Poszukiwania Hubala i nowe odkrycia

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Stowarzyszenie "Wizna 1939" nadal pracuje nad poszukiwaniami miejsca pochówku majora Dobrzańskiego Hubala. Jego członkowie ponownie odwiedzili cmentarz w Inowłodzu. Wizyta jest konsekwencją ustaleń, o których prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" pisze w swojej książce "Tu spoczywa Hubal".


Foto: Paweł Telus / Stowarzyszenie "Wizna 1939"

W czwartek, 2 maja, w celu ustalenia dalszych prac poszukiwawczych, na cmentarzu w Inowłodzu członkowie Stowarzyszenia, z prezesem Dariuszem Szymanowskim na czele, spotkali się z Aleksandrą Stępień, Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. W spotkaniu uczestniczyli także ks. Artur Szczepanik - proboszcz z Parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Inowłodzu oraz Starosta Opoczyński Marcin Baranowski.


Foto: Paweł Telus / Stowarzyszenie "Wizna 1939"

Spotkanie miało na celu ponowną ocenę i zbadanie prawdopodobnego miejsca pochówku Hubala oraz przekazanie Aleksandrze Stępień dotychczasowych ustaleń oraz omówienie dalszych działań zmierzających do odnalezienia szczątków majora Dobrzańskiego. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela Stowarzyszenia, Łódzka Wojewódzka Konserwator Zabytków otrzymała pełną dokumentację z badań poszukiwawczych i jest pozytywnie ustosunkowana do ustaleń Dariusza Szymanowskiego. Dużym zaangażowaniem w sprawie odnalezienia grobu Hubala wykazał się także Starosta Opoczyński, Marcin Baranowski.


Foto: Paweł Telus / Stowarzyszenie "Wizna 1939"

Płytki z Opoczna

Podczas wizji lokalnej uczestnicy natknęli się na luźne płytki ceramiczne, z których ułożona jest podłoga w kościele p.w. Św. Idziego, który w latach 1936-38 przechodził przebudowę pod okiem inż. W.K. Hennenberga, a której inicjatorem był ówczesny prezydent RP Ignacy Mościcki. Wówczas poza odbudową i przebudową murów kościoła, ułożono nową posadzkę.


Foto: Paweł Telus / Stowarzyszenie "Wizna 1939"

"Płytki posiadają stempel produkcyjny „Stępień w Opocznie No 14”. Z informacji jakie otrzymaliśmy z Muzeum Regionalnego w Opocznie wynika, że w książce meldunkowej z 1932 r. pod adresem Piotrkowska 14 zameldowany był Stępień. Tutaj należy zadać pytanie, dlaczego na odwrocie jest właśnie taka sygnatura? W Opocznie w tym czasie największym i być może jedynym zakładem produkującym płytki był Zakłady Płytek Ceramicznych. Jakość i sposób wykonania wskazują na produkcję typowo przemysłową. Czy niejaki Stępień był zleceniodawcą dla zakładów wykonania takich płytek z odwzorowaniem pierwotnych motywów? Nasuwa się dużo pytań."- pytają członkowie Stowarzyszenia.


Foto: Paweł Telus / Stowarzyszenie "Wizna 1939"

"Jedno jest pewne, to odkrycie jest niezmiernie ważne dla historii przemysłu ceramicznego na Ziemi Opoczyńskiej i warto zabezpieczyć odnalezione artefakty"


Foto: Paweł Telus / Stowarzyszenie "Wizna 1939"

 

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.