Zespół Szkół Prywatnych podejmuje współpracę z muzeum w Treblince

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie nawiązał współpracę z Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Zorganizuje wycieczki i warsztaty edukacyjne, dzięki którym młodzież pozna historię obozu oraz jego związki z Opocznem.

Żródło: Wikimedia Commons, the free media repository

Zespół Szkół Prywatnych w Opocznie to szkoła otwarta na wszelkie działania i współpracę z różnymi ośrodkami, nie tylko ze środowiska lokalnego. Choć dominuje w niej profil sportowy, niemniej istotne są kwestie dydaktyczne, m.in. w zakresie samorządności czy historii, w której uczniowie odnoszą znaczące sukcesy w różnych konkursach. Okazją do poszerzenia wiedzy w tej dziedzinie będzie nawiązana właśnie współpraca szkoły z Muzeum Treblinka, która ruszy pełną parą w nowym roku szkolnym.

Pomysł podsunął jeden z absolwentów szkoły, który podpowiedział dyrekcji ZSPryw., że muzeum chętnie podejmuje ze szkołami współpracę w realizacji różnego rodzaju działań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Szkoła podjęła temat i 17 maja wysłała do muzeum list intencyjny z propozycją takiej współpracy.

Reprezentujący placówkę wicedyrektor Waldemar Ferensztajn określił w nim przedsięwzięcia, jakimi szkoła jest zainteresowana. Poza wycieczkami pozwalającymi uczniom poznać historię i funkcjonowanie obozu zaproponował m.in. warsztaty i lekcje muzealne, udział w wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach z młodzieżą, również z zagranicy. Celem tych działań ma być nie tylko upowszechnianie wiedzy o obozie w Treblince, ale także poszerzanie wiedzy uczniów w zakresie historii regionu oraz poznawanie elementów opoczyńskich w historii obozu, a pośrednio również przeciwdziałanie społecznym uprzedzeniom, nietolerancji i ksenofobii.

Warto podkreślić, że takie działania doskonale wpisują się w ustalone przez ministra edukacji narodowej kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2018/2019, jednym z nich jest bowiem wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odpowiedź z muzeum, ze wstępną akceptacją zaproponowanej współpracy, przyszła jeszcze tego samego dnia. Na określenie jej szczegółów trzeba było jednak poczekać kilka tygodni. W międzyczasie muzeum przeszło bowiem reorganizację.

Z dniem 1 lipca, decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince będące do tej pory oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach przekształcono w nową, samodzielną instytucję kultury pod nazwą "Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)". Jego dyrektorem został dotychczasowy kierownik, starszy kustosz muzeum w Treblince, dr Edward Kopówka (pisarz i historyk, autor licznych publikacji historycznych, działacz polityczny i społeczny znany z aktywnego uczestnictwa w procesie demokratycznym, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski).

Jeszcze nim sprecyzowano założenia współpracy między placówkami, szkoła już w czerwcu otrzymała od muzeum wydawnictwa dotyczące Obozu Pracy Treblinka I oraz Obozu Zagłady Treblinka II. Pomoce dydaktyczne zasiliły zasoby szkolnej biblioteki i będą wykorzystywane do nauczania historii oraz pracy podczas zajęć z wychowawcą.

Już od września współpraca szkoły z muzeum nabierze realnych kształtów, a zaplanowane w jej ramach przedsięwzięcia wejdą w fazę realizacji. Będą to m.in. wycieczki, w czasie których uczniowie na miejscu, zwiedzając obozy w Treblince, poznają jego historię. Planowane sa również spotkania z młodzieżą żydowską oraz z młodzieżą z Europy Zachodniej, USA i Kanady, a niewykluczona także wymiana młodzieży. Poza tym organizowane będą warsztaty integracyjno-edukacyjne młodzieży umożliwiające wspólną edukację z rówieśnikami, również z innych krajów. Młodzież będzie uczestniczyć w uroczystościach upamiętniających pomordowanych w obozie zagłady, specjalne szkolenia przejdą również nauczyciele.

Upowszechnianie wiedzy o obozie w Treblince wśród opoczyńskiej młodzieży, poza ogólnoedukacyjnym, ma również dodatkowe znaczenie o charakterze lokalnym. W historii obozu nie brakuje bowiem elementów opoczyńskich. W końcu właśnie tam transportowano Żydów pochodzących z Opoczna, Żarnowa, Drzewicy czy pobliskiej Przysuchy, a zgromadzonych w opoczyńskim getcie.
Dodatkowym elementem łączącym obóz w Treblince z naszym miastem jest dokonane zaledwie kilka lat temu odkrycie dotyczące wykorzystania w komorach gazowych płytek z logo firmy Dziewulski i Lange z Opoczna. O sprawie informowaliśmy swego czasu na naszych łamach.

"Jest to wycieczka w historię potworną. Młodzieży uświadomi, czym może się skończyć brak tolerancji i ksenofobia w społeczeństwie. Przekona, że jeśli za słowami, pojawiającymi się przy różnych okazjach sloganami, pójdą czyny, to skończy się to niestety potwornym cierpieniem. Nie chcielibyśmy, żeby się to powtórzyło" - mówił w rozmowie z nami Waldemar Ferensztajn, który będzie koordynował działania związane ze współpracą z Muzeum w Treblince.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.