Menu
RSS
Raport Państwowej Straży Pożarnej (05.12.2017)

Raport Państwowej Straży Pożarnej (05.12.2017)

 • KP PSP Opoczno

Raport Państwowej Straży Pożarnej (05.12.2017)

W okresie od 27 listopada do 3 grudnia 2017 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej na terenie działania tut. komendy interweniowały przy następujących zdarzeniach:

27.11.2017

 • Jeden zastęp OSP został zadysponowany do usunięcia nadłamanego, spróchniałego konaru drzewa zwisającego nad drogą w miejscowości Grudzeń – Las (gm. Sławno).

28.11.2017

 • W miejscowości Wygnanów (gm. Sławno), prawdopodobnie w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, doszło do pożaru budynku mieszkalnego. W chwili przyjazdu czterech zastępów PSP i dwóch OSP pożar obejmował pomieszczenie przedpokoju oraz klatkę schodową. Mieszkańcy domu (dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci) samodzielnie opuścili budynek przed przyjazdem straży. Po przeprowadzeniu rozmowy z poszkodowanymi okazało się, że babcia wyniosła dwuletniego chłopca z płonącego mieszkania. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili osobom poszkodowanym kwalifikowanej pierwszej pomocy, ugasili pożar oraz wykonali pomiary miernikiem wielogazowym. Chłopiec z poparzeniami głowy, twarzy, szyi oraz dłoni został przetransportowany przez LPR do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. 56-letnia kobieta, również z poparzeniami, została zabrana przez ZRM do szpitala, natomiast 57- letni mężczyzna odmówił udzielenia kpp oraz badań w warunkach szpitalnych. Drugie z dzieci, 5-letnia dziewczynka, nie wymagała hospitalizacji. W wyniku pożaru spaleniu uległo wyposażenie przedpokoju oraz drewniana klatka schodowa. W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury uszkodzeniu uległo okno, drzwi wewnętrzne i wejściowe. Odymieniu uległy pozostałe pomieszczenia budynku oraz wyposażenie. Poniesione straty wstępnie oszacowano na 100 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 150 tys. zł.
 • W miejscowości Ostrów (gm. Opoczno), prawdopodobnie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, doszło do kolizji z udziałem dwóch samochodów osobowych – Opel Astra i Skoda Octavia. W chwili przyjazdu na miejsce jednego zastępu PSP pojazdy znajdowały się na poboczu drogi, natomiast trzy osoby podróżujące pojazdami znajdowały się na zewnątrz, bez widocznych obrażeń. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz sorpcja plamy substancji ropopochodnych.

29.11.2017

 • W Opocznie na ul. Piotrkowskiej, prawdopodobnie w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu, doszło do zderzenia samochodu osobowego z koparką. W chwili przyjazdu na miejsce dwóch zastępów PSP pojazdy znajdowały się na jezdni. Kierująca samochodem osobowym Nissan Micra odmówiła strażakom udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przebadaniu poszkodowanej przez przybyły ZRM stwierdzono, że kobieta nie wymaga hospitalizacji. W wyniku zdarzenia uszkodzeniu uległ tylny zderzak oraz opona samochodu osobowego. Poniesione straty zostały oszacowane na 1 tys. zł.
 • W dniach od 30 listopada do 2 grudnia strażacy PSP i OSP usuwali skutki intensywnych opadów śniegu z terenów miejscowości powiatu opoczyńskiego. Do zadań strażaków należało przede wszystkim usuwanie złamanych konarów i drzew powalonych na drogi. Zastępy straży zostały zadysponowane do zdarzenia, w którym samochód osobowy uderzył w powalone drzewo. Do tego typu zdarzeń straż dysponowano 44 razy. Ponadto strażacy sześciokrotnie zabezpieczali zerwane linie energetyczne i telefoniczne. Podczas zaistniałych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

W sumie strażacy PSP i OSP interweniowali aż 51 razy.

 • usuwanie powalonych drzew i konarów: 45;
 • zabezpieczenie zerwanych i uszkodzonych linii energetycznych i telefonicznych: 6.

30.11.2017

 • Zastęp PSP oraz OSP, przy wsparciu PSP Piotrków Trybunalski, zostały zadysponowane nad zalew w miejscowości Zarzęcin (gm. Mniszków) w celu udzielenia pomocy poszkodowanemu mężczyźnie, z podejrzeniem złamania nogi. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsce zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy, polegającej przede wszystkim na wsparciu psychicznym i stabilizacji kończyny dolnej. Poszkodowany został przekazany pod opiekę przybyłej służby medycznej, która przetransportowała mężczyznę do szpitala.

02-03.12.2017

 • Zastępy PSP i OSP były dwukrotnie dysponowane do pożarów sadzy w kominach budynków mieszkalnych w miejscowościach: Bielowice (gm. Opoczno) oraz Werówka (gm. Drzewica).

03.12.2017

 • W Poświętnem w godzinach porannych, doszło do pożaru na poddaszu części mieszkalnej zabytkowego Klasztoru w Studzianie. Księża sami podjęli wstępną próbę ugaszenia pożaru przy pomocy posiadanych gaśnic, ale nie udało się tego pożaru ugasić. Te działania gaśnicze we wstępnej fazie rozwoju pożaru na pewno przyczyniły się do ograniczenia rozwoju i szybkości pożaru, który nie objął jeszcze konstrukcji dachowej. W chwili przyjazdu na miejsce czterech zastępów PSP i pięciu OSP paliło się pomieszczenie biblioteki na pierwszym piętrze rozprzestrzeniając się na poddasze budynku. Mimo bardzo dużego zadymienia, strażacy szybko podali gaśnicze prądy wody do pomieszczenia biblioteki oraz na strych budynku, co pozwoliło po około 20 minutach akcji zlokalizować pożar i ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Następnie strażacy dokonali wyniesienia zbiorów archiwalnych i książek z pomieszczenia biblioteki. W wyniku pożaru spaleniu uległa część stropu nad pomieszczeniem biblioteki, część zbiorów archiwalnych (książki, obrazy), płaskorzeźby Drogi Krzyżowej, wyposażenie pomieszczenia. Przypuszczalną przyczyną pożaru była nieszczelność przewodu kominowego. Straty materialne oszacowano wstępnie na ok. 100 tys. zł, natomiast uratowane mienie na 3 mln zł.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: