Zapłacimy więcej za ciepło systemowe

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 1 stycznia 2019 roku zapłacimy więcej za ciepło systemowe. Jak przed świętami poinformował swoich odbiorców Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o. o. w Opocznie, średni wzrost cen energii cieplnej wyniesie 12.9%.

Pod koniec grudnia ub. roku od jednego z czytelników otrzymaliśmy informacje, iż Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o rozesłał powiadomienia o podwyżce cen energi cieplnej. Tego samego dnia wysłaliśmy do ZEC prośbę o potwierdzenie tej informacji wraz z uzasadnieniem decyzji.

W dniu wczorajszym do skrzynki pocztowej Portalu wpłynęła odpowiedź od Zastępcy Prezesa ds. Technicznych, Mirosława Kresińskiego, w której informuje, iż ceny ciepła wg nowej taryfy wzrosną o 12.9%.

Jak czytamy w piśmie, głównymi przyczynami zmian cen energii cieplnej są rosnące koszty produkcji ciepła, spowodowane głównie wzrostem cen węgla kamiennego i cen energii elektrycznej oraz znacznym wzrostem kosztów emisji CO2.

Nowa taryfa została zatwierdzona 13 grudnia 2018 roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i ma obowiązywać do końca bieżącego roku.

Grupy taryfowe odbiorców:

  • WO - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej stanowicej własność sprzedawcy. Węzły cieplne stanowią własność odbiorców i są przez nich eksploatowane.
  • WIW - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i indywidualnych węzłów cieplnych. Sieć i węzły stanowią własność sprzedawcy i są przez sprzedawcę eksploatowane.
  • WGW - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i grupowych węzłów cieplnych. Sieć i węzły są własnością sprzedawcy i są przez sprzedawcę eksploatowane.
  • WGW1 - odbiorcy otrzymujący ciepło wytworzone w ciepłowni stanowiącej własność sprzedawcy, za pośrednictwem sieci ciepłowniczej, grupowych węzłów cieplnych i zewnętrznych instalacji odbiorczych. Sieć, węzły i instalacje odbiorcze są własnością sprzedawcy i są przez sprzedawcę eksploatowane.

Koszty przyłącza do sieci ciepłowniczej wyniosą natomiast (w zależności od średnicy przyłącza):

 

Jak poinformował nas dziś podczas rozmowy telefonicznej Mirosław Kresiński, najwyższe koszty produkcji energii cieplnej stanowią ceny emisji CO2, natomiast udział kosztów energii elektrycznej w produkcji ciepła udało się spółce zachować na poziomie z roku ubiegłego.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.