Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Lekcje z ZUS

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Rusza kolejna, V już edycja „Lekcji z ZUS” czyli programu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych oraz „Projektu ZUS”, przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

W ubiegłym roku w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział ponad 62 tys. uczniów z całego kraju, z czego ok.30 tys. przystąpiło do zmagań w Olimpiadzie ZUS – Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych, będącej zwieńczeniem projektu. Najlepsze w naszym regionie okazały się uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Łódzkim i one reprezentowały województwo w ogólnopolskim etapie Olimpiady.

Warto zgłosić udział szkoły w „Lekcjach z ZUS”, ponieważ dzięki nim uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, które są niezbędne do podjęcia ważnych decyzji dotyczących życia zawodowego. Młodzi ludzie wstępujący na rynek pracy powinni wiedzieć z czym wiąże się brak ubezpieczenia oraz jakie przysługują im świadczenia gdy ubezpieczeniom podlegają.

W ramach Lekcji z ZUS przeprowadzane są 4 lekcje, z których uczniowie dowiadują się po co się ubezpieczamy, jakie świadczenia nam przysługują gdy jesteśmy ubezpieczeni, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak prowadzić firmę i opłacać składki.

ZUS zapewnia szkołom bezpłatne szkolenie dla nauczycieli, którzy mieliby prowadzić lekcje oraz bezpłatne materiały dydaktyczne. Są wśród nich zeszyty dla nauczycieli ze scenariuszami lekcji, zeszyty dla uczniów oraz materiały multimedialne do wykorzystania na lekcjach w postaci prezentacji i filmików.

W każdym Oddziale ZUS znajduje się koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji, który pomoże przeprowadzić lekcje. Już teraz można się do nich zgłaszać by wziąć udział w projektach edukacyjnych ZUS-u.

Pierwszy etap Olimpiady – szkolny – odbędzie się 27 listopada, zgłoszenia do Olimpiady przyjmowane są do 14 listopada. Udział uczniów w Olimpiadzie zgłaszają nauczyciele prowadzący lekcje. Na laureatów czekają indeksy, dodatkowe punkty w rekrutacjach na wybrane uczelnie oraz nagrody w postaci laptopów, tabletów i innych.

Adresy i numery telefonów do koordynatorów oraz więcej informacji na temat Lekcji z ZUS można znaleźć na stronie: zus.pl/edukacja.

Projekt z ZUS kierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych polega na przeprowadzeniu przez nauczyciela jednej lekcji na temat ubezpieczeń społecznych, po której uczniowie powinni wykonać projekt edukacyjny, odpowiadający na pytanie – dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Projekt może mieć formę filmu, plakatu, komiksu bądź prezentacji multimedialnej. Najlepsze prace zostaną opublikowane na stronie zus.pl/edukacja.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.