Kawalerka w Łodzi inwestycją na pokolenia? Rodzice coraz częściej stawiają na mieszkania dla dzieci

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Łódź kojarzy się z wielokulturowością, filmową historią, a także rozwiniętym sektorem przemysłowym. Jednak to wyjątkowe miejsce jest jednocześnie jednym z najważniejszych ośrodków akademickich Polski oraz domem dla tysięcy studentów. Analizując edukacyjny charakter tytułowej aglomeracji, warto poznać również potencjał inwestycyjny zakupu nieruchomości. Czy własne mieszkanie może zapewnić niezależność finansową dla przyszłych pokoleń? Sprawdzamy to w dzisiejszym artykule!

Miasto studentów

Aby zrozumieć ogromne znaczenie żaków w kontekście rynku nieruchomości, należy przytoczyć dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat szkolnictwa wyższego w sezonie 2022/2023. Łączna liczba wszystkich studentów wynosiła  1 223 629 osób, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu do ubiegłego okresu. Województwo łódzkie osiągnęło wynik 74 171 studentów.
 
Zbadanie minionych okresów akademickich pokazuje, że liczba wszystkich żaków uległa stabilizacji na przestrzeni ostatnich 4 lat. Jest to zatem pewne potwierdzenie stałej grupy odbiorców, co z pewnością zainteresuje wszystkich właścicieli oferujących lokale. W internetowych wyszukiwarkach frazy mieszkania na sprzedaż Łódź stają się bowiem coraz popularniejsze.
 
Chociaż miasto nie jest liderem w tym rankingu, bieżący sezon przyciągnął ponad 70 tysięcy młodych ludzi poszukujących świetnej edukacji. Niezwykle popularny i doceniany Uniwersytet Łódzki każdego roku przyciąga rzesze miłośników psychologii, a Uniwersytet Medyczny z sukcesami kształci prawdziwych specjalistów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego. To bowiem te kierunki cieszą się sporym powodzeniem.

Wyzwania rynku nieruchomości

Zanim poznamy benefity, które wiążą się z inwestycją w mieszkanie, warto podkreślić także ograniczenia i bariery, zniechęcające przyszłego lokatora. Wciąż wysoki poziom inflacji spowodował intensywne wzrosty cen nieruchomości, również w samej Łodzi. 
 
W rezultacie deweloperzy zmuszeni byli do uwzględnienia rosnących kosztów wykorzystywanych materiałów budowlanych oraz siły roboczej. Jednak sektor nieruchomości już wkrótce spotka się z jeszcze jedną formą zagrożenia. Jaką?
 
Według podsumowania Głównego Urzędu Statystycznego łączna liczba mieszkań oddana do użytkowania w ubiegłym roku wyniosła blisko 240 tysięcy sztuk, co stanowi spory wzrost w kontekście poprzedniego okresu. Co istotne, wskaźnik liczby mieszkań zwiększył się o 1,7%. Powierzchnia użytkowa budynków mieszkalnych województwa łódzkiego także prezentuje znaczący przyrost.
 
To ma się jednak zmienić. Eksperci prognozują bowiem, że deweloperzy zdecydowanie zawężą zakres realizowanych projektów, a szacunki mówią nawet o kilkudziesięciu tysiącach obiektów, w porównaniu do rekordowego okresu. To może wprowadzić sporą konkurencję wśród zainteresowanych oraz dalsze podnoszenie stawek mieszkań. Dowód?
 
Doskonałym potwierdzeniem przedstawionej tezy jest sprawozdanie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Coroczny raport reasumujący ruch budowlany wylicza bowiem łączną ilość 162 388 pozwoleń na budowę. 
 
Te informacje należy jednak zestawić z wcześniejszymi okresami. Wówczas lektura specyfikacji prezentuje znaczny spadek na poziomie ponad 26%! W rezultacie już wkrótce nieruchomość może stać się towarem deficytowym. 

Inwestycja w edukację

Kawalerka Łódź sprzedaż - to dlatego coraz więcej rodziców poszukuje właśnie takich haseł w wyszukiwarkach internetowych. Kawalerka może być bowiem niezwykle ważną inwestycją o strategicznym znaczeniu. Dlaczego?
 
Pierwszym atutem jest świadome i odpowiedzialne budowanie wartości kapitałowej. Wzrost potencjału posiadanej nieruchomości, a właśnie na to wskazują wszelkie analizy ekspertów, może przynieść korzyści finansowe dla przyszłych pokoleń, długo po zakończonych studiach dzieci.
 
Kolejnym aspektem jest stabilność. Własna kawalerka wyklucza potrzebę wynajmu nieruchomości, a tym samym zależności od zewnętrznych czynników lub ustaleń i wymagań samego właściciela mieszkania. Jest to zatem element gwarantujący pełną kontrolę nad przestrzenią, umożliwiając pełne dopasowanie do potrzeb lokatora lub danej sytuacji.
 
Jednak tego typu inwestycja jest  dedykowana również innym osobom zainteresowanym - na przykład doktorantom wykazującym stabilny dochód. Zakup kawalerki stanowi świetny sposób na pokrycie okresowego zapotrzebowania właściciela, co jednocześnie kreuje opcję alternatywnego źródła dochodu w postaci wynajmu. Wówczas doktorant może skorzystać programu rządowego, otrzymując nawet pół miliona bezpiecznego kredytu.

Łódź do przyszłości

Serwis https://gethome.pl/ oferuje aż 64 ogłoszenia dotyczące atrakcyjnych kawalerek w samym centrum Łodzi, ale nie tylko. Statystyki regionu wyliczają średni koszt mieszkania w tym standardzie na kwotę  273 774 złotych. Najlepsze dzielnice?
 
Studenci powinni selekcjonować oferty w kontekście kilku określonych obszarów. Centrum sprawdzi się w przypadku słuchaczy Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, ale także Politechniki Łódzkiej. Co więcej, ta część miasta wyróżnia się doskonałą infrastrukturą logistyczną.
 
Osiedle Polesie przyciągnie studentów Wyższej Szkoły Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu oraz Politechniki Łódzkiej. Zestawienie zamykają Bałuty, dedykowane żakom z Uniwersytetu Medycznego, a także Społecznej Akademii Nauk!

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.