Menu
RSS
Badania archeologiczne zamku kazimierzowskiego

Badania archeologiczne zamku kazimierzowskiego

  • Muzeum Regionalne w Opocznie

Badania archeologiczne zamku kazimierzowskiego

15 maja rozpoczęły się długo wyczekiwane badania archeologiczne przy zamku Kazimierza Wielkiego w Opocznie. Badania mają charakter rozpoznawczo-sondażowy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że są to pierwsze badania archeologiczne terenu wokół obecnej siedziby Muzeum Regionalnego w Opocznie.

W trakcie prac wykonane zostaną cztery wykopy archeologiczno-architektoniczne. Wykop pierwszy, podstawowy, został zlokalizowany wzdłuż południowo zachodniego muru oporowego. Jego głównym zadaniem będzie dostarczenie odpowiedzi na zasadnicze pytania dotyczące między innymi charakteru fundamentów zamku oraz nawarstwień ziemnych w tej części obiektu, pierwotnego ukształtowania terenu czy precyzyjnej lokalizacji średniowiecznej fosy zamkowej. Pozostałe trzy wykopy będą związane bezpośrednio z rozpoznawaniem poszczególnych części fundamentów opoczyńskiego zamku. Ogólna powierzchnia założonych wykopów obejmuje 38 m2.

Mamy nadzieję, że prowadzone prace archeologiczne pozwolą po raz pierwszy na realne odkrycie reliktów pierwotnej zabudowy zamku kazimierzowskiego w Opocznie. Umożliwią też stworzenie rzetelnych wytycznych konserwatorskich w odniesieniu do planowanych przyszłych prac budowlanych oraz poprawę czytelności odkrytych reliktów średniowiecznej budowli.

Już pierwszy dzień badań przyniósł bardzo interesujące i obiecujące rezultaty. Wykopano znaczną ilość ceramiki, której najstarsze fragmenty pochodzą z okresu dużo wcześniejszego niż sama budowla zamku Kazimierza Wielkiego. Są to między innymi pozostałości kultury przeworskiej datowane wstępnie na I-III wiek naszej ery. Odnaleziono także relikty średniowieczne i późniejsze. Odsłonięty został fragment muru obronnego. O dalszym przebiegu prac będziemy informować na bieżąco.

Prace badawcze przy opoczyńskim zamku prowadzi Zespół Badań Konserwatorskich pod kierownictwem archeologa Błażeja Muzolfa z Lutomierska.

Dodaj komentarz

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Odśwież komentarze 

+8 # RE: Badania archeologiczne zamku kazimierzowskie goOpocznianin 2017-05-25 08:45
No niestety smutne. Prawdziwe problemy miasta są przykrywane pseudo sukcesami.Kolej na śmierc dziecka, zwolniona była dyrektorka Żeromskiego, Pani Barbara Ch. powołana niezgodnie z prawem na stanowisko MOPS to wszystko trzeba przykryc Pewnie za te wykopki ktoś zgarnie niezła kase, ale przecież mamy z czego wydawac bo według Kądzieli jesteśmy stolica oberka, według Telusa rozwijamy się jak nigdy wcześniej nie potrzebne są nam nowe miejsca pracy, mieszkania socjalne tylko skatepark. Za chwile władcy odtrąbią wielki sukces że znaleźli kolorowe szkiełka. Prawdziwe pieniądze i prawdziwe wykopaliska są w gm. Sławno Oni dostali 10 mln dotacji a Opoczno 200tys.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+5 # RE: Badania archeologiczne zamku kazimierzowskie goMaciej 2017-05-25 11:35
Akurat w Sławnie to nie wykopaliska a "odkrycie", i nie archeologiczne tylko paleontologiczn e. A odkrycie w cudzysłowiu, bo to nie żaden hit ostatnich kilku lat, tylko rzecz znana od początku pozyskiwania kamienia w tym miejscu. No a dotacja rzeczywiście rewelacyjna, tylko pozazdrościć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+8 # SzokLebowski 2017-05-24 00:37
Żałosne to. Kądziela wizytuje wirtualne ciekawostki. Zamku nie zrównali z ziemią Szwedzi to Kądziela z Grabowskim podkopią fundamenty. A niedługo pod piłę ma iść park na przeciw Zamku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
-2 # RE: SzokMaciej 2017-05-25 11:41
Niestety, ale żałosny to jest ten komentarz, zwłaszcza, że to pierwsze (!) badania archeologiczne średniowieczneg o fragmentu Opoczna.

I znów wałkowana kwestia rzekomej wycinki drzew. Jeśli zapadłaby decyzja o badaniach na terenie parku to niech wycinają te drzewa, które będą te badania utrudniały. Zawsze można posadzić nowe. Śmieszy mnie cały czas beczenie mieszczuchów, którym nie chce się ruszyć tuż za miasto do lasu, że w mieście czasami zachodzi potrzeba usunięcia tego czy innego drzewa...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+2 # Oj Macieju z Kamiennej WoliLebowski 2017-05-26 00:46
Wskaż podstawę prawną na podstawie której można wyciąć drzewa pod badania tzw archeologiczne. Poza tym przeczytaj raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący wycinki drzew. Napisz gdzie mieszkasz a wytnę wszystkie drzewa łącznie z trawnikiem pod tzw badania archeologiczne. Zrozum Macieju który piszesz ten wpis w czasie godzin pracy że drzewa wycinane za czasów Kądzieli na Dworcowej czy Partyzantów w pasie drogowym prowadzącym na cmentarz rosły kilkadziesiąt lat. Jeden spod łopoczyński wizjoner ma inną wizję i niszczy otoczenie które jest wokół nas od dziesięcioleci. Bo mu się podobno podoba mieścina na Mazurach do której jeździ na wakacje a tam wycięli w pień stare drzewa ? Tyle tylko że tam wokół miasta jest kilka tysięcy hektarów lasów. Dlaczego mówisz ze mam się ruszyć do lasu jeżeli mam w Opocznie jeden czy drugi park. Ty masz mi ustalać grafik dnia ??? Zapytaj "Macieju"swoich patronów Panie znany polityku nominacie naiwnych , Ziębową czy Telusa dlaczego mieszkają na wsi a nie na czwartym piętrze bloku??? I siebie też . Czyż nie dlatego że tam jest cisza spokój, trawa, drzewa ? Kądziela betonuje kostką Bauma całe to biedne miasto z zanieczyszczony m powietrzem, zabójstwem noworodka, pijanym lekarzem w szpitalu, poronieniami w tym szpitalu, byłym dyrektorem alkoholikiem, psem z poderżniętym gardłem, czy śmiechem mieszkańców w Fałkowie jak mówi nieprawdę w TV Prezes Spółdzielni Nasz Dom w Opocznie Jan Mędoń ? A pracownik Urzędu Miasta Opoczno mataczy w sprawie bezprawnej wycinki drzew w Opocznie ? To tylko sprawy z mediów ogólnokrajowych . Ile jest spraw o których się nie mówi ? Wpisz w wyszukiwarkę słowa " kostka Bauma" a zobaczysz do jakiego kiczu prowadzi nas Kądziela. Powiem tylko tyle, że już kilkanaście miast w Polsce zabroniło układać tę kostkę w w miejscach publicznych jako synonim tandety. W Opocznie jest układana w miejscach reprezentacyjny ch.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
-2 # Za mało napisałeśjontek 2017-05-26 17:46
Szanowny panie. Dzisiejszy stan wiedzy z różnych dziedzin medycyny pozwala już zdiagnozować paranoję, fobie i natręctwa oraz je leczyć(chociaż po części masz rację, to pewne rzeczy wyolbrzymiasz do rozmiaru tragedii).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+3 # RE: SzokRedakcja 2017-05-25 11:49
W mieście mieszkają różni ludzie. Osoby chore i starsze, które potrzebują nieraz odpocząć w cieniu w drodze do lekarza czy do sklepu. Nie każdy może wsiąść do auta i pojechać do lasu na pół dnia. Co to zresztą za tłumaczenie, że aby cieszyć się drzewami, trzeba wyjechać na wieś lub do lasu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+3 # ceramikaRadosław 2017-05-16 18:36
Tego typu zabytkowej ceramiki wokół Opoczna jest pełno. Wystarczy przejść się po zaoranych polach na północ od osiedla ONZ.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
-16 # RE: Badania archeologiczne zamku kazimierzowskie goObserwatorka 2017-05-16 17:56
Super. W końcu ktoś się tym zajął. dobry początek. Będzie pięknie po remoncie Biernackiego i oddaniu skrzyżowania przy skręcie na dworzec.. będzie pięknie.. ;) Cieszę się bardzo, że w końcu Opoczno nabiera blasku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+11 # RE: Badania archeologiczne zamku kazimierzowskie goEdek 2017-05-16 16:33
Ten zielony wytwór myśli ceramicznej na ostatnim zdjęciu to ślady prastarego plemienia Żulów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie
+12 # Racjaznowu ja 2017-05-17 15:41
Dodam tylko, że ich potomków starających się kultywować plemienne tradycje, można do tej pory spotkać w okolicach trójką skała -janasa -starówka, Smutne jednak, że tradycje spożywania ognistej wody ze szklanych butelek są wypierane przez picie z plastiku, który jednak ulega degradacji i przy następnych wykopkach nie będzie już śladu po dawnych mieszkańcach tych ziem...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj | Zgłoś nadużycie

Reklama

Przeczytaj również: