Menu
RSS
WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Group

WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Group

  • Mateusz

WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Group

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Piotrkowie Trybunalskim nałożyła kary finansowe dla Opoczno I Sp. z o.o. oraz WIS Group.

W dniach 28 września - 16 listopada 2018 roku, na wniosek jednej z mieszkanek Opoczna, piotrkowska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi przeprowadziła kontrolę zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza przez Opoczno I Sp. z o.o.

Wyniki kontrolnych pomiarów emisji zanieczyszczeń do powietrza z kominów suszarni rozpyłowej nr 2 w zakładzie produkcyjnym „Mazowsze” wykazały przekroczenie dopuszczalnej emisji pyłu.

Na skutek kontroli na Opoczno I nałożono grzywnę oraz wszczęto postępowania administracyjne mające na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Działania obejmują ustalenie wymiaru kary biegnącej za przekroczenie dopuszczalnej emisji pyłu z suszarni oraz wstrzymania użytkowania przedmiotowej instalacji.

W rozmowie z Kierownikiem Działu Inspekcji Delegatury WIOŚ w Piotrkowie Trybunalskim nie udało nam się dowiedzieć w jakiej wysokości grzywnę nałożono na spółkę oraz jak długo będą trwać opisane wyżej postępowania. Wiadomo jednak, że do czasu usunięcia nieprawidłowości Opoczno I będzie płacić karę za każdą godzinę użytkowania suszarni rozpyłowej nr 2, zaś w przypadku nieusunięcia przyczyn nałożenia kary w określonym terminie zakład będzie musiał zamknąć jedną z istotnych w produkcji płytek ceramicznych instalacji.

Opoczno I Sp. z o.o. nie jest jedynym przedsiębiorstwem, jakie działa na terenie Opoczna, które zostało ukarane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Group

W maju b.r. do instytucji wpłynął wniosek dotyczący nielegalnego składowiska odpadów poprodukcyjnych zorganizowanego przez WIS Group za nową siedzibą firmy, przy ul. Piotrkowskiej 246. Z ustaleń, jakich udało się dokonać wynikało, że firma posiada odpowiednie zezwolenie na zbieranie odpadów poprodukcyjnych w miejscu ich produkcji, czyli na terenie zakładu przy ul. Piotrkowskiej 54.

W sierpniu 2018 roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę, na podstawie której inspektorzy stwierdzili, iż składowisko przy ul. Piotrkowskiej 246 jest prowadzone bez wymaganej zgody i nałożyli na WIS Group karę grzywny w wysokości 20 tys. zł. Jednocześnie WIOŚ przesłał do Gminy Opoczno pismo, w którym zobowiązał Burmistrza Opoczna do usunięcia nielegalnego składowiska.

Jak udało się nam ustalić, w październiku 2018 roku składowisko nadal prężnie działało, z czego wynika, iż kara finansowa nałożona na przedsiębiorstwo nie odniosła żadnego skutku, zaś Gmina Opoczno nie podjęła żadnych kroków zmierzających do usunięcia wysypiska.

WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Group

W tej sprawie zadzwoniliśmy do obecnego Burmistrza Opoczna. Dariusz Kosno zobowiązał się do udzielenia wszelkich informacji, jak tylko zdobędzie wiedzę w tej sprawie.

Kierownik Działu Inspekcji Delegatury WIOŚ w Piotrkowie Trybunalskim, odpowiadając na pytanie, czy odpady gromadzone przez WIS Group są odpadami niebezpiecznymi, poinformował, że pobrane próbki gleby i wody wskazywały, że odpady te są obojętne dla środowiska i nie zagrażają zdrowiu i życiu. Odpady te nie mogą być jednak w ten sposób składowane, lecz powinny zostać oddane do utylizacji.

Nielegalne składowisko to nie jedyny grzech WIS Group. Przedsiębiorstwo, podobnie jak Opoczno I Sp. z o.o. emituje do atmosfery duże ilości pyłów, pochodzących głównie z piaskowania odlewów na wolnym powietrzu, czego doświadczają przede wszystkim mieszkańcy okolicznych budynków mieszkalnych.

WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Group

W związku z powyższym Państwowa Inspekcja Pracy w czerwcu 2018 roku wydała decyzję, na podstawie której na przedsiębiorstwo nałożono m.in. nakaz utworzenia komory piaskowania. Pierwszy termin wykonania nakazu upłynął 30 września 2018. Kontrola wykonana 31 października b.r. na terenie WIS Group wykazała, że zakład jest w trakcie realizacji nakazu oraz wniósł odwołanie od decyzji inspektora pracy odmawiającej przedłużenia terminu realizacji. Ale o tym napiszemy niebawem w osobnym artykule.

W chwili obecnej Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, za pomocą pięciu urządzeń pomiarowych, prowadzi badania zapylenia w rejonie siedziby WIS Group. Jak poinformował nas Kierownik Działu Inspekcji, badania te potrwają jeszcze kilka miesięcy, lecz poza składem zanieczyszczeń nie będzie można na ich podstawie wskazać podmiotu, który je emituje do atmosfery.

Jakiś czas temu, gdy temat zanieczyszczenia powietrza w Opocznie zaczął być jednym z głównych tematów rozmów, jedyny miernik zapylenia jaki wówczas znajdował się w Opocznie, przeniesiono z pl. Kościuszki w rejon Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie. I nagle problem zanieczyszczenia powietrza zniknął. Do czasu akcji Fundacji Aviva, dzięki której pozyskaliśmy trzy czujniki smogu i kolejne dwa, które ufundował Zakład Energetyki Cieplnej.

Nie będę się tu rozpisywał o wszelkich pozornych działaniach samorządu opoczyńskiego, które skupiały się głównie na mówieniu, iż problemu nie ma.

W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Opoczno przoduje w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast. Mówią o nim mieszkańcy, piszą o nim gazety i portale, a w ostatnim czasie także politycy. Mieszkańcy próbują walczyć o poprawę jakości powietrza, pisząc skargi, petycje i zbierając podpisy pod różnego typu inicjatywami.

Obok, pochodzących ze spalania opału, pyłów typu PM 2.5 i PM 10 i benzo(a)pirenu, w opoczyńskim powietrzu wiszą także inne zanieczyszczenia, w tym, bardzo prawdopodobnie, niezwykle niebezpieczny dla ludzkiego organizmu krzem i inne delikatnie ujmując, niezdrowe substancje. Jak widać, małymi krokami zbliża się jednak kres trucia mieszkańców Opoczna. Szkoda, że tylko za sprawą samych mieszkańców, którzy piszą skargi do instytucji zewnętrznych, wyręczając tym samorządowców, dla których dbanie o środowisko jest jednym z ustawowych obowiązków.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

0 # kary dla ZPCola 2019-01-16 06:28
no i co dalej z ZPC bardziej opłaci im się płacić kary niż założyć filtry? Czy ludziom chorym przybędzie zdrowia przez płacenie kar?Co zwykły mieszkaniec ma z tego że oni płacą kary poza tym że dalej tracą zdrowie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Groupzaścianek 2018-12-30 15:40
Bieda w tym mieście niesamowita. Intelektualna i finansowa...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # śmiechLebowski 2018-12-28 20:36
Śmiać mi się chce jak czytam o pomysłach zamknięcia odlewni. Tą manufakturę można zamknąć za kwotę tysiąca złotych. Jak ? Wystarczy wstawić cztery znaki drogowe informujące o zakazie wjazdu pojazdów powyżej 3,5 tony na ulicy Biernackiego od ronda do Inspiro i Piotrkowskiej od skrzyżowania byłego Kubusia do "Kogutka. Tyle w temacie. Po dwóch dniach odlewnia zdechnie bo nie będzie miała surowców do produkcji form (piachu) . Zobaczcie jak zniszczony jest wjazd od Biernackiego do odlewni zrobiony rok temu za nasze pieniądze. Zgłoszę to na sesji Rady Miejskiej bo ciekawi mnie co na to Radny Pręcikowski z OWS .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS GroupJ.M. 2018-12-14 11:03
Cytuję eop:
Teraz Burmistrz zmieni nam powietrze i będzie nam się żyło lepiej. Da nam popłatna pracę i młodzi wszyscy zostaną w Opocznie. Takie to będzie burmistrzowanie.


Zostac to raczej nie bedzie mial kto, bo wszyscy wyjechali, a wrocic - to nikt nie wroci do tego "brudu, smrodu i ubostwa".
Opoczno od lat jest miastem starcow i stad moze ta wysoka smiertelnosc w statystykach.
Co do poprawy jakosci powietrza proponuje przestswicte wszystkie czujniki w poblize lasu i problem stanie sie mniej dolegliwy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+11 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Groupola 2018-12-11 12:58
Franek jak zachorujesz to na pewno zmienisz zdanie zapewniam cię ale wtedy będzie już za pózno
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-10 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS GroupFranek 2018-12-11 19:02
Zachorować można od wszystkiego np. od super "ekologicznych" warzyw sprzedawanych na bazarku, które z ekologią nie mają nic wspólnego. Kolejna sprawa maski anty smogowe kit wciskany ludziom, które tak naprawdę nic nie dają. Owszem WIS już dawno powinien być przeniesiony na obrzeża z dala od zabudowań czego żadne władze nie zrobiły. Ale w okresie zimowym zobaczcie kto czym pali bo jak widzę jak powystawiane są kosze na śmieci tylko komunalne i szkło a gdzie papier i plastik to się nóż w kieszeni otwiera.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+14 # Franuś to chłoptaś w krótkich majtkachJacenty 2018-12-11 18:13
i nigdy nie zrozumie faktu, że w powietrzu czai się śmierć, a w najlepszym przypadku powolna agonia w potwornym cierpieniu. Jest w mieście tyle państwowych instytucji, które jednym podpisem mogłyby unicestwić działanie odlewni. Ale .... problem będzie istniał bo w tych instytucjach pracują osoby o niskim morale. Nic nie da nakładanie kar pieniężnych, gdyż wszelkie zalecenia pokontrolne są potraktowane ironicznym uśmiechem i totalnym olewaniem. Odlewnia jest zakładem pracy o charakterze szczególnym, gdzie wymagane są rygorystyczne obostrzenia dla prowadzenia w niej produkcji. W przypadku WIS-u to od 1995 roku do chwili obecnej działania w tym obiekcie odbiegają od cywilizowanych reguł przedsiębiorczo ści. Szkoda tylko tam zatrudnionych pracowników, którzy najprawdopodobn iej z braku świadomości tracą zdrowie, nawet jak są obywatelami Ukrainy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-12 # RE: Franuś to chłoptaś w krótkich majtkachFranek 2018-12-12 16:02
A czy gdziekolwiek napisałem, że powietrzu czai się śmierć chodzi mi o to, że wszyscy się bardzo nakręcili tym smogiem nie mówiąc o maskach antysmogowych, które nic nie dają a firmy które je sprzedają dodatkowo nakręcają cała sytuację. Ludzie pracujący w WIS-e wydaje mi się, że są tego świadomi tylko że oni chcą pracować a inną pracę na rynku opoczyńskim jest bardzo trudno. Może nowa władza coś zadziała.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # Coś zmienia się w świadomościMalwina 2018-12-13 11:26
tych co pracowali ale odeszli bo cenią swoje zdrowie, natomiast nowi pracownicy pochodzący z Ukrainy i zamieszkujący w budynku odlewni zastąpili ich. Z tego wynika, że można znaleźć zatrudnienie w innej firmie jeśli tylko chce się pracować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+13 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS GroupTeodor Prime 2018-12-10 10:06
O nas, bez Nas...

...Włodarze 23 polskich miast podpisali w środę Deklarację Katowicką, potwierdzając chęć współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałani a zmianom klimatu w ramach międzynarodowej platformy NAZCA. Sieć wspiera ośrodki miejskie w kreowaniu proekologicznyc h inicjatyw...
W Katowicach deklarację udziału w sieci złożyły Katowice, Będzin, Jarosław, Lądek-Zdrój, Legnica, Lidzbark Warmiński, Piastów, Pyskowice, Raducz, Siemianowice Śląskie, Skawina, Sławków, Sosnowiec, Stalowa Wola, Szamotuły, Tarnowskie Góry, Poznań, Tomaszów Mazowiecki, Ustroń, Wałbrzych, Zabrze, Żywiec i Olsztyn.

UWAGA UWAGA UWAGA
jest miasto na "O" – tak to Olsztyn nie Opoczno...

NAZCA działa przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ. Platforma stworzona w 2014 roku przez UNFCCC (Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu) to światowa baza danych na temat praktycznych działań proklimatycznyc h. Regiony, miasta i społeczności obywatelskie mogą w niej rejestrować swoje planowane i realizowane działania na rzecz klimatu.
Do NAZCA wpisało się już ponad 9000 miast i 125 regionów.

Gdzie są Władze Opoczna???

Ano, na oberku, na kusokach, na festiwalach folkloru, na imieninach, na festiwalach płytek ceramicznych, na płonnych przemówieniach i wystapieniach.
To, że odbędzie się w Katowicach "COP24 Katowice" było wiadomo od dawna. I teraz zadajmy pytanie Panu Posłowi, Pani byłej Burmistrz, obecnie Przewodniczącej Rady Miasta, Pani byłej Przewodniczącej Rady Powiatu obecnie Wicestarosta, Panu byłemu Wicestaroście obecnie Staroście, gdzie żeście byli i dlaczego nie ma Was w Katowicach???
Jedna Pani w kampanii wyborczej gorliwie i żarliwie zbierała podpisy w sprawie wyniesienia odlewni z Opoczna, ale już jest po wyborach i temat ucichł.
A Pan Radny, szkoda miejsca na nazwisko, który siedzi przy korycie drugą kadencję i jest wymieniony na liście Misiewiczów, człowiek który pobiera uposażenie z państwowego koryta, zajmuje się bzdurami takimi jak stadion, jak pensja burmistrza, lub inne nic nie warte tematy. Gdzie ten bojownik o prawo i sprawiedliwość, pytam gdzie? Dlaczego Panie Radny nic Pan nie zrobił w sprawie poprawy sytuacji zanieczyszczeni a w Opocznie? Już odpowiadam, bo nic Pan nie umiesz!
No i na sam koniec najlepszy krasomówca opoczyński, następny bojownik o wolną i niepodległą Polskę, człowiek kultury i kulturalny człowiek Pan Rafał. Gdzie byłeś marny burmistrzu przez cztery lata.? Dlaczego nie ma przedstawicieli Władz opoczyńskich w Katowicach? Dlaczego nie ma tam Opoczna? Dlaczego Opcozno nie krzyczy, że ludzie umierają?! Dlaczego?!
Wszyscy z poprzedniej ekipy rządzącej i wszyscy, którzy w dalszym ciągu po wyborach zasiadają w władzach Miasta i Powiatu jesteście odpowiedzialni za obecną sytuację!
Trzeba powiedzieć to wprost – to Wasza wina! Nic poza Waszymi profitami się nie liczy, tylko koryto lub żłób!
...Jeden z najgorszych wyników w Polsce osiągnęło Opoczno, 22-tys. miasto w woj. łódzkim. Co ciekawe, w tym województwie jest bardziej zanieczyszczone powietrze niż na Śląsku, choć w obydwu normy zostały przekroczone (odpowiednio 7,18 ng/m3 i 6,58 ng/m3). Dla przypomnienia - norma wynosi 1 ng/m3. ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-18 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS GroupFranek 2018-12-11 10:22
Panie bo ci żyłka pęknie. Proponuje w Opocznie polikwidować wszystkie zakłady produkcyjne a mieszkańcy domów jednorodzinnych o nie palenie śmieci w piecach. Tak się wszyscy nakręcili wszyscy tym smogiem że szok. Uważacie, że powietrze kilkadziesiąt lat wstecz było lepsze. Ludzie wtedy przynajmniej tak nie narzekali.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # Jest nowy burmistrzeop 2018-12-11 08:16
Teraz Burmistrz zmieni nam powietrze i będzie nam się żyło lepiej. Da nam popłatna pracę i młodzi wszyscy zostaną w Opocznie. Takie to będzie burmistrzowanie .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-32 # zapomniałem dodaćeop 2018-12-11 14:07
Każdy kto nie wierzy w nowego burmistrza daje "minus"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-26 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS Groupparafianka 2018-12-10 09:26
mogliście wybrać panią Anie był by już park na miejscu WISU tylko Pani Ania Pan poseł i pani Basia mogą podnieść miasto z kolan i oczyscic z brudów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS GroupBARAKUDA 2018-12-13 10:51
No nie wieżę.....ledwo pan burmistrz zaczął burmistrzowanie i juz minusy ????? hehehe a taki był fajny...ameryka nski heheheheh
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+4 # Dobry żart!sergiusz300 2018-12-10 11:11
Cytuję parafianka:
mogliście wybrać panią Anie był by już park na miejscu WISU tylko Pani Ania Pan poseł i pani Basia mogą podnieść miasto z kolan i oczyscic z brudów.

Pani raczy żartować? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+31 # 20 tyskulinarne 2018-12-09 19:22
kary dla WIS to śmiech na sali......, teraz po kiedy okazal się, że skladowisko dziala nadal-powinni dostać 50 tys-może by podzialało na burakow....prze cież to jawna kpina ze wszystkich, a o naszych władzach-szkoda gadać, potrafią się tylko licytować na sesjach.....kie dyś uważałam, że Drzewica to miejscowość zapominaian przez Boga i ludzi - dziś uważam, że Opoczno może Drzewicy buty czyścić - jesteśmy grajdołem jakich mało, szkoda słów, aby ludzie walczyli o wszystko-a wadza siedziałą na dupach i kręcila lody na boku....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+20 # RE: WIOŚ nałożył kary finansowe na Opoczno I i WIS GroupKasia 2018-12-08 23:45
Jest nowy burmistrz, dostał mandat mieszkańców Opoczna, ciekawe czy zajmie sie tym ogromnym problemem, jesli nie rozliczymy wladze w nastepnyc wyborach. W ZPC ludziom nie laca ak nalezy, nie daja sie rozwijac.tylko pociotki na stanwiskach h.... ne firma i jeszcze nas truja...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+32 # trucicieleola 2018-12-07 14:47
Nareszcie tylko czy od karania zmieni się powietrze Oni dalej trują! Może opłaci im się płacić kary niż założyć filtry
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # Kara nizsza niz kosztyLeon 2018-12-16 19:09
Kara 20 tys dla odlewni to śmiech na sali, jak sie ją rozłoży na ilość miesięcy, dla Opoczno I kara też śmieszna ale zalecenia gorsze. Czy to prawda, że w Opoczno I czy SA maja taki myk, taki przełącznik, ze jak pada deszcz to woda do kanalizacji frafia obejsciem bez liczników aby zaoszczędzić na oplatach za ścieki?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: