Opocznianie z darami na Ukrainie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Delegacja z Opoczna, z burmistrzem Rafałem Kądzielą na czele, wzięła udział w akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. Opocznianie wraz z grupą z województwa łódzkiego w dniach 2 – 5 stycznia odwiedzili Polaków mieszkających na Ukrainie.

Rafał Kądziela i Andrziej Soproniuk

Wraz z burmistrzem na Wołyń udał się Tomasz Łuczkowski, sekretarz miasta oraz Aneta Tokarska, dyrektorka ZSS nr 3, która prowadzi współpracę od 2012 r. ze szkołą w Gorajmówce. Głównym celem podróży delegacji łódzkiej był udział w akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, służby więziennej, harcerzy, szkół partnerskich, samorządów z byłą wojewodą panią Jolantą Chełmińską i starostą powiatu brzezińskiego Edmundem Koteckim. Przewodnikiem po ziemi wołyńskiej był harcmistrz Jarosław Górecki.

Organizatorem akcji jest Chorągiew Łódzka ZHP, która prowadzi Centrum Dialogu Kostiuchnówka na Ukrainie. Od prawie 20 lat współpracują z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami polonijnymi. Docierają z pomocą do Polaków mieszkających na Wołyniu oraz do ukraińskich przyjaciół. Od 1997 r. zajmują się renowacją cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie. Prowadzone każdego roku prace doprowadziły do pełnej rekonstrukcji cmentarzy legionowych w: Kostiuchnówce, Wołczecku, Maniewiczach, Koszyszczach, Jeziornej oraz kwatery żołnierzy na cmentarzu rzymskokatolickim w Kowlu.

Podczas tego wyjazdu odwiedzono rodaków mieszkających w Równem, Łucku, Maniewiczach, Kowlu i Zamłyniu, obdarowując świątecznymi paczkami. Odbyło się również spotkanie ze Stowarzyszeniem Kultury Polskiej i redaktorami Monitora Wołyńskiego, czasopisma polonijnego opisującego sytuację Polaków na Ukrainie.

W niezwykle wzruszającej atmosferze przebiegała wizyta w partnerskiej szkole w miejscowości Kostiuchnówka, gdzie przekazano paczki świąteczne dla dzieci ukraińskich. Młodzież śpiewała polskie kolędy i wymieniano doświadczenia związane z edukacją.

Natomiast burmistrz Opoczna Rafał Kądziela spotkał się z Andriejem Soproniukiem starostą obwodu Maniewicze. Rozmawiano o problemach samorządów w Polsce i na Ukrainie. Planowano wizyty studyjne i współpracę w przyszłości.

Ważnym elementem wyjazdu było zapalenie zniczy w polskich miejscach pamięci, m.in. w Kostiuchnówce, gdzie 100 lat temu odbyła się największa bitwa z udziałem Legionów Polskich. Odwiedzono również cmentarz w Kowlu, na którym jest pochowany Franciszek Twardowski, zamordowany podczas wojny polsko-sowieckiej 1920 r., członek rodziny sekretarza Tomasza Łuczkowskiego.

Delegacja z województwa łódzkiego odwiedziła także dwie polskie parafie w Maniewiczach i Zamłyniu. Oprócz przekazania paczek rozmawiano z polskimi duchownymi i możliwościami pomocy rodakom na Wołyniu.

Warto dodać, iż Gmina Opoczno przygotowała 50 paczek z darami dla polonii ukraińskiej. Natomiast młodzież z ZSS nr 3 prowadziła od początku grudnia zbiórkę darów dla Wołynia. Wśród podarunków znalazły się m.in. artykuły spożywcze, chemiczne, biurowe oraz podręczniki i materiały ćwiczeniowe do nauki języka polskiego. Szczególne podziękowania należą się firmie ZPM Nowakowski, która ofiarowała 65 kg artykułów spożywczych.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.