Zamknęli bursę i chcą przekształcić Brzechwę

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego 2015/2016 Zarząd Powiatu Opoczyńskiego postanowił nie uruchamiać Bursy nr 1 w roku szkolnym 2015/2016.

Decyzję o zamknięciu internatu motywowano małą ilością wniosków o zakwaterowanie, wysokimi kosztami utrzymania oraz koniecznością remontu, a w szczególności wymiany pionów kanalizacyjnych i węzłów sanitarnych na trzecim piętrze.

Głównym powodem likwidacji bursy jest jednak planowane przekształcenie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Obecna bursa miałaby pełnić rolę internatu dla ośrodka.

Jak poinformował wicestarosta Marcin Baranowski, 1. czerwca w bursie zakwaterowanych było 11 osób, podczas gdy zatrudnionych jest tam ośmiu pracowników. Dotychczas natomiast wpłynęło 20 podań.

Radny Kopania, który podczas sesji poprosił Zarząd Powiatu o wyjaśnienie sprawy, zauważył także, iż młodzież szuka mieszkań czy innego lokum, w którym mogłaby zamieszkać na czas podejmowania nauki. Zwrócił także uwagę, że uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zwracają się o przyjęcie do internatu Zespołu Szkół Prywatnych.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące planów wobec Zespołu Szkół Specjalnych usłyszał:

Chcemy przygotować się do tego, aby szkołę specjalną przekształcić w ośrodek i potrzebny nam czas na gruntowny remont tego internatu. Ośrodek szkolno-wychowawczy działa na podobnych zasadach jak szkoła specjalna, z tym że na jednego ucznia jest dużo większa subwencja. Takie ośrodki świetnie funkcjonują chociażby w Nowym Mieście nad Pilicą, w Tomaszowie, Przysusze, bodajże trzy takie ośrodki funkcjonują w powiecie koneckim i piotrkowskim i w zasadzie zostaliśmy sami.”

Marcin Baranowski zwrócił uwagę również na to, że w takich ośrodkach zatrudnionych bywa więcej fachowców, w tym  pedagogów, psychologów, rehabilitantów.

Chcemy, aby ten ośrodek był z internatem. Wówczas rodzice dzieci przebywających w ośrodkach z internatem w innych miastach, będą mogli przepisać je do Opoczna. (…) Rozmawiałem z jedną mamą. Zadeklarowała, że jak będzie tu internat, to ona jest gotowa dziecko przepisać. Nie ukrywajmy, że powstają w gminach klasy integracyjne i te dzieci nam uciekają (…) i w pewnym momencie będziemy musieli szkołę specjalną zamknąć.

Zastanawiamy się też, nad tym, aby zorganizować spotkanie ze Starostą, dyrektorem Wydziału Oświaty, dyrektorem liceum oraz rodzicami dzieci, które chcą mieszkać w tym internacie i zastanawiamy się, jak to zrobić. Wiem, że część z tych osób zdecydowało się na dojazd. To są osoby z Gminy Żarnów i mają dobre połączenie. Część osób znalazła sobie stancje. W tej chwili mamy siedem podań o to, aby być może wynająć im jakieś lokum na trzecim piętrze internatu.(...)”

Szkoda, że nikt nie pomyślał o jakimś kompromisie. Dziś uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nie mają gdzie mieszkać. Jutro może okazać się, że rozbudowa szkoły mijała się z celem, ponieważ ze względu na brak internatu, nie ma chętnych do nauki. Zastanawia również, co Zarząd Powiatu zrobi, gdy rodzice, wbrew obecnym deklaracjom, nie zdecydują się na przepisaniu swych pociech do ośrodka w Opocznie, bo dzieci zdążą się zintegrować z innym środowiskiem?

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.