Menu
RSS
Rotmistrz Pilecki nowym patronem ulicy

Rotmistrz Pilecki nowym patronem ulicy

  • Mateusz

Rotmistrz Pilecki nowym patronem ulicy30 sierpnia, podczas XXXV sesji, po burzliwej dyskusji, radni podjęli uchwałę o zmianie nazwy ulicy Armii Ludowej na rtm. Witolda Pileckiego.

Próbę zmiany nazwy ulicy Armii Ludowej podejmowano już wcześniej. Już na czerwcowej sesji okazało się, że są dwie propozycje nowej nazwy. Część mieszkańców opowiedziała się za ul. Ludową, co potwierdzało kilkadziesiąt głosów zebranych przez jednego z mieszkańców. Projekt uchwały o zmianie nazwy ulicy na rtm. Witolda Pileckiego złożył radny Tomasz Kopera, pod którego propozycją podpisywali się nie tylko mieszkańcy dotychczasowej ulicy Armii Ludowej, ale także innych ulic, a nawet okolicznych wsi. Pod projektem radnego Kopery podpisał się nawet sam Poseł na Sejm RP, Robert Telus...

Już na początku środowej sesji, podczas punktu dotyczącego porządku obrad, radny Kopera chciał wycofać uchwałę spod obrad. Zapytany przez radnego Eugeniusza Łączka, który zarzucił mu niezdecydowanie, o powody decyzji, radny Kopera stwierdził, "(...)wniosek złożyłem z uwagi na to, iż byłem pewien tego, że, panie Łączek, nie poprzecie tego wniosku. Mówię o radnych powiązanych z Platformą i PSL. Także nazwę ulicy nada Wojewoda i to będzie też Pilecki".

Radni wniosek Tomasza Kopery odrzucili stosunkiem głosów 8 za, 0 wstrzymujących się, 11 przeciw.

Podczas dyskusji nad samym projektem rozgorzała pełna emocji dyskusja. W pewnym momencie radny Andrzej Pacan wystąpił z wnioskiem o zmianę treści projektu i przyjęcie kompromisowej nazwy ulicy na Władysława Reymonta.
"W związku z tym, że są różne koncepcje nadania nowej nazwy ulicy, proponuję jeszcze jedną: Władysława Reymonta. Jest to literat, noblista i żeby pogodzić wszystkie strony, proponuję właśnie tę nazwę i proszę o przegłosowanie tej propozycji. (...) Nawiązując do tego, że zgłosiłem taką nazwę ulicy. W pobliżu znajdują się ulice Sienkiewicza, Kossaka, Wyspiańskiego (...), mielibyśmy ulice pisarzy, noblistów. Jak ktoś zapyta o ul. Reymonta, to obędzie kojarzył, że to niedaleko Sienkiewicza i szybciej trafi."

Pierwszy zaprotestował radny Kopera, który stwierdził, że radny Pacan nie ma prawa do złożenia takiego wniosku, ani nie złożył wcześniej nowego projektu. Z błędu wyprowadził radnego prawnik, który stwierdził, że prawo złożenia wniosku będącego poprawką do projektu uchwały ma każdy radny.

Przewodniczący w pierwszej kolejności poddał pod głosowanie wniosek radnego Kopery, który dotyczył pozostawienia projektu uchwały w dotychczasowym kształcie. Radni przyjęli go stosunkiem głosów 9 za, 8 przeciw, 1 wstrzymujący się.

 

W tym momencie nasuwa się smutny wniosek: szkoda, że rotmistrz Pilecki staje się orężem w sporze politycznym tak niskich lotów, a jego nazwisko jest wykorzystywane do zaspokajania własnych ambicji.

 

Witold Pilecki ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie. Ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+3 # GratulacjeNino 2017-09-28 23:17
Maciej gratuluje wypowiedzi.A tak na marginesie lubileuszowa sesja odslonila opoczynskie bagienko.ROtmis trzu Pilecki przepraszam za tech ludzi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+25 # znowu ten koperakmnju 2017-09-10 22:09
kopera, misiewicz powiatu opoczyńskiego, znowu dał o sobie znać, niezłomny kopera
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # zapominalscyJontek 2017-09-05 10:15
Przecież ul mogli nazwać POSEŁA TELUSA bo żaden opocznianin tak długo władzy nie piastował a tak naprawdę nic nie zrobił dla opoczna , tylko przypisywał sobie zasługi poprzedników
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+30 # gadaj do słupa...jontek 2017-09-27 00:11
Chłopie naprawdę tak trudno sobie nick wymyślić? Jeśli myślenie nie jest twoją mocną stroną to mogę pomóc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # W szklance wodyBurza 2017-09-03 17:29
Jeśli chcieli kompromisowo to zamiast Ludowa zaproponowaliby Obywatelska i po sprawie...ale nieee musiało tam pachnieć "towarzyszami" czy komisarzami ludowymi. Ponadto forsowanie na siłę ul. W. Pileckiego nie bedzie dobrze odebrane. Ul. Reymonta byłaby w sam raz. Ale u nas ze skrajności w skrajność bez zdrowego rozsądku. A za 50-60 lat przyjdą inne pajace i będą zmieniać nazwę na Lenina czy Wasilewskiej. A tak na marginesie zapytam, co z ul 17 Stycznia? Komunistyczna czy nie? Bo tu data wyzwolenia od szwabów ale siadły kacapy...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-11 # RE: Rotmistrz Pilecki nowym patronem ulicyPatriota 2017-09-01 22:00
Bardzo dobrze się stało, że nie ma już ulicy noszącej nazwę tej bandyckiej organizacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # Patriota?Heniek 2017-09-22 21:06
Gdyby dziadek Twój walczył w tej "bandyckiej organizacji" też byś ją tak nazywał? To byli Polacy i bili Niemca, a nie rodaków. Trochę szacunku od "patriotów" dla poległych wyzwolicieli spod niemieckiej okupacji. Co było po froncie to już inna bajka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-21 # RE: Rotmistrz Pilecki nowym patronem ulicydomino 2017-09-01 11:04
"Pod projektem radnego Kopery podpisał się nawet sam Poseł na Sejm RP, Robert Telus..." :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+37 # kto ma prawo decydować?opocznianka 2017-09-01 10:09
Zastanawia mnie: kto ma większe prawo decydować o tym, jaką nazwę będzie nosić ulica w mieście?

Z informacji jakie usłyszałam na mieście wynika, że jeden z mieszkańców ulicy której dotyczy spór ( Pan W. ), zebrał wśród swoich sąsiadów kilkadziesiąt podpisów pod pomysłem zmiany nazwy na Ludową. W opozycji stanął pan Tomasz Kopera, który wymyślił sobie, że musi nastąpić CAŁKOWITA dekomunizacja i na patrona zaproponował Pileckiego. W dodatku podnosząc na swoim fejsbuku larum, o złych radnych po/psl którzy bronią komunistów i lewactwa. A może brali oni pod uwagę głos mieszkańców ulicy? Nikogo nie bronię. Zastanawiam się tylko:

Kto ma większe prawo decydować o zmianie?

Swoją drogą śmieszna sprawa, jak radny który pojawił się na oficjalnej liście 'Misiewiczów" ( ludzi którzy po objęciu władzy przez PIS otrzymali wysokie stanowiska po znajomości ), nazywa się trzecim pokoleniem powstańców, walczących o sprawiedliwą Polskę. Hipokryzja aż razi w oczy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # No właśnie ktonick 2017-09-01 11:57
Na pewno nie powinni o tym decydować ludzie bez wykształcenia, którzy nie znają historii swojego kraju i nie podoba im się jeden z największych Polaków jak rotmistrz Pilecki. Potem wychodzą tak debilne propozycje jak "ulica Ludowa". Jak im tak tęskno do demoludów (chociaż zapewne nawet nie mają pojęcia co to słowo oznacza bo są tacy kompetentni) to niech się spakują i droga wolna. W Polsce, która została zniszczona przez komunizm proponować takie nazwy to analfabetyzm wtórny.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+12 # RE: No właśnie ktoopocznianka 2017-09-01 13:43
a skąd wiesz, że radnym głosującym przeciwko takiej propozycji nie podoba się postać Pileckiego? bo według mojej wiedzy chodziło o to, że mieszkańcy zaproponowali swoją nazwę i dlatego głosowano przeciwko propozycji radnego Kopery. a w nazwie LUDOWA nie doszukujmy się komunistycznych zapędów. niedługo zaczniecie wpadać w paranoje dekomunizującą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+8 # Nareszcie!Maciej 2017-09-01 09:51
Informację o ulicy im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przyjąłem z ogromnym zadowoleniem. Niestety, bardzo szybko mina mi zrzedła. Chodzi oczywiście o sposób głosowania nad tym tematem na sesji Rady Miejskiej.

Pytam jak można być przeciw takiemu patronowi ulicy? Jeśli chodzi o ogół Żołnierzy Niezłomnych, jestem w stanie zrozumieć, że ktoś może mieć obiekcje np. w stosunku do jakiejś konkretnej postaci. Ale w przypadku Pileckiego? Dla mnie jedynym wytłumaczeniem jest to, że Panie/Panowie radni, którzy głosowali przeciw... po prostu o postaci rtm. Witolda Pileckiego w ogóle nie słyszeli! I to byłby dopiero wstyd!

Panie/Panowie radni. Klasa polityka, nawet na tak niskim szczeblu, polega na tym, że zwłaszcza w tak istotnych sprawach trzeba potrafić wznieść się ponad przyziemne, lokalne spory polityczne i wzajemne animozje. Niestety u niektórych radnych w naszym mieście tej klasy najzwyczajniej brak...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+21 # RE: Nareszcie!pracownik 2017-09-01 12:12
To nie jest kwestia tego, że ktoś jest za lub przeciw postaci Pileckiego. Problemem jest, że mieszkańcy zebrali się i zaproponowali swoją nazwę, a radny to olał i za wszelką cenę chciał forsować swoją. Podejrzewam, że mieszkańcy nic przeciwko Pileckiemu nie mają. Ale nikt z nimi nie rozmawiał. Mówił za to dużo lansujący się na obrońcę patriotyzmu Kopera, który swoją dotychczasową postawą udowodnił, że szczery patriotyzm i wartości jakie za nim idą są mu zupełnie obce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+23 # bezradaa 2017-09-02 11:52
No a jak ma zaistnieć? Wybory idę. Poza zaszczytnym miejscem na słynnej liście nie zawojował miasta jak wcześniej zapowiadał. Patron ulicy bardzo dobry i chciałabym takiego na swojej( chociaż Kopernik tez jest ok)ale jak słyszę że ktoś kreuje się prawie na bohatera ( pokoleniowego) a wszyscy wiedzą jakie ma zasługi robię się smutny i zastanawiam się czy są w ludziach granice uczciwości i przyzwoitości?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-21 # brawo dla Pana Tomasza Koperyawar 2017-09-01 09:47
podobno to zasługa pana Tomasza Kopery, powstanca warszawskiego w III pokoleniu. brawo Panie tomku. nie damy sie opoczynskiemu lewactwu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+22 # cienkie bolkia 2017-09-02 11:43
Dajcie naszym bohaterom święty spokój. Nie wycierajcie ich nazwiskami twarzyczek w partyjnym bełkocie. Jak na trzy lata działalności to większość radnych pokazała okrutną, bezkształtną słabość. Kogo my wybieramy? To bardzo o nas źle świadczy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+31 # RE: cienkie bolkibezradny kopera 2017-09-03 09:31
pan radny Misiewicz też zalicza się do tego grona
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: