Wielka Wojna w powiecie opoczyńskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Lotka, wypychacz oraz odłamki kielicha szrapnelowego znalezione w okolicach BrzustowaPóźną jesienią 1914 roku, gdy wojska niemiecko-austro-węgierskie wyparły z Łodzi Rosjan, front przesunął się na wschód od Pilicy. Niemcy prąc w kierunku Twierdzy Iwanogród spychali Rosjan w stronę Wisły.

Pod koniec 1914 roku front, którego linia przebiegała od Inowłodza, poprzez Brzustów, Kamień, Potok, Olszowiec, Zajączków, Wójcin, Skórkowice, i wiele innych mniejszych lub większych miejscowości, aż po południowe granice powiatu, zatrzymał się. Wojska austro-węgierskie i rosyjskie okopały się i rozpoczęła się wojna pozycyjna, która trwała do wiosny 1915 roku. W okresie tym, na terenie ówczesnego powiatu opoczyńskiego rozegrało się wiele bitew i potyczek ("28. lipca 2014 minęło sto lat").

Niewiele mówi się o tamtych czasach, niewiele osób o nich wie. Nie żyją również świadkowie tych bitew. Istnieje natomiast wiele reliktów, a znalezione w ziemi przedmioty potwierdzają dramatyczne wydarzenia.

26. września, w Muzeum Regionalnym w Opocznie będzie miała miejsce promocja książki Pawła Budzińskiego, dotyczącej właśnie tych wydarzeń. W ramach akcji promocyjnej o godzinie 13:00 odbędzie się spotkanie z autorem książki. Serdecznie zapraszamy w imieniu Muzeum Regionalnego, zaś dziś zachęcamy do odwiedzenia kilku miejsc związanych z wydarzeniami sprzed stu lat.

Relikty okopów w okolicach Buczka:

Relikty okopów w okolicach Brzustowa:

Znaleziska z okolic Brzustowa:

Relikty okopów w okolicach Kraśnicy i Antoniowa:

Znaleziska z okolic Kraśnicy i Antoniowa:

Las nieopodal Kamienia:

Fragment kielicha szrapnela znaleziony w okolicach KamieniaRelikty okopów w okolicach Buczka, Brzustowa (obecnie pow. tomaszowski), Kraśnicy i Antoniowa oraz Kamienia to tylko niewielki wycinek materialnych świadectw historii. Niestety, część z nich nie oparła się niszczycielskiej działalności okolicznych mieszkańców. Sporą część transzei wykorzystano jako wysypiska śmieci. Może kryją jeszcze w sobie wiele, ale przeczesywanie narastających latami stert odpadów z gospodarstw rolnych i domowych mija się z celem.

W miejscowościach, które znajdowały się wówczas blisko linii frontu powstały cmentarze wojskowe, na których spoczywają żołnierze wielu nacji i wyznań. Nekropolie lub kwatery wojenne, na których spoczywają doczesne szczątki żołnierzy, spotkać możemy w Opocznie, Wójcinie, Inowłodzu, Białobrzegach, Dąbrowie, Kunicach. Większość z nich zniszczono lub przebudowano, mimo ochrony prawnej i przepisów międzynarodowych. W Inowłodzu grupa zapaleńców uporządkowała zapomniany cmentarz. 

Cmentarz w Inowłodzu:

Wszystkie zaprezentowane przedmioty są w posiadaniu Muzeum Regionalnego i wydobyte zostały w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy, przeleżawszy w ziemi sto lat. Po dokładnej identyfikacji zostaną udostępnione zwiedzającym.

Kulolejka / odlewnica do kul ołowianychWyjątkiem niech będzie tutaj kulolejka (przyrząd do odlewania kul) odnaleziona na skraju lasu w Kamieniu. Narzędzia takie używano do odlewania kul ołowianych stosowanych w broni odprzodowej, czarnoprochowej, którą zastąpiono bronią odtylcową, stosowaną od drugiej połowy XIX wieku, aż po dzień dzisiejszy.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.