Menu
RSS
Opoczno Południe - drugi peron już w grudniu

Opoczno Południe - drugi peron już w grudniu

  • Mateusz

Opoczno Południe - drugi peron już w grudniu

W środę, 25 lipca 2018 roku na przystanku Opoczno Południe odbył się briefing prasowy zorganizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Przedstawiciele kolei zaprezentowali założenia i zaawansowanie prac przy przebudowie przystanku.

Od grudnia na stacji Opoczno Południe podróżni będą mogli wsiadać do pociągów z dwóch peronów. Poprawi się płynność ruchu i komfort podróżowania w kierunku Warszawy i Krakowa.

Jak poinformował dyrektor projektu Andrzej Janasz, obok budowy nowego peronu o długości 300 metrów i nowego przejścia podziemnego, planowana jest także przebudowa całej infrastruktury technicznej stacji z układem torowym, siecią trakcyjną i teletechniczną oraz siecią kanalizacyjną. Wybudowany będzie również nowy posterunek nastawni wraz z zabudową komputerowych urządzeń SLK. Zakończenie inwestycji i udostępnienie obydwóch peronów dla podróżnych planowane jest na 8 grudnia 2018 roku.

Andrzej Janasz:

Oddanie do użytku drugiego peronu planowane jest na sierpień. Wówczas pierwszy peron zostanie tymczasowo zamknięty i cały ruch zostanie przekierowany nowo oddany. Przystanek Opoczno Południe będzie wówczas dostępny wyłącznie od strony obwodnicy. Po ukończeniu całej inwestycji, czyli od grudnia, dostępne będą obydwa perony.

W briefingu, prócz przedstawicieli kolei, obecni byli: Poseł na Sejm RP Robert Telus, zastępca Burmistrza Opoczna Anna Zięba, Wicestarosta Opoczyński Marcin Baranowski oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Opoczyńskiego Barbara Chomicz.

Poseł na Sejm RP Robert Telus:

Zastępca urmistrza Opoczna Anna Zięba:

 

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta jest 55 mln zł i zwiększy możliwości Centralnej Magistrali Kolejowej.

Stacja przyjazna podróżnym

Inwestycja PLK o wartości 55 mln zł obejmuje budowę drugiego, 300 m peronu. Będzie wyposażony w wiaty i ławki oraz funkcjonalne oświetlenie. Poruszanie się po stacji ułatwi czytelne oznakowanie. Będą również tablice z rozkładem jazdy. Antypoślizgowa nawierzchnia z pasem bezpieczeństwa z wyczuwalną fakturą ułatwi bezpieczne poruszanie się po peronie osobom niedowidzącym. Bezpieczną komunikację zagwarantuje tunelowe przejście dla pieszych oraz pochylnie.

Na stacji wykonawca zakończył budowę nasypu pod peron i ustawianie ścianek peronowych. Trwa zabudowa płyt peronowych. Zamontowano już 8 z 16 rozjazdów. Ustawiane są konstrukcje sieci trakcyjnej. Na terenie stacji powstaje nowa nastawnia wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowywane są obiekty inżynieryjne.

Stacja cały czas jest dostępna dla podróżnych. W ciągu doby zatrzymuje się na niej ok. 20 pociągów, w tym składy międzynarodowe m.in. do Wiednia, Pragi i Grodna. Uruchomiony w grudniu 2014 r. peron Opoczno Południe zapewnia dostęp do kolei mieszkańcom Opoczna i pobliskich miejscowości. 

 

Większe możliwości stacji Opoczno Południe

Sprawniejszy i bezpieczny przejazd pociągów zapewni wymiana ok. 7 km torów i sieci trakcyjnej oraz zabudowa nowych rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Po zakończeniu prac zwiększy się przepustowość stacji – możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów z prędkością ponad 160 km/h.

Inwestycja pn. „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Opoczno Płd.” realizowana jest w ramach projektu pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralna Magistrala Kolejowa etap II” w formule „projektuj i buduj”.

Prace budowlane zaplanowano na lata 2017- 2019, Wykonawcą jest firma Porr Polska Construction S.A. Finansowanie inwestycji zapewniono ze środków budżetowych. 

 

Inwestycje na Centralnej Magistrali Kolejowej

Przebudowa stacji Opoczno Południe to kolejna inwestycja PLK na Centralnej Magistrali Kolejowej. Prace poprawiają możliwości linii dla ruchu pasażerskiego – umożliwią przejazd większej liczby pociągów i dostosują stację do prędkości 200 km/h, a następnie 230-250 km/h.

Zapewnienie sprawnej i bezpiecznej jazdy przez Centralną Magistralę Kolejową to gwarancja dobrych podróży nie tylko między głównymi miastami, Warszawą a  Krakowem, Katowicami i Wrocławiem, ale też lepsze połączenia między regionami i dobry dostęp do kolei dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego i łódzkiego.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+8 # Czym dojechać do tej stacji?Maurycy 2018-08-05 09:57
Bardzo pięknie ze strony PKP. Teraz odpowiedź na pytanie ze strony władz Opoczna. Jak zapewnić dojazd do tej stacji z miasta i okolicy? Przez 4 lata nic w tym kierunku nie zrobiono.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # cytat z WikipediiMagellan 2018-08-14 11:04
Wikipedia cytat: " Opoczno Południe – stacja kolejowa w Świerczynie ."
To chyba dużo wyjaśnia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # RE: Czym dojechać do tej stacji?gość 2018-08-09 20:48
Jak myślicie, który z obecnych kandydatów na burmistrza zapewniłby taką komunikację? Który starałby się o wzrost liczby codziennych pasażerów?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Asystakrzysiek 2018-07-31 18:31
Co Pan Poseł wie o PKP chyba tylko tyle że odwiezie córkę na pociąg przecież to spec od rolnictwa a lansuje się w TV TRWAM kampania i wybory tuż tuż
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-15 # nowy peronBaśka 2018-07-27 11:31
Nowy peron oznacza więcej pociągów -owszem, tylko nikt nie zwraca uwagi na to, że te nowe pociągi, które będą mogły się zatrzymywać to będą pociągi Penolino. Koszt biletu z Warszawy do Opoczna to 129 zł zamiast 22,90 (!) tak jak w pociągu wyjeżdżającym z Wa-wy o godz. 16:50. Miał to być wielki sukces pewnego posła, że mamy pociąg z W-wy wczesnym popołudniem (kosztem wcześniejszego o godz. 15:00 w normalnej cenie). Nooo, poprawa widoczna gołym okiem!!! Mieszkańcy okolicznych miejscowości "tłumnie" korzystają z tego pociągu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+9 # RE: nowy perongość 2018-07-27 17:21
EIC Krakus (czyli ten pociąg o 16:50) to jest pociąg dla osób dojeżdżających do pracy w Warszawie i posiadających bilety okresowe. Takie bilety są w tym pociągu honorowane. Ze względu na liczne prace na sieci kolejowej pociąg o godzinie 15:00 został zawieszony, miał być zawieszony też pociąg o godzinie 17:50, na szczęście został. EIC Krakus jest rozwiązaniem tymczasowym - do 31 sierpnia, potem wraca pocią IC Żeromski w "normalnej cenie" - wyjazd z Warszawy o 16:14. Dodanie pociągu EIC Krakus to jest duża poprawa - ludzie wracają z pracy godzinę wcześniej! - co przy codziennych dajazdach do Waw znaczy bardzo dużo!. I bzdurą jest mówienie, że teraz to będą się tylko Pendolina zatrzymywać. Może jakieś się w przyszłości pojawią, ale 95% to będą pociągi kategorii TLK oraz IC.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+10 # KompromitacjaIrena 2018-07-28 07:58
Tylko poseł i jego ekipa mogła mieć taki durny pomysł, by sobie lans zrobić w środku budowy. Inwestycja dawno trwa, a że kampania rusza to sobie poseł przypomniał. Nie mydlcie oczu ludziom, że macie coś z tym wspólnego. Ile kasy poseł załatwił dla Opoczna? Grosze..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # WyboryRacja 2018-07-29 11:16
Zgadza się, było tyle lat PSL teraz PiS. Dość, niech będą ludzie z Opoczna a nie z partii
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: