Jak złożyć reklamację w przypadku wad ujawnionych podczas odbioru mieszkania?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kupno mieszkania to spora inwestycja. Większość osób odczuwa w związku z tym stres i napięcie. Zwłaszcza wtedy, gdy po odbiorze lokalu okazuje się, że posiada on wady. W takiej sytuacji należy złożyć reklamację. Przygotowanie prawidłowego pisma reklamacyjnego wymaga dostatecznie dużo czasu i staranności. Warto pamiętać, że dobrze napisane pismo powinno zawierać kilka elementów.

Co powinno zawierać pismo reklamacyjne?
 
Przede wszystkim powinien znaleźć się w nim opis wady, która została zauważona. Ważne jest, aby wyjaśnić, czy wada została zauważona podczas odbioru mieszkania, czy po jego zakończeniu. Tak samo ważne jest również, aby odpowiednio opisać, jaka jest skala usterki - czy stanowi ona np. duży problem techniczny, czy występuje tylko i wyłącznie estetyczny problem.
Więcej o odbiorze mieszkania znajdziesz tutaj: https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-lodz
 
Następnie należy określić w piśmie reklamacyjnym swoje oczekiwania - czy oczekuje się naprawy wady, czy zwrotu za zakupione mieszkanie. Trzeba również podać, ile czasu niezbędnego jest na naprawienie bądź zwrot kosztów. Ważne jest, aby wyjaśnić, jakie są potencjalne konsekwencje, jeżeli wada nie zostanie naprawiona w wyznaczonym terminie.
 
Pismem reklamacyjnym kończy się podpisem osoby składającej reklamację, adresem do korespondencji oraz datą.
 
Co dalej dzieje się po otrzymaniu reklamacji
 
Kiedy sprzedawca otrzyma reklamację, musi odpowiedzieć w odpowiednim terminie, najlepiej w ciągu 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Sprzedawca ma obowiązek wyjaśnić, z jakich powodów reklamacja zostanie uznana albo odrzucona.
 
Jeżeli w ciągu 14 dni sprzedawca nie odpowie na reklamację, uważa się ją za uznaną. W takiej sytuacji sprzedawca będzie musiał naprawić wadę w wyznaczonym wcześniej okresie czasu, do czasu naprawy mieszkanie może zostać okupione przez stronę składającą reklamację.
 
Jak odwołać się od nieuznanej reklamacji?
 
Jeżeli chce się odwołać od decyzji sprzedawcy dotyczącej reklamacji, wtedy można skorzystać z prawa sądowego. Najlepiej jest wtedy skontaktować się ze specjalistą prawa budowlanego, który pomoże w rozwiązaniu problemu.
 
W razie potrzeby będzie można również skontaktować się z radcą prawnym, który przeanalizuje konkretny przypadek i wyjaśni, w jaki sposób najlepiej postąpić. Pozwoli to oszczędzić czas i pieniądze, które zostały poniesione w związku z zakupem mieszkania.
 
W wielu przypadkach dochodzenie odpowiedzialności odszkodowawczej od sprzedawcy może okazać się jedyną szansą na naprawienie szkód, jakie przyniosło kupno mieszkania z wadami.
 
Aby uniknąć takiej sytuacji, warto dobrze przemyśleć zakup mieszkania i upewnić się, że lokal nie posiada żadnych wad. Przegląd nieruchomości i dokładne sprawdzenie jej stanu technicznego przed przystąpieniem do transakcji może okazać się niezbędnym czynnikiem w zapobieganiu problemom z wadliwym mieszkaniem.

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.