Mali strażacy w odwiedzinach w komendzie Straży Pożarnej w Opocznie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 6 października br. odbyła się wycieczka dzieci przedszkolnych i pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Wójcinie, gm. Paradyż do siedziby Komendy Powiatowej PSP w Opocznie. Wycieczka ta miała szczególny charakter z uwagi na fakt, że wśród uczestników wycieczki byli członkowie Dziecięcej Drużyny Pożarniczej z Wójcina, działającej od maja przy Szkole Podstawowej w Wójcinie - pierwszej w powiecie opoczyńskim. Obecnie drużyna liczy już 13 dzieci ( 5-ciu chłopców i 8 dziewczynek).

Mali strażacy pokazali już swoje umiejętności podczas tegorocznych gminnych zawodów sportowo – pożarniczych, gdzie zaprezentowali, min. musztrę, wykonali ćwiczenie bojowe, tj. zbudowali linię główną i gaśniczą na specjalnym sprzęcie i wężach strażackich, gasili „pożar” domku, ewakuowali osoby z pożaru oraz udzielali sprawnej pomocy przedmedycznej tj. opatrywali rany oraz na fantomie medycznym małego dziecka przedstawiali zasady reanimacji.

Wycieczka ta była swoistą nagrodą za zaangażowanie dzieci w drużynie strażackiej. Mali strażacy w swoich specjalnych uniformach rozpoczęli wycieczkę od zbiórki i meldunku dowódcy Kuby, o gotowości drużyny do zwiedzenia obiektu strażnicy. Meldunek ten odebrał bryg. Andrzej Śpiewak – naczelnik wydziału operacyjnego, jednocześnie współtwórca i opiekun z ramienia straży dziecięcej drużyny strażackiej. Dzieci mogły zapoznać się m.in. ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym, samochodami bojowymi wykorzystywanymi w akcjach ratowniczych, jak mogły również usiąść za sterami takich samochodów.

Ponadto mali strażacy zobaczyli próbny alarm bojowy i zjazd strażacki po ześlizgu oraz spotkali się ze strażakami pełniącymi dyżur na Powiatowym Stanowisku Kierowania, gdzie przyjmowane są zgłoszenia o pożarach, wypadkach i innych zgłoszeniach, w których zawodowi strażacy biorą udział.

Ten dzień dla opoczyńskich strażaków był bardzo pracowity, gdyż całą noc i dzień pracowali przy usuwaniu skutków orkanu Ksawery, który nawiedził powiat opoczyński i spowodował znaczne straty w budynkach i liniach energetycznych.

Mali druhowie zapoznali się również z warunkami w jakich pracują, ćwiczą i szkolą się strażacy. Za pomocą prezentacji multimedialnych dzieci obejrzały filmy i fotogalerie ze swoich gminnych zawodów strażackich oraz zapoznały się m.in. z numerami alarmowymi i zasadami alarmowania służb ratunkowych w przypadku zagrożenia, zasadami bezpieczeństwa pożarowego.

W ramach działania drużyny strażackiej dzieci uczą się miedzy innymi pracy zespołowej, zdyscyplinowania, poznają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Planowany jest ich udział w różnych uroczystościach. nie tylko strażackich.

Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie pamięci dzieci, a przypominać im będą pamiątkowe balony strażackie i słodycze, które dzieci otrzymały z rąk strażaków.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.