Akcja PSP „Zgaś Ryzyko” podczas Dożynek Opoczyńskich 2015

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu  23 sierpnia 2015 roku w Opocznie podczas Dożynek Opoczyńskich 2015 oraz Dnia Powiatu Opoczyńskiego Komenda Powiatowa PSP w Opocznie przeprowadziła akcję edukacyjno-prewencyjną  w ramach ogólnopolskiego Programu Ograniczania Ofiar Pożarów „Zgaś Ryzyko”.

Kampania społeczna edukacyjno-prewencyjna, którą prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma za zadanie uświadomić istnienie zagrożeń i niebezpieczeństw wynikających z działania tlenku węgla (czadu) w budynkach mieszkalnych. Tegoroczna kampania jest kontynuacją akcji ogólnopolskiej „Nie dla czadu”, która już spowodowała, że strażacy odnotowali o kilkadziesiąt mniej ofiar śmiertelnych tlenku węgla!

Głównymi celami akcji jest, m.in. zmniejszenie liczby ofiar w pożarach w budynkach mieszkalnych, uświadomienie i przypomnienie społeczeństwu o niebezpieczeństwach związanych z jego działaniem oraz zachęcenie społeczeństwa do instalowania czujek tlenku węgla i dymu.     Celem nadrzędnym Programu jest zmniejszenie o jedną trzecią liczby ofiar i osób rannych w pożarach do 2024 roku.

Podczas tegorocznej akcji nasi strażacy w specjalnym namiocie oznakowanym z logo Programu i PSP rozdawali ulotki prewencyjne, przedstawiali założenia Programu oraz statystyki pożarowe związane z zatruciami tlenkiem węgla, prezentowali działanie czujek tlenku węgla i dymowych, wyświetlane były filmy i spoty edukacyjne o bezpieczeństwie pożarowym w budynkach. Akcję nadzorował Komendant Powiatowy PSP w Opocznie st. bryg. Stanisław Sagalara.

Ponadto strażacy PSP przy użyciu fantomów prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, co wzbudzało ogromne zainteresowanie szczególnie wśród dzieci oraz ich rodziców, którzy sami chcieli się dowiedzieć o sposobach udzielania pomocy i spróbować  udzielić pomocy przy użyciu fantomów. Dla dzieci, które uczestniczyły w ćwiczeniach praktycznych udzielania pomocy przedmedycznej, jak również sprawdzały swoje zdolności i umiejętności plastyczne z zakresu ochrony przeciwpożarowej, przy specjalnie przygotowanym stoliku czekały słodycze (lizaki), które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Miejsce akcji „Zgaś ryzyko” odwiedziła również  Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbieta Radziszewska, która od Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie mł. bryg. Mariusza Jędrasika dowiedziała się o celach i zadaniach Programu oraz sposobach prowadzonej akcji.

W związku z tym, że akcja miała miejsce nad rzeką Drzewiczką jednostka OSP Opoczno we współpracy z PSP zaprezentowała pokaz ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy osobom tonącym, co również przyciągnęło znaczną rzeszę obserwatorów, którzy mogli poznać techniki ratownictwa wodnego oraz zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania ze zbiorników wodnych, co z uwagi na bardzo dużą liczbę utonięć osób  w tym roku ma bardzo duże znaczenie.

Przez    cały czas akcji trwał konkurs/loteria, w którym do wygrania były czujki tlenku węgla i dymu, a ich losowanie odbyło się na scenie głównej. Czujki tlenku węgla i dymu zostały zakupione przez KW PSP w Łodzi w ramach projektu „System Zintegrowanych Stanowisk Kierowania i Dysponowania Zasobami Ratowniczymi Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013” oraz dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Mamy nadzieję, że liczba osób, które poniosą śmierć na skutek zaczadzenia z roku na rok będzie malała, że ludzie zrozumieją jak niewiele tak naprawdę potrzeba, by każdy z nas i nasze rodziny mogły poczuć się bezpiecznej w swoim mieszkaniu, w swoim domu.

Obszerne informacje na temat Programu można znaleźć na stronie internetowej www.zgasryzyko.pl

bryg. Andrzej Śpiewak
Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Opocznie.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.