Menu
RSS
Kontrolowali legalność przewozu paliw płynnych

Kontrolowali legalność przewozu paliw płynnych

  • KPP Opoczno / asp. szt. Barbara Stępień

Kontrolowali legalność przewozu paliw płynnych

Opoczyńscy i bełchatowscy policjanci, funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego z Piotrkowa Trybunalskiego oraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Łodzi wspólnie kontrolowali cysterny.

Działania miały na celu kontrolowanie legalności i prawidłowości przewozu paliw płynnych. Kontrole przeprowadzone zostały na drodze S8 w pobliżu miejscowości Wolbórz. Służby sprawdzały przede wszystkim czy przewoźnik wypełnił obowiązek zgłoszenia przewożonego towaru do rejestru SENT.

Zgodnie z przepisami ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towaru, w przypadku przewozu towaru, rozpoczynającego się na terenie kraju, podmiot, który wysyła dany towar, ma obowiązek przesłać do rejestru SENT odpowiednie zgłoszenie po to, by uzyskać numer referencyjny.

Kontrolowali legalność przewozu paliw płynnych

Podczas kontroli kierowca ma obowiązek okazać dokumenty związane z przewozem towaru, numer referencyjny lub udostępnić dokumenty zastępujące zgłoszenie z potwierdzeniem jego przyjęcia. W sytuacji wykrycia nieprawidłowości ustawodawca przewidział wysokie kary pieniężne. Jeżeli towar nie odpowiada co do ilości, masy, objętości temu, co zostało zgłoszone do przewozu- wówczas na przewoźnika może być nałożona kara grzywny w wysokości 46% różnicy wartości netto towaru zgłoszonego i towaru przewożonego w rzeczywistości. Kara nie może być niższa niż 20 tys. złotych. Jeśli podmiot nie wypełni wszystkich wymaganych ustawą danych grozi mu grzywna 5 tyś zł. Ustawa przewiduje też kary grzywnach dla kierowców, którzy podlegają karze od 5 do 7 tyś złotych w przypadku przewożenia towaru bez wymaganego numeru referencyjnego lub innych wymaganych dokumentów.

W Wolborzu służby skontrolowały łącznie 6 cystern, cztery z nich przewoziły paliwa płynne dwie pozostałe gaz propan-butan. W żadnym z przypadku nie ujawniono jakichkolwiek nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: