Radni przeciwni elektrowniom wiatrowym
Podczas ostatniej przed wakacjami sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 26. czerwca 2014 roku w Kraśnicy, radni podjęli pakiet uchwał, których celem jest ograniczenie lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie Gminy Opoczno.
Już na początku sesji wywiązała się gorąca debata na temat możliwości powstania elektrowni wiatrowych na terenie Gminy Opoczno, która była kontynuacją dyskusji zainicjowanej podczas obrad komisji stałych. Główny problem dotyczył lokalizacji wiatraków w granicach administracyjnych miasta.
{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_wiatraki_1.mp3{/play}
Ciąg dalszy debaty:
{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_wiatraki_2.mp3{/play}
Według informacji przekazanych przez Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta i Zamówień Publicznych, jeden z inwestorów zamierza wybudować turbinę wiatrową w północnej części miasta, która w przyszłości kolidować będzie z inwestycjami przewidzianymi w tym obszarze oraz planowanym węzłem umożliwiającym zjazd z drogi S-12 na drogę krajową DW 726.
{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_wiatraki_3.mp3{/play}
Jak się okazuje, inwestor otrzymał już pozytywną decyzję środowiskową, zaś w Urzędzie Miejskim rozpoczęto procedury zmierzające do rozpoczęcia inwestycji. Dotychczas jednak inwestor nie otrzymał warunków zabudowy ani zgody na budowę.
{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_wiatraki_4.mp3{/play}
Zarówno Andrzej Kacprzak, jak i Janusz Klimek zwrócili uwagę, iż naczelnik wydziału, powinien wszelkie decyzje konsultować z radnymi oraz swoim przełożonym, którym jest Burmistrz.
{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_wiatraki_5.mp3{/play}
Część z radnych stwierdziła również, iż zabrakło skutecznego poinformowania zainteresowanych stron, czyli właścicieli sąsiadujących działek, którzy nie otrzymali szansy na wyrażenie własnej opinii. Problemem jest bowiem rozdrobnienie działek, których areał nie przekracza kilkudziesięciu arów, zaś lokalizacja elektrowni wiatrowej ogranicza dalsze swobodne korzystanie z nieruchomości i uniemożliwia zabudowę zagrodową lub mieszkaniową w promieniu kilkuset metrów od turbiny.
Rada Miejska krytycznie ustosunkowała się do tej lokalizacji i podjęła stanowisko w sprawie budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy Opoczno. Radni zobowiązali Burmistrza do zainicjowania działań zmierzających do unieważnienia wszystkich decyzji środowiskowych oraz do poinformowania inwestora o stanowisku Rady.
Już w bloku uchwał Rada Miejska w Opocznie podjęła pakiet uchwał, zmierzających do ograniczenia lokalizacji elektrowni i farm wiatrowych na terenie gminy.
Pierwszą uchwałą przyjęta w tej sprawie było przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla strefy przemysłowej położonej w północnej części miasta Opoczno. Założeniem uchwały jest uniemożliwienie budowy elektrowni wiatrowych w granicach administracyjnych miasta.
Następnie radni przyjęli zmianę uchwały z marca 2012 roku w sprawie utworzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Opoczno. Obowiązujące dotychczas studium wskazywało pięć terenów pod elektrownie wiatrowe. Projekt zakłada ich wykreślenie oraz wskazanie terenów przeznaczonych pod lądowisko dla śmigłowców w Januszewicach, a także określenie zabudowy mieszkaniowej na terenie Libiszowa.
Kolejną uchwałą przyjętą przez Radę Miejską w Opocznie był projekt uchwały w sprawie odstąpienia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru sołectw: Karwice, Janów Karwicki, Różanna, Bukowiec Op., Sielec, Kraszków, Mroczków Gośc., Stużno.
Ponieważ Gmina Opoczno nie posiada pełnej dokumentacji geodezyjnej wszystkich obszarów i nie może określić przebiegu działek oraz ich właścicieli, niemożliwe jest kompleksowe sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wymienionych wyżej sołectw. Brak tego dokumentu stanowiłby furtkę prawną dla kolejnych inwestorów chcących wybudować elektrownie wiatrowe w Gminie Opoczno.
Przyjęcie tej uchwały pozwoli na sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego wraz z określeniem ewentualnych lokalizacji turbin wiatrowych dla poszczególnych sołectw, dla których dokumentacja geodezyjna jest kompletna.
- Szczegóły
- Mateusz
- Kategoria: Gospodarka i finanse
- Opublikowano: - Cze 27, 2014
- Odsłony: 3341