Menu
RSS
Powstaje film o jarocinianach wysiedlonych do Opoczna

Powstaje film o jarocinianach wysiedlonych do Opoczna

  • Gmina Jarocin

W Jarocinie w województwie wielkopolskim powstaje film dokumentalny o jarocinianach wysiedlonych w czasie II wojny światowej do Opoczna i okolicznych miejscowości. Już zostały zarejestrowane wspomnienia kilku osób, które opowiedziały o pobycie w Opocznie, Białaczowie, Żarnowie, ale i nieco dalej na wschód, w Przysusze. Każda z osób z Jarocina mówiła o niezwykłej życzliwości i bezinteresownej pomocy, z jaką spotkali się ze strony mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej.

Powstaje film o jarocinianach wysiedlonych do Opoczna
Rodzina Bachorzów ze Słupi koło Jarocina podczas wysiedlenia w Białaczowie, rodzice Helena i Stanisław z dziećmi: Stefanią, Henrykiem i Janem.

Z Jarocina zostali wywiezieni przez Niemców pociągiem 9 grudnia 1939 r. Mogli zabrać jedynie bagaż podręczny. Jechali w wagonach pasażerskich, towarowych i bydlęcych. Kiedy 11 grudnia dotarli do Opoczna, dla większości jarocinian administracja niemiecka nie przygotowała przydziałów mieszkań i znajdowali schronienie dzięki życzliwości mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej. Wśród wysiedlonych był m. in. przedwojenny burmistrz Jarocina Edmund Rogalski, który wraz z rodziną zamieszkał przy ul. Sienkiewicza 2. Pracował w administracji, zajmując się m.in. pomocą żywnościową dla ubogich i wysiedlonych.

Ekipa z Klubu Filmowego JAR realizująca film przybędzie do Opoczna 13 października. Dzień później przyjadą cztery osoby, które były wysiedlone: Stefania Bachorz, teraz Chmielarz (mieszkała w Białaczowie), Emilia Nawrocka, teraz Zdrojowa (córka dentysty, rodzina Nawrockich najpierw mieszkała w Opocznie, a później w Przysusze), Barbara i Krystyna z domu Siwińskie (córki nauczycieli uczestniczących w tajnym nauczaniu w Żarnowie). Realizatorzy filmu posiadają też nagrania rozmów z Henrykiem Teichertem, synem Antoniego Teicherta, który wraz z rodziną mieszkał w Białaczowie i prowadził restaurację dworcową w Opocznie.

Twórcy filmu proszą o kontakt osoby, które pamiętają mieszkańców Jarocina przebywających na wysiedleniu na terenie Ziemi Opoczyńskiej, zamieszkiwały w czasie wojny pod wspólnym dachem z jarociniakami, posiadają zdjęcia z tamtych czasów i chciałby się podzielić wspomnieniami. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel.604 512 674.

Powstaje film o jarocinianach wysiedlonych do Opoczna

Na zdjęciu rodzina Bachorzów ze Słupi koło Jarocina podczas wysiedlenia w Białaczowie, rodzice Helena i Stanisław z dziećmi: Stefanią, Henrykiem i Janem.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: