Opoczyńskie płytki w obozie zagłady

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Płytka w kruchcie kościoła w Dąbrowie nad Czarną / fot.: Andrzej ŚliwkaPo konsultacjach z Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomaszem Łuczkowskim jednoznacznie zidentyfikowano artefakty z Obozu Zagłady "Treblinka II". Podczas wykopalisk archeologicznych natknięto się na płytki i kafelki z wpisaną w okrąg sześcioramienną gwiazdą z kropką pomiędzy literami "D" oraz "L". Między innymi dzięki temu możliwe było zlokalizowanie budynków obozu, który funkcjonował w latach 1942-1943, a po którym Niemcy postanowili zatrzeć ślady.

Po szczegółowych badaniach potwierdzono, że mylnie wiązano te przedmioty z Gwiazdą Dawida i pamiątkami po Żydach. Być może pierwsze transporty kolejowe z Opoczna do powstającego obozu "Treblinka II" zawierały wyroby ceramiczne z logo opoczyńskiej fabryki Towarzystwa Akcyjnego "Dziewulski i Lange". Następnie jesienią 1942 roku ze stacji kolejowej w Opocznie deportowano tysiące Żydów z m.in. z: Opoczna, Żarnowa, Drzewicy, Przysuchy. Niemcy do samego końca zwodzili Żydów mówiąc, że w celach sanitarnych należy przejść przez łaźnię. Pomieszczenie wyłożone płytkami, z zamontowanymi na suficie prysznicami, mogło to potwierdzać. Jednakże była to komora gazowa, gdzie zamiast wody wtłaczane były spaliny z silnika diesla, które po około 20 minutach powodowały śmierć.

Spód płytki pochodzącej z wykopalisk. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Walki i Męczęństwa w TreblinceSpód płytki pochodzącej z wykopalisk. Zdjęcie dzięki uprzejmości Muzeum Walki i Męczęństwa w Treblince

Zapewne wielu z Żydów pracujących w opoczyńskiej fabryce nie zdawało sobie sprawy, że umierają na płytkach, które być może sami wyprodukowali.

Andrzej Śliwka


Źródło:
Muzeum Regionalne w Opocznie

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.