Menu
RSS
Prosto z ZUS: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce

Prosto z ZUS: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Prosto z ZUS: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce

„Są bardziej czytelne i mniej w nich pisania” – to główne spostrzeżenia klientów po pilotażu nowych formularzy wprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W kwietniu nowe, uproszczone druki, będzie można złożyć już w całym kraju.

Z nowych, uproszczonych formularzy przez cały luty mogli korzystać klienci oddziałów ZUS w Jaśle, Toruniu i Warszawie. Pilotażowe formularze były zarówno dużo krótsze, jak i prostsze w doborze użytego w nich słownictwa. Klienci docenili zarówno uproszczony i zrozumiały język druków, jak i nową, minimalistyczną grafikę. Na bazie 60 dotychczasowych wniosków utworzono 40 nowych, co ma ułatwić ich właściwy wybór. Wyniki, wypełnianej w pilotażu ankiety, jasno wskazują, że klienci oceniają nowe druki pozytywnie.

Najistotniejsze zmiany, na które zwracali uwagę klienci, to zmniejszenie liczby stron i danych do wypełnienia, prostota zwrotów i poleceń, a także czytelność podpowiedzi i wyjaśnień. Respondenci wystawili nowym drukom blisko 5,5 tys. ocen, a ich jakość ocenili na „dobre 4” w 5 stopniowej skali. Ponadto, ZUS posłuchał sugestii klientów i wprowadził do niektórych formularzy pewne poprawki, takie jak, wytłuszczenie najważniejszych informacji, czy powiększenie czcionki.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii naszych klientów, nowe, uproszczone formularze będą obowiązywać we wszystkich placówkach ZUS na terenie całego kraju. Jest to pierwsza grupa formularzy, nad kolejnymi ZUS będzie pracować do końca roku.

Nie tylko formularze

Od początku roku w ramach akcji „Prosto z ZUS” Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oprócz uproszczenia formularzy, upraszcza także język pism kierowanych do swoich klientów. W tej chwili odbywa się cykl szkoleń dla pracowników, które mają podnieść standard komunikacji z klientami. Zespół ekspertów zewnętrznych wyszkoli ponad stu konsultantów językowych, którzy będą odpowiedzialni m.in. za dalsze przeszkolenie załogi ZUS.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Przeczytaj również: