Menu
RSS
Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?

Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?

 • Mateusz

Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?

Minęło ponad półtora roku, odkąd do użytku oddano rondo u zbiegu ulic Biernackiego, Perzyńskiego, Kwiatowej i Inowłodzkiej. Pomimo upływu tak długiego czasu, docierają do nas informacje, że niektórzy kierowcy nadal nie wiedzą, jak się na nim zachować.

Głównym celem tej inwestycji miało być ułatwienie kierowcom wyjazdu z ulic Kwiatowej i Edmunda Biernackiego i ograniczenie ilości kolizji, do których dochodziło w tym miejscu. Kolizji jakby mniej, ale chyba dlatego, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym wymusza zmniejszenie prędkości. Nadal bowiem dochodzi na nim do wielu niebezpiecznych sytuacji.

Kierowcy jadący wewnętrznym pasem, chcąc zjechać z ronda bardzo często wymuszają pierwszeństwo przed poruszającymi się pasem zewnętrznym. I co najgorsze, uważają że mają rację. Dobrze, że na razie kończy się tylko na nieuzasadnionym użyciu sygnału dźwiękowego.

Co na to przepisy?

Art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym

 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
 2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
  do prawej krawędzi jezdni – jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi – jeżeli zamierza skręcić w lewo.
 3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
 5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Na logikę.

Żeby nie komplikować, warto pamiętać, że zasady poruszania się po wielopasmowym rondzie są analogiczne do tych, które obowiązują na prostym odcinku drogi o dwóch lub większej liczbie pasów ruchu w jednym kierunku.

Zatem, jeśli poruszasz się pasem wewnętrznym (lewym), zanim zdecydujesz się opuścić rondo lub zjechać na pas zewnętrzny (prawy), upewnij się, że nie utrudnisz poruszania się innemu pojazdowi, który znajduje się na pasie skrajnym. Ta sama zasada dotyczy pojazdów poruszających się pasem zewnętrznym (prawym), zmieniającym pas na wewnętrzny czyli lewy.

Ustąp pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na nim!

Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?

Należy również pamiętać, że pomimo, iż nie regulują tego żadne przepisy, rondo powinno się opuszczać z pasa skrajnego. Jeśli więc poruszasz się pasem wewnętrznym, zanim zjedziesz z ronda, zjedź na pas zewnętrzny. Tym samym nie stworzysz zagrożenia i unikniesz oczekiwania, aż pas skrajny będzie wolny. Oczywiście zrób to zachowując ostrożność i ustępując pierwszeństwa pojazdom, które na nim już się znajdują.

Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?

I na koniec coś, o czym wielu zapomina.

Zamiar zmiany kierunku jazdy oraz zmianę pasa należy zasygnalizować, poprzez włączenie odpowiedniego kierunkowskazu. Pamiętaj, włącz kierunkowskaz zanim rozpoczniesz manewr. Gdy skręcasz, kierunkowskaz już nie jest potrzebny, bo inni już to widzą.

 • Zjazd z ronda już pierwszym wyjazdem sygnalizuje się prawym kierunkowskazem jeszcze przed wjazdem na rondo.
 • Jeśli jedziesz na wprost, nie włączaj kierunkowskazu, aż do chwili mijania wylotu położonego przed tym, którym wyjedziesz z ronda.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+1 # WyjaśnienieMrErdek1 2018-11-25 01:37
Rysunki z mojego bloga (mrerdek1.blogs pot.com) przedstawiają BUDOWLĘ TYPU RONDO zorganizowaną zgodnie z nakazem znaku C-12 "ruch okrężny", który od 20 lat, WBREW NAUKOM WORD I PRAKTYKI GDDKiA, jest wprost odpowiednikiem znaku D,3 "obowiązujący ruch okrężny" wg Konwencji wiedeńskiej. Przy tej organizacji ruchu NIE MA strzałek na wlotach, a jezdnia biegnie od każdego wlotu jedynie okrężnie, tak jak to pokazują strzałki na znaku. Wjazd i jazda okrężnie biegnąca jezdnią prawym pasem ruchu i skręt z niej tylko w prawo TYLKO z prawego pasa ruchu na dowolny pas ruchu drogi wylotowej. KONIEC

RONDO to złożona budowla, którą można dowolnie zorganizować. Z pierwszeństwem łamanym, z pierwszeństwem na jednym z kierunków, z podporządkowany mi wszystkimi wlotami (ronda odśrodkowe,bieg ną na wprost do wylotów, a nie jedynie okrężnie. To na nich jedzie się zgodnie ze wskazaniem strzałek na jezdni i NIE ZMIENIA SIĘ PRZED ZJAZDEM PASA RUCHU NA PRAWY.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # RE: WyjaśnienieRedakcja 2018-11-25 23:14
Rondo, którego dotyczy materiał, jest rondem, na które wjazd poprzedzają znaki A-7, C-12 i F-10.

Zastosowanie znaku F-10 przed wjazdem na rondo nie anuluje zastosowania Art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym § 4 i nie zwalnia jadącego wewnętrznym pasem od ustąpienia pierwszeństwa jadącemu pasem zewnętrznym.

Pomimo znaku F-10 przed rondem, winę za ewentualną kolizję ponosi ten, kto opuszcza rondo z wewnętrznego pasa i jednocześnie nie ustąpi pierwszeństwa pojazdowi znajdującemu się na pasie zewnętrznym, nawet gdyby poruszający się prawym pasem dla zabawy jeździł w kółko. Opuszczający rondo z lewego pasa zmienia bowiem kierunek ruchu oraz pas jazdy i ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa każdemu pojazdowi znajdującemu się na pasie, na który zamierza wjechać.

Ponadto wcześniejsze zjechanie na pas zewnętrzny ułatwia opuszczenie ronda, zapobiega jego blokowaniu i ewentualnym kolizjom.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Rondo w Opocznie MDKancik 2018-02-02 10:42
Panie burmistrzu i starosto opoczyński zróbcie coś z tym rondem koło MDK bo być może sami się staniecie w końcu ofiarami tego układu jezdnego takie oznaczenie to parodia xx| wieku przejedzcie się do większych miast zobaczcie jak tam to wygląda
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # A znak F-10 przed rondem?Internauta 2017-07-05 18:01
Ciekaw jestem czemu nie poruszono kwestii umiejscowienia przed wskazanym rondem znaków F-10 i nie wskazano tego na rysunkach? To troszkę zmienia obraz sytuacji związanej z problemami z przejazdem przez nasze wspaniałe skrzyżowanie o ruchu okrężnym. A wystarczyłoby oznakowanie poziome, które na rondzie wskazywałoby kierunki możliwej jazdy. A tak, to niezastosowanie się do F-10 nie powoduje, że skręcając w lewo (po uprzedniej jeździe prawym pasem), jesteśmy winni ewentualnej kolizji z pojazdem, którego kierujący jadąc lewym pasem na wprost jest przekonany, że ten z jego prawej strony może tylko skręcić w prawo lub pojechać na wprost. Popełniamy jedynie wykroczenie polegające na niezastosowaniu się do znaku F-10, a jednocześnie stwarzamy zagrożenie dla tych, którzy prawidłowo obrali pas przed wjazdem na rondo. Odnosząc treść artykułu tylko i wyłącznie do przedmiotowego ronda, należy zastanowić się nad sensownością umieszczenia znaków F-10 przed rondem, bądź barkiem kontynuacji tego oznaczenia na rondzie w postaci oznakowania poziomego. Tylko tyle! Choć dla naszych specjalistów od ruchu drogowego chyba aż tyle!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?KIEROWCA 2017-07-05 14:47
Sytuację rozwiąże rondo turbinowe lub półturbinowe
vide: rondo Babka w Warszawie lub rondo Lotników w Lozi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?tkm 2017-06-25 12:50
a wystarczyło by żeby z pasa prawego przed rondem można było wjechać na pas zewnętrzny i można by jechać tylko w prawo a z pasa lewego przed rondem na pas wewnętrzny na rondzie i kontynuować jazdę na wprost i w lewo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?Zga 2017-06-22 23:42
Największym błędem na tym rondzie jest za duża prędkość. Na rondzie z zasady należy zwolnić a niektórzy wjeżdżają rozpędzeni i na skróty przez oba pasy na wprost
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-14 # coś mi nie pasujeaw 2017-06-21 06:18
Coś mi nie pasuje. Ja mam zakodowane że rondo to nic innego jak skrzyżowanie, tylko "okrągłe". Jadąc pasem wewnętrznym, zgodnie z oznakowaniem poziomym na pasach, przed wjazdem na rondo, z pasa wewnętrznego mogę jechać prosto lub w lewo. Jadę pasem wewnętrznym, nie zmieniam pasa, zjeżdżam na wewnętrzny, to czemu to ja mam ustąpić pierwszeństwa, przecież cały czas jestem na swoim pasie....Opuszc zanie ronda z pasa skrajnego może i jest słuszne, ale raczej awykonalne na naszym rondzie. Po co robić 2pasy, jak i tak trzeba z skrajnego w skrajny zjeżdzać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+6 # RE: coś mi nie pasujeRedakcja 2017-06-21 06:46
Rondo nie jest zwykłym skrzyżowaniem. Rondo, czyli skrzyżowanie o ruchu okrężnym to nic innego, jak zwykła, w tym przypadku, dwupasmowa ulica.
Dlatego też, przed wjazdem na rondo i jeżdżąc po nim, chcąc skręcić w lewo lub zawrócić, nie stosujemy lewego kierunkowskazu.

Wjeżdżając na rondo nie zmieniamy kierunku ruchu, jak na tradycyjnym skrzyżowaniu, lecz nadal jedziemy "na wprost" swoim pasem. Dopiero, zjeżdżając z niego zmieniamy kierunek i ewentualnie pas ruchu.

Zmieniając pas na rondzie obowiązują nas te same zasady, jak na prostej o dwóch pasach w tym samym kierunku. Obojętnie na którym pasie się znajdujemy, chcąc go zmienić, musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które na nim się znajdują.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # RE: coś mi nie pasujeaw 2017-06-21 08:39
no to jeśli rondo to tylko dwupasmowa droga, "ino w kółko" to rzeczywiście logicznym jest ustępowanie tym po zewnętrznym pasie jadącym :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # RE: coś mi nie pasujeEdek 2017-06-21 17:16
Może i logicznym, ale niech skręca kilka aut na raz - w lewo - i jeden jadący z naprzeciwka prosto (mający wg. tych zasad pierwszeństwo) spowoduje że cały pas wewnętrzny stoi - taka jest idea ronda, żeby na nim stać? Prawy pas tylko do skrętu w prawo, do tego linia ciągła prowadząca w wspomniane prawo i kawałek powierzchni wyłączonej z ruchu, malowania na 30 minut, a no i jeszcze strzałki na pasach dojazdowych i znakach informacyjnych podmienić. Można to zrobić przy odmalowywaniu linii. Swoja drogą ciekawostka, że odmalowano tylko niektóre, te przy krawężnikach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-3 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?Kubica 2017-06-20 23:08
Wolę żeby ktoś kto wjeżdża na rondo we mnie wjechał niż dostać w dupę od kogoś gdy zjeżdżam z wewnętrznego do starostwa :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-5 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?kowalski 2017-06-20 22:56
chyba coś tu jest nie tak ,,, powinno się opuszczać z pasa skrajnego ? jak jestem na wewnętrznym to zjeżdżam na wewnętrzny pas jezdni jak jestem na zewnętrznym to na zewnętrzny pas jezdni a nie jestem na wewnętrznym pasie ronda i mam na skrajny wjechać.... jak to na rysunku ktoś zaznaczył że z wewnętrznego pasa ronda na zewnętrzny pas jezdni i wprowadza w błąd innych ,,, tak właśnie w Opocznie jadą ,, są na zewnętrznym i na skrajny ( zewnętrzny drogi ) zjeżdżają
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?Zga 2017-06-22 23:46
nie można przecież zjechać z ronda bezpośrednio z pasa wewnętrznego , zawsze trzeba najpierw wjechać na zewnętrzy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-4 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?kowalski 2017-06-26 13:04
,,Należy również pamiętać, że pomimo, iż nie regulują tego żadne przepisy, rondo powinno się opuszczać z pasa skrajnego'' autorze tego tekstu , jak będziesz miał stłuczkę ( czego nie życzę ) to rozbaw tym tekstem policjanta może mniejszy mandat dostaniesz :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?Redakcja 2017-06-26 13:41
Tylko, że przedstawione w materiale stanowisko jest też stanowiskiem policji.

Na rondzie nie skręca się w lewo. Na rondzie jest tylko prawoskręt podczas jego opuszczania. A czy w prawo należy skręcać z lewego, czy z prawego pasa?

Zjeżdżając z pasa wewnętrznego (lewego) należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na pasie zewnętrznym czyli prawym, nawet tym jadącym niezgodnie z oznaczeniem, na wprost czy "w lewo". To jasno wynika z przytoczonych przepisów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?kowalski 2017-06-26 12:25
Cytuję Zga:
nie można przecież zjechać z ronda bezpośrednio z pasa wewnętrznego , zawsze trzeba najpierw wjechać na zewnętrzy
na tym rondzie w opocznie da się - wjeżdżam na rondo z pasa wewnętrznego bo jade np. w lewo albo prosto i zjeżdżam z ronda właśnie na pas wewnętrzny jezdni ,, od tego on właśnie jest ,,, niby jak mam to zrobić , tak jak na drugim rysunku ? to po co ten pas wewnętrzny jezdni? i jak mam się na niego dostać jak na rondzie niby mam opuszczać tylko z zewnętrznego pasa według rys 2 . a jak na niego zjade to nie mogę wjechać na wewnętrzny pas jezdni z niego , no to pytam Jak ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+1 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rondzie?Redakcja 2017-06-20 23:37
Takie jest stanowisko policji. Jakiś czas temu na stronie KPP w Opocznie był już materiał dotyczący tego ronda. Ten jest tylko przypomnieniem jednej kwestii.

Na skrzyżowaniu dróg o dwóch pasach w jednym kierunku w prawo skręcamy z lewego, czy z prawego pasa?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+2 # Rondojacek 2017-06-20 21:31
W Opocznie powinno byc to rondo na kwiatowej takie jak na biernackiego i wtedy by nie bylo zadnych kolizj a nie jakies po dwa pasy to glupota bo dla niektorych sprawia problemy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rodzie?Edek 2017-06-20 20:01
Rozwiązanie jest banalne. Zmienić prawy pas na TYLKO do skrętu w prawo. Wtedy prosto i w lewo z pojedziemy z wewnętrznego - i będzie bezkolizyjnie. Przytoczone w artykule rysunki są błędne, gdyż pokazują rondo bez wyznaczonych kierunków na pasach ruchu. Zwykłe, klasyczne rondo. Na naszym rondzie kierunki są oznaczone, więc jazda w lewo z prawego pasa ronda (zmiana podczas jazdy wokół wyspy) jest wykroczeniem - niestosowanie się do kierunków ruchu na danym pasie. Rondo jest BŁĘDNIE oznakowane, o czym pisano w komentarzach jeszcze przed jego otwarciem (!!!) , ale jak widać nikomu to nie przeszkadza. Błędne oznakowanie potwierdza w swoich wypowiedziach p. Marek Dworak z Małopolskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - w programie telewizyjnym "Jedź Bezpiecznie" - odcinki nr 1 i 2. - Jeśli pasy ruchu są oznaczone konkretnymi kierunkami, to organizator ruchu nie może dopuszczać do kolizyjnego wyjazdu z ronda. Jeśli jest widoczne to, że na rondzie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, to trzeba to poprawić ZANIM ktoś straci zdrowie czy życie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+3 # RE: Kto ma pierwszeństwo? Jak poruszać się po dwupasmowym rodzie?Pawel 2017-06-22 22:57
Sluszny komentarz jak można z prawego pasa jechac w lewo skoro znaki przedstawiają jazdę na wprost i w prawo. Zdjęcie wprowadza w błąd. Powinni przemalować te pasy na wzór jak jej na wlocie do piotrkowa od strony sulejowa wszystko jasno i czytelnie. Pozdrawiam zróbcie cos z tym!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: