Menu
RSS
Powraca temat podziału gminy

Powraca temat podziału gminy

  • Mateusz

Powraca temat podziału gminy

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Opocznie powrócił temat podziału Gminy Opoczno na część miejską i wiejską. Pomimo, iż służby prawne Urzędu Miejskiemu wykazały, że projekt zawiera błędne podstawy prawne i błędy proceduralne, rada przyjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do procedury podziału gminy jedenastoma głosami opozycji.

Projekt zakłada w pierwszej kolejności przeprowadzenie kampanii informacyjnej i konsultacji społecznych, podczas których mieszkańcy mieliby się wypowiedzieć, czy chcą, aby Gminę Opoczno podzielić na część miejską i wiejską.

Prawnik uczestniczący w sesji poinformował radnych, iż projekt zawiera błędne podstawy prawne oraz budzi zastrzeżenie pod względem procedury podziału. Wytknął m.in. iż niewłaściwy jest przepis prawa, na który powołują się wnioskodawcy.

Mec. Sylwester Ziębicki:

Zanim radni przeszli do głosowania, Ryszard Starus złożył wniosek o głosowanie imienne. Rada, stosunkiem głosów 4 za, 11 przeciw i 5 wstrzymujących się, odrzuciła wniosek.

Rada przyjęła uchwałę 11 głosami za przy 4 przeciwnych i 4 wstrzymujących się. W głosowaniu, zgodnie z wcześniejszą deklaracją, udziału nie wziął radny Wiesław Turek.

W związku z wymienionymi wcześniej wadami projektu można się spodziewać, iż Wojewoda Łódzki podejmie z urzędu postępowanie mające na celu kontrolę legalnosci podjętej w czwartek uchwały. Z uwagi na wadliwą interpretację przepisów, na które powołali się wnioskodawcy, Wojewoda łódzki uchwałę tę może unieważnić.

Inną kwestią jest to, iż projekt uchwały o przystąpieniu do procedury podziału Gminy Opoczno, jak poinformował podczas sesji wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, wpłynął do Biura Rady Miejskiej w Opocznie 14 grudnia 2017 roku, czyli dwa tygodnie przed obradami. W tym czasie służby prawne Urzędu Miejskiego nie podjęły żadnych działań zmierzających do usunięcia braków i błędów prawnych.

 

Temat podziału gminy pojawił się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Wówczas Rafał Kądziela będący wówczas radnym, forsował podział Gminy Opoczno na część miejską i wiejską ze względu na dysproporcje w wydatkowaniu pieniędzy budżetowych. Wtedy radni również przyjęli uchwałę rozpoczynającą ten proces.

Wcześniej, bo w latach 90-tych ub. wieku podobny wniosek stawiał ówczesny Burmistrz Opoczna.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+6 # Kto kiedy i gdzie i na czyje polecenieAlberto 2018-02-12 21:40
przeniósł z pl. Kościuszki na ul. M.C. Skłodowskiej 5 stację monitoringu jakości powietrza ? Nagle od 05.02.2017r. nastąpiło cudowne oczyszczenie powietrza bez żadnych nakładów finansowych i inwestycji? Zaprawdę mamy świetnych "pomysłowych Dobromirów" u władzy ... A jak jest w rzeczywistości to wszyscy czujemy czym oddychamy. Na szczęście w konkursie Avivy "Wiem czym oddycham" w Opocznie powstaną trzy nowe punkty pomiaru zanieczyszczeni a powietrza. A będą to czujniki NIEZALEŻNE OD WŁADZY i czas pokaże jak naprawdę jest z tą jakością. Cieszy informacja, że jeden z nich będzie zainstalowany w pobliżu odlewni, która raczy nas codziennie dioksynami, pyłami i smrodem z piekła rodem. Może będzie to wreszcie koniec istnienia tej manufaktury w środku miasta, gdzie nie ma żadnej strefy ochrony bezpośredniej dla mieszkańców pobliskich budynków. Zagrożenia wydalane z odlewni mają zasięg nawet w promieniu 1,5 km od źródła (sic!!!), co już dawno zostało udokumentowane przez biegłego sądowego.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+41 # a tu znowu mała wojenkaleon 2018-01-06 12:38
tak aby się napchać, trzeba stworzyć nowe stanowiska. a tymczasem w mieście i gminie Opoczno: młodzież ucieka do innych miast-brak perspektyw, miasto wygląda jak skansen (30 lat zaniedbań), o inwestorach słyszymy od 3 lat a zero w bilansie a może i nawet parę minusów, najbardziej śmierdząca gmina w Polsce (jak wracam z Kielc to już w okolicach Miedznej śmierdzi tak, że powietrze w aucie idzie na obieg wewnętrzny, zaniedbane ulice, brak na nich infrastruktury dla mieszkańców (przemysłowa, błonie...i wiele innych), władza się wystarała ok 700 tys zł na modernizację pieców - 140 osób skorzystało - kpina....młodzi eży opoczyńska- taki apel, zmykajcie z tego komunistycznego miasteczka w świat...ja nie moge bo mam starszych schorowanych rodziców...ale wy uciekajcie do dużych miast, gdzie też rządzą prostaki i dorobkiewicze, ale skala bałaganu musi być mniejsza, bo takie ośrodki są kontrolowane zbyt często...a już niedługo zacznie się cyrk wyborczy, obietnice, pogodne miny kandydatów, troskliwość o społeczeństwo, zrozumienie problemów, apele na targu (czy obecny pan grajek znowu będzie tam bajerował, a błoto jak było tak jest?), kązdy znac będzie każdego....a po wyborach znowu rozpasanie i nieróbstwo?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+32 # RE: Powraca temat podziału gminylord 2018-01-03 08:28
sprawa podziału miasta i gminy wygląda tak . w dobie braku kasy wysokiego deficytu będziemy mieli dwóch włodarzy (burmistrz i wójt) dwie rady gminna i miejska i cała armia urzędasów na których musimy robić . z zewnątrz pieniędzy dla miasta i tak nie będzie bo i tak będziemy powyżej 20000 mieszkańców na wioski za dwa lata kończą się pieniążki, jedynie zamęt no i oczywiście radni którzy boją sie o swoje diety
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+36 # :-)kl 2018-01-03 18:46
Sprawa przedstawia się tak, że "miasto" (celowo cudzysłów, ponieważ Opoczno jest zapyziałą dziurą a nie żadnym miastem) jest sponsorowane z podatków ościennych miejscowości, pokazując jednocześnie mieszkańcom tych miejscowości środkowy palec gdy chodzi o budowę dróg z chodnikami, kanalizacji czy placów zabaw dla dzieci. Dlatego zwyczajnie boi się podziału bo wpadnie w jeszcze większą biedę nie mogąc pasożytować tak jak dzisiaj na podatnikach wiejskich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-15 # RE: :-)Sceptyk 2018-01-04 09:02
Po pierwsze, większość dróg na wsiach to drogi powiatowe, a więc ich remonty, przebudowy i rozbudowy leżą w kompetencjach powiatu. Pretensje więc należy kierować do Starosty Opoczyńskiego i Rady Powiatu Opoczyńskiego, w której większość ma koalicja PiS+OWS.

Po drugie, na skanalizowanie gminy za poprzedniej ekipy wydano 63 485 087,90 zł, z czego 12,5 mln stanowiła pożyczka z WFOŚiGW. Pomimo to, ludzie nie chcą się przyłączać i dalej korzystają z szamb. W Opocznie wówczas nie robiono praktycznie nic. W tym samym czasie, zamiast inwestować w infrastrukturę drogową i inne pożyteczne rzeczy, wybudowano kilka świetlic wiejskich za grube miliony.
A placów zabaw wybudowanych przez gminę to i w samym mieście nie uświadczysz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+37 # finansowanie drógkl 2018-01-04 11:09
Owszem większość to powiatowe. Otóż przykładowo sprawa ma się tak od początku bieżącej kadencji samorządu, że Starostwo jest gotowe w każdej chwili rozpocząć przebudowę drogi powiatowej z Brzustówka w kierunku Drzewicy/Między borza (przez Bukowiec Op.) pod warunkiem współfinansowan ia przez Burmistrza Opoczna, co jest normalne bo droga ta leży w granicach gminy Opoczno i służyć będzie głównie mieszkańcom tej właśnie gminy. Burmistrz ma to gdzieś od ponad 3 lat i odmawia dołożenia pieniędzy do tej inwestycji więc mieszkańcy będą o tym dobrze pamiętać w najbliższych wyborach nie głosując na niego i jego stronników.

O ciemnogrodzie, który nie chce się przyłączać do kanalizacji nawet nie warto wspominać. To tylko pokazuje nieudolność i niedasizm urzędników gminnych którzy mają obowiązek to egzekwować i nakładać słone grzywny na takie osoby. Nie ma chcę czy nie chcę przyłączenia - to prawny obowiązek i koniec.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+23 # RE: finansowanie drógSceptyk 2018-01-04 11:43
Po pierwsze powiat ma obowiązek dbać o drogi, które są pod jego zarządem, bez względu na to, czy gmina dołoży czy nie. Część podatków, które płacą mieszkańcy wsi trafia m.in. do powiatu.
Dla powiatu ważniejsze było wybudowanie molocha za 20 mln zł, niż remonty dróg. A może zamiast rozbudowywać siedzibę powiatu należałoby zredukować zatrudnienie i zlikwidować kilka zbędnych stanowisk, które utworzono, aby pozatrudniać swoich?

Po drugie powiat chce, żeby gmina partycypowała w kosztach 1:1. I od tego powiat uzależnia wykonanie remontów. Jak gmina nie da 50% to nie będzie remontu. To są słowa Starosty z ostatniej sesji.
Niby dlaczego Gmina ma dokładać połowę do czegoś, co nie było, nie jest i nigdy nie będzie jej własnością nawet w najmniejszej części?

Drogi gminne leżące na terenie miasta służą mieszkańcom całego powiatu. Dlaczego więc starostwo nie partycypuje 1:1 w remontach ulic w mieście?

To tak, jakbyś dołożył sąsiadowi połowę pieniędzy na wymianę drzwi wejściowych do mieszkania, bo ten uzasadnił to poprawą estetyki Twojego otoczenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+21 # Naprawdę?adam 2018-01-05 09:35
"Drogi gminne na terenie miasta służą mieszkańcom powiatu" - Doprawdy? Jeśli tak to w bardzo ograniczonym zakresie, bo na zakupy jeździ się do miasta czyli do Łodzi, Warszawy lub zamawia w internecie z dostawą do domu. W Opocznie (a myślę, że o takim mieście pisałeś) to możesz sobie co najwyżej kupić chleb i masło :) Poza sporadyczną sprawą urzędową do Opoczna można co najwyżej jechać pooglądać skansen Polski lat 90-tych bo tak wygląda właśnie Opoczno no i oczywiście nałykać się najbardziej zanieczyszczone go powietrza w Polsce :)))
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-6 # nie przesadzajMarta 2018-01-19 15:21
Ci co dojeżdżają z innych gmin do pracy do Opoczna autobusem lub samochodem to nie używają wg ciebie tych dróg? Poza tym wszędzie w Opocznie w supermarketach dużo ludzi, drogi zakorkowane a ty mówisz że wszyscy w domu siedzą i zakupy przez internet robią... po to wspomniane "masło i chleb" też ludzie po pracy jeżdżą autami więc nie przesadzaj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # DrogiBanan 2018-01-20 12:52
Najbardziej spodobały mi się zakorkowane drogi. Opocznianie opowiadając takie głupoty sami pokazują że w życiu nie stali w korku i prawdziwego miasta zapewne też nie widzieli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+20 # prawny?jpg 2018-01-04 11:37
Nikomu nic do tego co ja robię na swoim placu. Może jeszcze prawnym obowiązkiem jest pozwolenie na budowę drogi, budynków gminy czy lotniska na swojej ziemi. Już niektórym dobrze się w główce poprzestawiało od tego socjalizmu, skoro o cudzej własności chcą decydować. Myślisz, że każdy ma ochotę wykładać teraz pieniądze na przekopywanie swojego placu, robienie sobie bałaganu i prace hydrauliczne w obrębie budynku? Takiś mądry to zapłać za te roboty i ludzie pewnie w większości się zgodzą na wykonanie przyłącza. Bo ja mam gdzieś wydawanie kilku tysięcy na kanalizację, skoro już raz zapłaciłem za szambo i płacę za wywóz zawartości. Jak gmina chce to niech da kasę to zrobimy. Jakoś w Sławnie większość prac z kanalizowaniem i gazyfikacją gminy została pokryta z budżetu gminy. A tutaj tylko patrzą jak jeszcze zeskrzybać ludzi przy wtórze co niektórych, których to akurat nie dotyczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+53 # AlGeorg 2017-12-31 22:13
Sprytne posunięcie, chodzi nie tylko o finanse ale o wybory i rozbicie i tak słabego u nas poparcia dla PiS i imć posła! Brawo! Tak robi się politykę panie pośle... Pożal się Boże pośle. Są w Opocznie ludzie myślący. Brawo!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+21 # RE: Alspok 2018-01-02 08:45
Słabe poparcie dla PIS w Opocznie? To chyba jakiś żart! W takim razie kogo popierają Opocznianie???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+40 # AlGeorg 2018-01-04 13:18
Proszę spojrzeć na listę radnych z PiS w gminie i powiecie. Ilu ich jest? Po podziale gminy, będzie ich jeszcze mniej. W radzie powiatu, gdyby nie koalicja z OWS nie byliby przy jako takiej władzy np. Pani Chomicz. Podział na dwie gminy- ma swój cel!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+26 # no właśnieeops 2018-01-05 12:20
Tak jak napisałeś"swój cel".. Tylko swój, a niestety nie nasz. Więcej koryt większy chlew...radni to beznadzieja. Chłopki riztropki którym coś się wydaje...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+26 # apel do rady mędrcóweops 2017-12-30 10:56
Brać się za zanieczyszczeni e powietrza, a nie za politykę. Normalnie nie można już czytać tych waszych bredni które głosicie na spotkaniach rady. Znaleźli się myśliciele. Najpierw sprawy mieszkańców a potem sobie dzielcie, wybierajcie się i co tam jeszcze wam przyjdzie do tych główek.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+41 # PodziałM.M 2017-12-30 10:21
Rozdział miasta od gminy to na pewnym etapie rozwoju raczej nieunikniona konieczność. A od pewnego czasu dobrze widać, że w Opocznie potrzeby i oczekiwania miasta są zupełnie inne niż obszaru wiejskiego. Podział wprowadzi jasną sytuację - jeden gospodarz dbający tylko o interes wsi, a drugi zajmie się w pełni potrzebami miasta. Czysta sytuacja, która otwiera też trochę inne możliwości pozyskiwania celowych środków zewnętrznych, itp. Wiele miast i gmin przechodziło już ten proces. Warto podpytać, wziąć przykład...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+26 # komu to się opłaci?Karo 2017-12-30 09:52
czy ktoś orientuje się kto zyska a kto straci na takim podziale? jak wygląda kwestia wpływów do budżetu i wydatkowania? czy miasto zyska na podziale? czy może chodzi tylko o podział pod kątem wyborów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: