Jak działa lokata z funduszem inwestycyjnym?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Lokata połączona z funduszem inwestycyjnym to rozwiązanie, które łączy w sobie możliwość oszczędzania oraz inwestowania i pomnażania pieniędzy. Działa ona nieco inaczej niż tradycyjna lokata, dlatego też umożliwia większe zyski. Decydując się na nią, trzeba jednak mieć na uwadze również spore ryzyko, jakie jest z nią związane. Warto wcześniej dowiedzieć się więcej na jej temat oraz przyjrzeć się wadom i zaletom takiego rozwiązania.

Tradycyjna lokata to chętnie wybierany sposób na oszczędzanie. Jest ona zabezpieczona Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, dlatego ulokowane na niej pieniądze są bezpieczne. Wybór lokaty z funduszem inwestycyjnym wiąże się z ryzykiem, gdyż nie jest ona chroniona przez BFG. Można jednak na niej sporo zyskać. Każdy, kto chciałby zdecydować się na ten produkt finansowy, powinien wcześniej dowiedzieć się, z jakimi korzyściami oraz ryzykiem jest to związane.

Bankowa lokata z funduszem – co to jest?

Jest to produkt finansowy będący połączeniem lokaty oszczędnościowej z planem inwestycyjnym. W praktyce oznacza to, że część, która jest lokatą depozytową, objęta jest ochroną BFG. Inwestor może więc liczyć na to, że zostaną mu one zwrócone z odsetkami. Natomiast pozostałe pieniądze stanowią kapitał inwestycyjny, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony. To właśnie ta część umożliwia wypracowanie dużego zysku, ale narażona jest również na ryzyko straty. Dokładny podział funduszy między obiema częściami takich lokat zależy głównie od oferty konkretnego banku i może być ona bardzo różny.

Wady i zalety lokaty z funduszem inwestycyjnym

Lokata z funduszem jest produktem hybrydowym, który ma zarówno zalety, jak i wady. Zapoznanie się z nimi przed podjęciem decyzji pozwoli uniknąć w przyszłości wielu problemów. Do najważniejszych zalet zaliczyć można przede wszystkim to, że taka lokata:

  • ma preferencyjne oprocentowanie, które jest atrakcyjne również w części depozytowej,
  • dywersyfikuje, czyli urozmaica portfel inwestora,
  • umożliwia uzyskanie sporego zysku z części inwestycyjnej.

Lokaty z funduszem inwestycyjnym cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością, głównie ze względu na to, że mogą one przynosić zdecydowanie większe zyski niż tradycyjne lokaty oszczędnościowe. Jest to więc jeden ze skutecznych sposobów na pomnożenie swoich pieniędzy.

Inwestowanie w ten rodzaj lokaty związany jest jednak ze sporym ryzykiem. Decydując się na nią, trzeba mieć na uwadze to, że w skrajnych przypadkach można stracić sporą sumę, nawet mimo wypracowanego w części depozytowej zysku. Więcej informacji na temat lokat z funduszem można znaleźć pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-z-funduszem/.

Taki sposób oszczędzania połączonego z inwestowaniem to rozwiązanie dla osób, które nie boją się ryzyka i mają świadomość tego, że mogą sporo stracić. Z tego produktu finansowego powinny więc korzystać osoby, które mają spore doświadczenie w zakresie inwestowania. 

Lokata z funduszem inwestycyjnym to hybrydowy produkt oferowany przez wiele banków. Inwestorzy, którzy się na niego decydują, muszą wiedzieć, że mogą zarówno sporo zyskać, jak i dużo stracić. Warto więc dobrze przemyśleć tą decyzję i rozważyć wszystkie korzyści, jak i zagrożenia.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.