Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne docenione wyjątkowym albumem

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Przetarte kolanami wiernych ceramiczne dywany kościołów. Wydreptana przez pokolenia turystów unikatowa kostka na dworcu. Pamiętająca niejedną wizytę barwna terakota klatek, w kamienicach czynszowych. To nadgryzione zębem historii piękne w swojej niedoskonałości, zabytkowe płytki opoczyńskie.” Tymi słowami wstępu rozpoczyna się album „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne”, którego promocja odbyła się 16 października 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

Najnowsze wydawnictwo Gminy Opoczno i opoczyńskiego Muzeum to unikalna pozycja dokumentująca dziedzictwo ceramiczne naszego miasta, które zapoczątkowane zostało już w końcu XIX w. przez Jana Dziewulskiego oraz braci Józefa i Władysława Lange. Na przeszło stu stronach albumu zaprezentowano fotografie płytek ceramicznych oraz zachowanych do dziś w wielu miejscowościach posadzek opoczyńskiej fabryki. Zabytkowe, opoczyńskie płytki ceramiczne, pomimo przetrwania wielu dziesięcioleci, to dziś już niestety coraz rzadszy detal architektury wnętrz. Stare budynki, ich ściany i podłogi odchodzą często w zapomnienie.

We wtorkowej promocji uczestniczyli przedstawiciele Gminy Opoczno na czele z burmistrzem Rafałem Kądzielą oraz sekretarzem miasta Tomaszem Łuczkowskim a także reprezentanci największych zakładów ceramicznych.

Pomysłodawcą i inicjatorem albumu „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” był burmistrz Rafał Kądziela, który w kilku zdaniach podkreślił, że tym właśnie, wyjątkowym wydawnictwem, chcemy po latach docenić dorobek i znaczenie opoczyńskiego przemysłu ceramicznego oraz dać świadectwo doskonałego polskiego wzornictwa, jakie od ponad 130 lat cechuje zakłady ceramiczne w Opocznie. Głos zabrał również Tomasz Łuczkowski nawiązując do długotrwałego procesu budowania tożsamości miasta i regionu, która w przypadku Opoczna od wielu lat oparta jest na dwóch filarach. Jednym z nich jest właśnie przeszło wiekowe dziedzictwo przemysłu ceramicznego. Sekretarz miasta mówił też o planach związanych z budową Muzeum Płytki Ceramicznej w Opocznie oraz zacieśnianiu współpracy z ukraińskim Słowiańskiem, który podobnie jak Opoczno, buduje swoją markę w oparciu o naszą wspólną historię przemysłu ceramicznego.

W albumie „Opoczyńskie dziedzictwo ceramiczne” znalazło się kilkadziesiąt fotografii wykonanych współcześnie w wielu miastach Polski, m.in. Gdyni, Łodzi, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim czy stołecznej Warszawie. Nie zabrakło również fotografii z ukraińskiego Słowiańska, gdzie na początku XX w. funkcjonowała druga po opoczyńskiej fabryka „Dziewulski i Lange”. Autorem większości zdjęć jest opocznianin Krzysztof Woźniak.

Opracowanie i druk albumu wsparły finansowo zakłady ceramiczne działające w regionie opoczyńskim – Opoczno I Sp. z o.o., Ceramik Studio Białaczów, Manufaktura Ceramiczna Fougasse oraz ZCB Owczary Ceramika Budowlana. Wydawnictwo jest już dostępne w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Opocznie.

ZWIŃ

Proponowane artykuły: