Czy warto przeprowadzić się do Łodzi za pracą? Analizujemy!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łódź to dziś czwarte miasto w Polsce, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców (za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem). Chociaż dziś ma już niewiele wspólnego ze swoją przemysłową przeszłością, to wciąż jest miejscem chętnie wybieranym przez młode osoby, które szukają kompromisu między wielkim miastem a spokojną okolicą. Jak prezentuje się Łódź, jeśli chodzi o perspektywy zatrudnienia?

Bezrobocie w Łodzi i okolicach

Stopa bezrobocia to zdecydowanie jeden z najważniejszych wskaźników, który pozwala ocenić atrakcyjność rynku pracy w danym mieście lub województwie. W kwietniu 2023 roku dane wyglądały dość optymistycznie – w województwie łódzkim oficjalna stopa bezrobocia wynosiła 5,6% przy średniej krajowej na poziomie 5,2%. To oznacza, że ze znalezieniem pracy nie będzie większego problemu.

Warto też odnotować, że średnią dość mocno zawyżają okoliczne powiaty: 

 • pajęczański (8,8%),
 • opoczyński (8,4%),
 • brzeziński (8,4%),
 • łaski (8%),
 • tomaszowski (8%).

Sama Łódź jako miasto odnotowała wskaźnik poniżej średniej dla województwa, na poziomie 4,5% (tylko powiaty rawski i skierniewicki miały niższą stopę bezrobocia, odpowiednio 3,1% oraz 4,3%).

Co istotne, województwo od kilkunastu lat może pochwalić się niemal stałym trendem spadkowym liczby bezrobotnych, niewielkie fluktuacje w tym zakresie odnotowano tylko w roku 2020, gdy cały kraj dotknęły skutki pandemii i lockdownów. Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie chcesz zamieszkać, sprawdź Gethome i ogłoszenia mieszkań na wynajem w Łodzi.

Pensje w Łodzi – czego można oczekiwać?

Kolejna istotna statystyka dla osoby, która rozważa przeprowadzkę, to oczywiście lokalne średnie wynagrodzenie. Łódź zazwyczaj nie jest wymieniana obok Krakowa czy Warszawy jako atrakcyjne miejsce do życia – ale czy słusznie? Liczby nie kłamią!
We wrześniu 2023 roku średnie wynagrodzenie w województwie łódzkim wg GUS wyniosło 6936,97 zł brutto. Dla porównania średnie wynagrodzenie w całej Polsce w analogicznym okresie było mniejsze i wynosiło 6676,3 zł brutto. To oznacza, że łódzkie jest w topce najlepiej zarabiających województw! Warto też nadmienić, że trend jest zwyżkowy, dlatego zarobki będą się tu powiększały wraz z upływem czasu.

Na największe zarobki mogą liczyć osoby z branży informacji i komunikacji (11 538,46 zł), z kolei na najniższe ci zatrudnieni w gastronomii i hotelarstwie (4537,53 zł).

Położenie Łodzi i skomunikowanie z resztą kraju

Łódź jest położona niemal w samym sercu Polski, co oznacza, że jak żadne inne duże polskie miasto umożliwia szybkie dostanie się do największych polskich metropolii (co zresztą przekłada się też na atrakcyjność dla biznesu, który idzie tam, gdzie jest dostępna dobra logistyka, która przekłada się też na dostępność pracowników).

I tak oto samochodem można dostać się z Łodzi do:

 • Krakowa w ok. 3,5 godziny,
 • Warszawy w niecałe 2 godziny,
 • Katowice w ok. 2,5 godziny,
 • Poznań w ok. 2,5 godziny,
 • Wrocław w również ok. 2,5 godziny,
 • Gdańsk w ok. 4 godziny.

Jest to możliwe dzięki położeniu Łodzi w stosunku do autostrad – rzut beretem od miasta przebiegają trasy A1 i A2, które dosłownie pozwalają szybko przebyć kraj wzdłuż i wszerz.

Warto też pamiętać o dobrych połączeniach kolejowych dla osób, które nie mają lub nie chcą korzystać z samochodu – do Warszawy można się dostać pociągiem w niecałe 1,5 godziny, co zresztą chętnie i często wykorzystują pracownicy, którzy mogą szybko dojechać do miejsca pracy w stolicy i jednocześnie cieszyć się niższymi kosztami życia.

Ile za mieszkanie w Łodzi?

A skoro mowa o kosztach życia, nie sposób nie rzucić okiem na różnice cen! Na portalu Gethome można szybko znaleźć garść statystyk. I tak oto dla Łodzi średnie ceny kształtują się następująco (w listopadzie 2023) w kwestii mieszkań do wynajęcia:

 • kawalerka: 1386 zł,
 • mieszkanie 2-pokojowe: 2132 zł,
 • mieszkanie 3-pokojowe: 2674 zł,
 • mieszkanie 4-pokojowe: 3813 zł.

Co istotne, jeśli interesują cię najtańsze oferty, są średnio o połowę niższe. A skoro już o Warszawie była mowa, analogiczne statystyki średniej ceny za wynajem to odpowiednio: 3111, 4285, 6414 i aż 8577 zł. Różnica jest ogromna!
Jeśli interesują cię atrakcyjne oferty, sprawdź ogłoszenia kawalerek na sprzedaż w Łodzi na Gethome. Oto garść przydatnych danych z portalu: średnia cena za m2 w tym mieście to na rynku wtórnym 5686 zł, na rynku pierwotnym 8693 zł. W przypadku Warszawy te ceny należy pomnożyć dwukrotnie, podobnie jest w Krakowie. 

Łódź to fajne miejsce do życia!

Łódź to miasto niepozorne – ma mało imponującą historię, mimo że prawa miejskie nabyła już 600 lat temu, ale jej prawdziwa ekspansja nastąpiła dopiero w 1820 roku, gdy stała się ośrodkiem przemysłowym. Dziś jednak nie przypomina osiedli robotniczych sprzed kilkudziesięciu lat, które nastawione były na utrzymanie przemysłu włókienniczego. 

Mnóstwo terenów zielonych, dobra komunikacja miejska, wysokie zarobki i niskie ceny wynajmu oraz kupna mieszkań oferują niezwykle atrakcyjne połączenie dla osób, które szukają miejsca do osiedlenia się na dłużej!

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.