Menu
RSS
Krzyż Virtuti Militari Hubala w opoczyńskim muzeum

Krzyż Virtuti Militari Hubala w opoczyńskim muzeum

  • Mateusz

25 listopada 2015 roku gościem Muzeum Regionalnego w Opocznie była Aleksandra Ziółkowska – Boehm, asystentka Melchiora Wańkowicza, pisarka i autorka takich książek jak m.in.: „Blisko Wańkowicza”, „Na tropach Wańkowicza”, „Nie tylko Ameryka”, „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”.

Krzyż Virtuti Militari Hubala w opoczyńskim muzeum

Spotkanie autorskie z pisarką rozpoczęto od wniesienia krzyża Virtuti Militari należącego do „Hubala” Następnie chwilą ciszy uczczono pamięć majora Henryka Dobrzańskiego i żołnierzy Oddziału Wydzielonego.

Rozmowę, która dotyczyła głównie twórczości poświęconej Hubalowi i historii ziemi opoczyńskiej poprowadzili z autorką dyrektor muzeum, Adam Grabowski oraz pasjonat historii z Końskich, Jan Nowak.

Aleksandra Ziółkowska – Boehm odpowiadała na pytania dotyczące motywów powstania i zagadnień poruszanych w książce „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon”Autorka przybliżyła także postać Cezarii Ilin – Szymańskiej czyli tytułowej Kai, bohaterki książki „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża”, która z narażeniem życia i w dramatycznych okolicznościach przez 54 lata przechowywała najcenniejsze odznaczenie Hubala – krzyż Virtuti Militari.

Muzeum Regionalne w Opocznie , dzięki uprzejmości generała brygady dr Stanisława Kaczyńskiego – dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, po raz pierwszy specjalnie na tę okazję wypożyczyło odznaczenie Hubala z Izby Pamięci 25 Batalionu Dowodzenia przy 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie było również okazją do rozmów i rozważań na temat Hubala, pamiątek po nim oraz sposobów uczczenia jego pamięci i obecności na ziemi opoczyńskiej.

Omawiane podczas spotkania pozycje książkowe „Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego krzyża” oraz „Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon” są do nabycia w siedzibie Muzeum.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

0 # GratulacjeKolo 2015-12-01 01:00
Jaki ten nowy Dyrektor Muzeum skupiony. Oj przepraszam. Oficjalnie wygra konkurs za jakiś czas.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # Brak mi juz słów...konkrety 2015-12-01 00:56
Co Wy wszyscy tak się próbujecie grzać w blasku Hubala? Nie mam nic przeciw Hubalowi ale wydaje mi się, ze do niczego dobrego to nie doprowadzi. Stanowczo "Hubal" jest u Nas nadużywany. Mówiąc wprost jak tak dalej pójdzie to "Hubal" będzie "wyświechtany". Od jakiegoś czasu ostro idziemy w "partyzantkę" i Dobrzańskiego.. .odnoszę wrażenie, że ośrodki akademickie są nam nie potrzebne by wygłaszać " jedyną" prawdę w tych kwestiach. Niedawno było Opoczyńskie Królestwo partyzantów czy jakos tak...poprawcie mnie bo nie pamiętam dokładnie. Teraz znów Hubal i cyklicznie jak w roku liturgicznym... więc albo faktycznie bierzemy przewodnictwo w tych sprawach albo robimy z siebie pośmiewisko...N ie jesteśmy potęgą akademicką w tych sprawach więc...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: