Lekarze coraz chętniej wystawiają e-recepty

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Lekarze coraz chętniej wystawiają e-recepty

 

– „Prowadząc działania związane z projektem e-zdrowie, dokładamy starań, aby uwzględniały one perspektywę kluczowych interesariuszy. Projektujemy e-usługi z dużą starannością i dbając o to, aby podążały w kierunku oczekiwanym przez personel medyczny i pacjentów. Jak pokazało czerwcowe badanie „E-Polacy. Co robimy w Internecie?” w grupie zawodowej lekarze zdefiniowano 7 postulatów, z których aż 4 są zbieżne z tym, co jako Ministerstwo Zdrowia już realizujemy – e-recepta i portal z informacjami dla pacjentów albo nad czym intensywnie pracujemy – e-skierowanie, będące w pilotażu i elektroniczna dokumentacja medyczna” – powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

Do końca czerwca ponad 6.000 lekarzy z ponad 1.100 placówek leczniczych wystawiło blisko 2 mln 400 tys. e-recept. E-recepty otrzymało ponad 480 tys. pacjentów. W Łódzkiem e-recepty wystawia 160 lekarzy w 60 placówkach medycznych.

Zwiększyła się także dynamika ich wystawiania – z 2,6 tys. dziennie w styczniu do ponad 50 tys. na początku lipca. Liczby te stale rosną, bo każdego dnia do platformy e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty, a lekarze, którzy korzystają z e-recepty potwierdzają, że ich wystawianie jest prostsze i krótsze niż tej tradycyjnej, a to przekłada się na oszczędność czasu i wygodę zarówno ich, jak i pacjentów. Rekordowym miesiącem jest czerwiec z prawie 400 nowymi podmiotami, które uzyskały formalną gotowość do wystawiania e-recept.

W Łódzkiem do końca czerwca e-recepty otrzymało 14 609 pacjentów. Wystawiono ich w naszym województwie około 120 tysięcy W Opocznie e-recepty wystawiają 2 poradnie: gabinet dermatologiczny H. Ryba oraz NZOZ Vitamed; w Tomaszowie Mazowieckim – 3 placówki: Mirmed, Gab. Stomatologiczny E. Domżał i NZOZ Centrum Zdrowia.

 

Wiek nie jest barierą

Najwięcej – aż 69 proc. – e-recept wystawili lekarze w grupie wiekowej 41+.

Co ciekawe, drugą grupą pod względem liczebności wystawionych e-recept są lekarze seniorzy, czyli w wieku 61-70 lat. Wystawili oni 13 proc. wszystkich recept elektronicznych. Oznacza to, że wiek lekarza nie stanowi bariery we wprowadzaniu rozwiązań cyfrowych, zwłaszcza że najstarszy w Polsce lekarz, który wystawił e-receptę ma 88 lat. Zaskakuje natomiast słaba aktywność młodych lekarzy (21-40 lat) – wystawili zaledwie 17 proc. wszystkich e-recept.

Podobnie jak w przypadku lekarzy, także wśród pacjentów bardzo przychylne temu rozwiązaniu są osoby starsze. Najwięcej e-recept wystawiono pacjentom po 71 roku życia – aż 453 tys. (ok. 1/5 wszystkich wystawionych). Drugą grupę wiekową stanowią pacjenci w przedziale 61-70 lat (381 tys.), a trzecią 41-60 lat (369 tys.).

E-recepta będzie obowiązkowa dla wszystkich lekarzy od 1 stycznia 2020 roku.

 

Wsparcie finansowe dla podmiotów medycznych

Podmioty lecznicze, które zakupiły w 2018 r. lub 2019 r, oprogramowanie do wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich lub dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, mogą ubiegać się o dofinansowania z NFZ na pokrycie kosztów tego zakupu. Kwota dofinansowania dla jednego świadczeniodawcy nie może przekroczyć:

  • w przypadku, gdy podmiot odlicza VAT – 80% poniesionych wydatków bez VAT, przy czym wydatki te nie mogą być wyższe niż 1 000 zł,
  • w przypadku, gdy podmiot nie odlicza VAT – 80% poniesionych wydatków wraz z VAT, przy czym wydatki te nie mogą być wyższe niż 1 000 zł powiększone o podatek VAT.

Jeżeli poniesione wydatki przekraczają powyższe kwoty, dofinansowanie liczone jest od kwoty 1 000 zł lub 1 000 zł powiększonej o podatek VAT. Łódzki OW NFZ czeka na wnioski o dofinansowanie do 10.8.2019 r.

 

Szkolenia dla personelu 

Ważnym aspektem jest, aby środowisko medyczne miało wiedzę, że wdrażane stopniowo e-usługi są częścią większego systemu, dzięki któremu sektor ochrony zdrowia w Polsce wyraźnie poprawi swoją konkurencyjność, a lekarze staną się beneficjentami tych zmian.

Działania te mają na celu edukację personelu medycznego na temat e-usług: e-recepta, e-skierowanie i bezpłatna aplikacja Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl, które to usługi wprowadzają lepszą jakość do systemu ochrony zdrowia. Są wygodne, bezpieczne i poprawiają komfort pracy, mogą mieć również pozytywny wpływ na profilaktykę i proces leczenia.

W Opocznie CSIOZ zaprasza na szkolenie w dniu 6.08.2019 r. o godz. 10:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego, ul Kwiatowa 1a. Na szkolenie serdecznie zapraszamy lekarzy, personel medyczny, a także przedstawicieli placówek medycznych. W trakcie spotkania oraz po nim możliwe będzie potwierdzenie Profilu Zaufanego, umożliwiającego korzystanie z wielu usług administracji publicznej, w tym z Internetowego Konta Pacjenta. Link do złożenia wniosku o Profil Zaufany https://pz.gov.pl/pz/register Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w terminie do 2.08.2019 wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

– „Chcemy, aby każdy pracownik medyczny otrzymał kompleksowy pakiet informacji. Działania komunikacyjne pozwolą lepiej zrozumieć istotę zmian technologicznych i oswoją z nową rzeczywistość. Poznanie korzyści, jakie daje e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta, pozwoli dostrzec potencjał cyfrowych usług i świadomie zacząć ich używać w codziennej pracy z pacjentem” – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.