Major Hubal. Historia prawdziwa.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatniego dnia stycznia, w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się spotkanie z Łukaszem Ksytą, autorem książki „Major Hubal. Historia prawdziwa”.

Na początku dyrektor muzeum powitał przybyłych gości, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawiciela kombatantów, Stefana Fudaleja.

Po kilku słowach wstępu, w których autor opowiedział o powstaniu samej książki, jak docierał do dokumentów i relacji świadków, uczestnicy spotkania obejrzeli film przedstawiający sylwetkę Majora Dobrzańskiego. (Zawarte w filmie wypowiedzi to autentyczne nagrania nadawane w latach 70-tych XX wieku w radiu Wolna Europa, do których Łukasz Ksyta dotarł przez przypadek.)

http://www.youtube.com/watch?v=FXUqRaYTQeU

Podczas prelekcji autor przedstawił mało znane fakty związane z osobą Henryka Dobrzańskiego, jego karierą wojskową, sportową i historią Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjra Hubala. Przybyli na spotkanie poznali szczegóły związków Hubala z ziemią opoczyńską, których dotyczyć będzie kolejna publikacja, przygotowywana przez Pawła Budzińskiego.

Łukasz Ksyta jest także twórcą strony www.majorhubal.pl, dzięki której nawiązał m.in. liczne kontakty z rodzinami Hubalczyków i zdobył znaczną część materiałów, które zostały na niej opublikowane.

Po spotkaniu goście mogli obejrzeć część zbiorów prywatnych autora, związanych z Hubalem. Były to publikacje prasowe, medale oraz dokumenty. Można było również nabyć książkę z dedykacją autora.

Warto tutaj dodać, że Muzeum Regionalne w Opocznie posiada w swoich zbiorach komunikat o śmierci Hubala, który otrzymało w darze właśnie od autora książki.


Major Dobrzański „Hubal” to ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu.

Szczegółowo opisując życie Henryka Dobrzańskiego, Łukasz Ksyta, wykorzystał nie tylko bogatą literaturę przedmiotu, ale też dotarł do wielu nieznanych wcześniej i niepublikowanych dotąd dokumentów. Zajęło mu to siedem lat.

Książka ukazuje życie bohaterskiego oficera od dzieciństwa, poprzez pierwszą wojnę światową i międzywojenne dwudziestolecie, aż po śmierć na polu walki, rekonstruuje dzieje dowodzonego przez niego oddziału i losy jego żołnierzy. Pokazuje wiele nowych faktów, nie stroniąc od tematów trudnych.

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.