Wiecznie żywa pamięć

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Gmina Opoczno   Gmina Poświętne   historia   Władysław Dawgiert   pchor. Władysław Dawgiert  

We wtorek, 10 września, przedstawiciele Gminy Opoczno oraz Gminy Poświętne na czele z Tomaszem Łuczkowskim, zastępcą burmistrza Opoczna, i Michałem Franasem, wójtem Gminy Poświętne, złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku znajdującym się przy drodze z Opoczna do Inowłodza. Pomnik upamiętnia bohaterską postawę kpr. pchor. Władysława Dawgierta oraz zwycięską potyczkę Wojska Polskiego z najeźdźcą niemieckim z dnia 10 września 1939 roku.

Podczas tego zdarzenia śmierć poniósł Wilhelm Fritz von Roettig - generalny inspektor Żandarmerii III Rzeszy, generał SS i Policji. Należy zaznaczyć, że był to pierwszy oficer w stopniu generała, który zginął podczas II wojny światowej.

Po stronie polskiej śmierć poniósł dowódca kpr. pchor. Władysław Dawgiert z 77 Pułku Piechoty. Mając 22 lata został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Delegacja obu gmin udała się na cmentarz parafialny w Kraśnicy, gdzie jest ekshumowany Władysław Dawgiert. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze oraz zmówiono modlitwę.

W uroczystości przy pomniku znajdującym się przy drodze z Opoczna do Inowłodza udział wzięła również grupa rekonstrukcyjna Batalion Tomaszów z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

ZWIŃ

Proponowane artykuły: