5 lat opoczyńskiej Drużyny Szlachetnej Paczki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Nie mogę w to uwierzyć. To prawdziwy cud”, „Niech Bóg was błogosławi”, „Spełniło się moje marzenie”… Wiele takich i podobnych słów usłyszeli wolontariusze od zdumionych i jakże szczęśliwych Rodzin. Łzy szczęścia i słowa podziękowań mieszały się z radosnymi piskami obdarowanych dzieci. Tak w 2016 roku wyglądał Wielki Finał SZLACHETNEJ PACZKI w Opocznie (i całej Polsce), gdy wolontariusze przekazywali potrzebującym Rodzinom pomoc od ludzi wielkiego serca.

W regionie opoczyńskim w tym roku już po raz piąty zorganizowana została Drużyna SZLACHETNEJ PACZKI pod kierunkiem niezawodnego Lidera - Arkadiusza Nity. Zespół składa się zarówno z doświadczonych wolontariuszy, jak i z nowych, którzy w tym roku zgłosili się do pomocy i pomyślnie przeszli proces rekrutacji. Odbyło się już pierwsze spotkanie Drużyny a w zeszłym tygodniu miało miejsce szkolenie wdrożeniowe dla wolontariuszy zaczynających przygodę ze SZLACHETNĄ PACZKĄ - projektem Stowarzyszenia WIOSNA. Natomiast wolontariusze doświadczenie spotkali się na specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach, które miały na celu rozwój umiejętności ważnych dla coraz sprawniejszej organizacji działań.

Obecnie 21 wolontariuszy pozyskują historie rodzin które znajdują się, wskutek niezależnych od siebie przyczyn, w trudnej sytuacji życiowej. Następnie rodziny te będą odwiedzane przez wolontariuszy którzy przeprowadzą rozmowy i zadecydują o ewentualnym włączeniu rodziny do projektu Szlachetna Paczka. Gdy zostanie otwarta internetowa baza rodzin, darczyńcy będą mogli wybrać (kierując się opisem) jedną z nich i przygotować paczkę, która w całości trafi do konkretnej rodziny.

W zeszłym roku dzięki zaangażowaniu prawie 4000 darczyńców przekazano dla 49 potrzebujących Rodzin w powiecie opoczyńskim pomoc na sumę ponad 120 000 zł! Natomiast w całej Polsce w akcji wzięło udział ponad 750 000 darczyńców, którzy przekazali pomoc o wartości ponad 47 milionów złotych dla 19 000 bohaterskich Rodzin.

To co charakteryzuję Szlachetną Paczkę, to nastawienie na pomoc mądrą i skuteczną, czyli taką, która zaspakaja konkretne potrzeby i daje Rodzinie impuls do zmiany. Bo w tej pomocy chodzi nie tylko o dobra materialne, ale także (a może nawet przede wszystkim) o sygnał dany Rodzinie, że są dla kogoś ważni, że ktoś w nich wierzy. Wolontariusze słyszą często: „Nie musicie mi niczego dawać, najważniejsze, że ktoś mnie odnalazł i chciał wysłuchać...”. Ponadto Paczka integruje małe społeczności bo łączy potrzebujących, wolontariuszy i darczyńców, którzy często angażują w pomoc rodzinę, przyjaciół, znajomych czy współpracowników. „Będzie Pani matką chrzestną mojej córki? W końcu uratowała Pani moje życie…” – tak do swojego darczyńcy zwróciła się pani Magda. Paczka pomogła jej rodzinie odbić się od dna.

Szlachetna Paczka pomaga Rodzinom które na tę pomoc zasługują, a bieda jest jednym (często wcale nie najważniejszym) kryterium. Szukamy Rodzin które mimo przeciwności losu bohatersko zmagają się z problemami i wierzą w lepsze jutro. Podkreślić należy, że wszystkie Rodziny włączone w projekt dostały pomoc. Stało się tak głównie dzięki setkom tysięcy darczyńców wśród których nie zabrakło także takich sław sportu jak m.in. Kamil Stoch, Tomasz Majewski, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Anita Włodarczyk, Maja Włoszczowska czy Kuba Błaszczykowski. Paczkę przygotowali także piłkarze Realu Madryt z Cristiano Ronaldo i Jerzym Dudkiem na czele oraz papież Franciszek II.

Właśnie rusza XVII ogólnopolska edycja Szlachetnej Paczki. Już od 18 listopada będzie można wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl - wybrać rodzinę i … zmienić świat na lepsze!

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.