Opoczno Południe - odrobina historii

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Opoczno Południe  - odrobina historiiZa kilka miesięcy powstanie przystanek Opoczno Południe. Nowy peron z wiatami, biletomatami i całą niezbędną infrastrukturą. Już wiemy, jak będzie wyglądał. Pisaliśmy o tym w artykule ”Opoczno PŁD – wstępne ustalenia w sprawie rozkładu jazdy”.

A jak było dotychczas?

Centralna Magistrala Kolejowa, na której leży Opoczno Południe wybudowana była w latach 1971-1977 i z założenia stanowić miała wydzieloną linię kolejową, przeznaczoną głównie dla ruchu towarowego. Później stała się linią wydzieloną High Speed (dużych prędkości).

Znajdującą się na 92 kilometrze CMK stację Opoczno Południe wybudowano w 1974 roku. Była tzw. mijanką, która miała umożliwiać wyprzedzanie wolniejszych składów przez szybsze. Poza tym stacja Opoczno PŁD pełniła rolę stacji technicznej.

Była ona wykonana w standardzie dla małych, przelotowych stacji. Posiadała 4 tory główne, z których dwa dodatkowe zabezpieczone są żeberkami ochronnymi oraz bazę drogową z 5 torami głównymi,
Do dziś stoi hangar, w którym znajdowały się warsztaty służące do naprawy elementów składów, zabudowania stacji oraz pozostałości torowisk bazy drogowej. Niestety, z chwilą wyłączenia Opoczna Południowego, cała infrastruktura uległa dewastacji.

Opoczno Południe - stan z września 2012 roku:

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.