Dr Marek Jedynak o Janie Piwniku "Ponurym"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dr Marek Jedynak o Janie Piwniku "Ponurym"15. października, w Muzeum Regionalnym w Opocznie odbyło się spotkanie z dr Markiem Jedynakiem, pracownikiem Delegatury IPN w Kielcach, autorem książki „Niezależni kombatanci w PRL”, nominowanej do tytułu Książki Historycznej Roku.

Dr Marek Jedynak o Janie Piwniku "Ponurym"Moja książka „Niezależni kombatanci w PRL to książka poświęcona żołnierzom, którzy po wojnie utworzyli Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”-”Nurt”. Zanim zachęcę Państwa do przeczytania tej książki, chciałbym opowiedzieć o jednej z najważniejszych osób, które tak naprawdę dały podwaliny do tego, aby to środowisko powstało.

Dr Marek Jedynak o Janie Piwniku "Ponurym"Marek Jedynak w trakcie niemal godzinnej prelekcji, przedstawił zebranym postać pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”, jednego z najsłynniejszych Cichociemnych. Prezentując liczne fotografie i dokumenty autor ukazał biografię Ponurego oraz jego losy w czasie II wojny światowej.

{play}images/audio/2014/ponury.mp3{/play}

Marek Jedynak, Niezależni kombatanci w PRL, Wydawnictwo BARBARA i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie – Delegatura Kielce 2014.

Monografia autorstwa dra Marka Jedynaka to pierwsze w historiografii polskiej opracowanie naukowe, które traktuje o weteranach II wojny światowej z ich perspektywy. Analizuje dzieje najstarszego i przez szereg lat jedynego zorganizowanego, autonomicznego i niezależnego od ZBoWiD środowiska kombatanckiego w Polsce Ludowej.

Dla urzeczywistnienia celów postawionych przez najwyższe władze polityczno-wojskowe II Rzeczypospolitej Polskiej, grupa ta sformowała się spośród żołnierzy dwóch jednostek bojowych Armii Krajowej: Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” pod dowództwem cichociemnego por./płk. Jana Piwnika „Ponurego” (1943 r.) oraz I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK pod dowództwem cichociemnego por./mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego „Nurta” (1944 r.). W sposób zorganizowany, lecz nieformalny, kombatanci działali w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, nieprzerwanie od 1957 do 1989 r. Zadaniem, które postawili przed sobą, było upamiętnienie czynu zbrojnego Armii Krajowej w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej. Wokół tej myśli przez ponad trzydzieści lat skupiało się życie setek byłych partyzantów.
Poza udokumentowaniem dziejów najstarszego w Polsce kręgu weteranów AK, autor próbuje odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jaki wpływ na Środowisko „Ponury”–„Nurt” miała polityka historyczna, funkcjonująca w PRL? Co powodowało, że grupa byłych żołnierzy zintegrowała się, objęła wspólny cel i przez kilkadziesiąt lat, w zwartym kolektywie, go realizowała? Jakie znaczenie miały miejsca, w których gromadzili się i działali weterani? Co ich różniło od innych grup kombatanckich? Wreszcie, czy obrany kierunek – z perspektywy lat był właściwy i jakie przyniósł efekty? Czy Środowisko „Ponury”–„Nurt” zrealizowało zadania powierzone żołnierzom rozwiązywanej Armii Krajowej w 1945 r. przez Komendanta Głównego i Radę Jedności Narodowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w prezentowanej książce Niezależni kombatanci w PRL.

Zachęcamy do oddania głosu na na powyższy tytuł. Głosy (jeden dziennie) można oddawać do 31 października za pośrednictwem strony http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/

Książka, która uzyska największą liczbę głosów, otrzyma specjalną nagrodę na podstawie głosowania Czytelników. Nagrody zostaną rozlosowane także wśród głosujących.

 

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.