Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Minęło ponad półtora roku, odkąd do użytku oddano rondo u zbiegu ulic Biernackiego, Perzyńskiego, Kwiatowej i Inowłodzkiej. Pomimo upływu tak długiego czasu, docierają do nas informacje, że niektórzy kierowcy nadal nie wiedzą, jak się na nim zachować.

Głównym celem tej inwestycji miało być ułatwienie kierowcom wyjazdu z ulic Kwiatowej i Edmunda Biernackiego i ograniczenie ilości kolizji, do których dochodziło w tym miejscu. Kolizji jakby mniej, ale chyba dlatego, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym wymusza zmniejszenie prędkości. Nadal bowiem dochodzi na nim do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Kierowcy jadący wewnętrznym pasem, chcąc zjechać z ronda bardzo często wymuszają pierwszeństwo przed poruszającymi się pasem zewnętrznym. I co najgorsze, uważają że mają rację. Dobrze, że na razie kończy się tylko na nieuzasadnionym użyciu sygnału dźwiękowego.

Co na to przepisy?

Art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym

 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
  do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.
 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
 5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Na logikę.

Żeby nie komplikować, warto pamiętać, że zasady poruszania się po wielopasmowym rondzie są analogiczne do tych, które obowiązują na prostym odcinku drogi o dwóch lub większej liczbie pasów ruchu w jednym kierunku.

Zatem, jeśli poruszasz się pasem wewnętrznym (lewym), zanim zdecydujesz się opuścić rondo lub zjechać na pas zewnętrzny (prawy), upewnij się, że nie utrudnisz poruszania się innemu pojazdowi, który znajduje się na pasie skrajnym. Ta sama zasada dotyczy pojazdów poruszających się pasem zewnętrznym (prawym), zmieniającym pas na wewnętrzny czyli lewy.

Ustąp pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na nim!

Należy również pamiętać, że pomimo, iż nie regulują tego żadne przepisy, rondo powinno się opuszczać z pasa skrajnego. Jeśli więc poruszasz się pasem wewnętrznym, zanim zjedziesz z ronda, zjedź na pas zewnętrzny. Tym samym nie stworzysz zagrożenia i unikniesz oczekiwania, aż pas skrajny będzie wolny. Oczywiście zrób to zachowując ostrożność i ustępując pierwszeństwa pojazdom, które na nim już się znajdują.

I na koniec coś, o czym wielu zapomina.

Zamiar zmiany kierunku jazdy oraz zmianę pasa należy zasygnalizować, poprzez włączenie odpowiedniego kierunkowskazu. Pamiętaj, włącz kierunkowskaz zanim rozpoczniesz manewr. Gdy skręcasz, kierunkowskaz już nie jest potrzebny, bo inni już to widzą.

 • Zjazd z ronda już pierwszym wyjazdem sygnalizuje się prawym kierunkowskazem jeszcze przed wjazdem na rondo.
 • Jeśli jedziesz na wprost, nie włączaj kierunkowskazu, aż do chwili mijania wylotu położonego przed tym, którym wyjedziesz z ronda.

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.