Opoczno dawniej i dziś. Część 1

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Opoczno dawniej i dziśPosiadające kilkusetletnią historię Opoczno zmieniało się wielokrotnie. Największe udokumentowane zmiany nastąpiły w XX wieku. Niestety fotografie czy jakiekolwiek ryciny przedstawiające miasto we wcześniejszych dziesięcioleciach są nieliczne.

Obecnie w Internecie dostępnych jest wiele zdjęć miasta z pierwszych dekad XX wieku. W większości są to fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Opocznie. Wielokrotnie zwiedzający robili zdjęcia ekspozycji, a następnie publikowali je w Internecie, nierzadko podpisując się własnym nickiem, nie ujawniając źródła. Co więcej, bardzo często dochodziło do błędnego podpisywania przez te osoby obiektów lub miejsc.

Fotografie przedstawiające dawne Opoczno pochodzą z zasobów Muzeum Regionalnego w Opocznie. Otrzymaliśmy zgodę na ich wykorzystanie do niniejszego cyklu.

Pomimo istnienia tego typu zestawień, postanowiliśmy pochylić się nad tą interesującą formą prezentowania miasta. Zdjęcia do porównania staraliśmy się wykonywać w taki sposób, aby jak najdokładniej odpowiadały wcześniej fotografowanym miejscom. Dzięki temu zestawienie jest bardzo dokładne, a przy tym prezentuje aktualny krajobraz miasta.

1. Ul. 17-go Stycznia

 

2. Kościół p.w. św. Bartłomieja oraz plebania - widok od ul. Szewskiej

 

3. Plac Kilińskiego

 

4. Plac Zamkowy

 

5. Stacja kolejowa

 

Kontakt

Opoczno.info - Niezależny Portal Miejski

26-300 Opoczno

ul. Słowackiego 5

Telefon: 510 530 704

e-mail: redakcja@opoczno.info

Sprzedaż powierzchni reklamowej:
reklama@opoczno.info

Listy do redakcji prosimy kierować na adres:
listy_do_redakcji@opoczno.info

Top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.