Oddali hołd pomordowanym

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Oddali hołd pomordowanym / fot.: UM OpocznoW 72 rocznicę zagłady opoczyńskiego getta przedstawiciele władz samorządowych Opoczna uczcili pamięć żydowskiej społeczności Opoczna, wywiezionej i pomordowanej w hitlerowskim obozie zagłady w Treblince.

Burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski wraz z zastępcą Januszem Macierzyńskim oraz dyrektorem Muzeum Regionalnego w Opocznie Tomaszem Łuczkowskim złożyli wiązankę kwiatów i płonące znicze przy pamiątkowej tablicy na pl. Kilińskiego, ustawionej w miejscu gdzie 27 października 1942 roku zgromadzona została żydowska ludność Opoczna.

Stąd zgromadzonych pognano na stację kolejową, gdzie wszystkich wysłano transportami do obozu zagłady Treblince. Nielicznym udało się uciec z transportu a ich potomkowie przybyli do Opoczna 2 lata temu w 70. rocznicę zagłady getta.

Na tablicy wykonanej z czarnego marmuru widnieje napis w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim: Pamięci Żydów mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej zgromadzonych na tym placu 27 października 1942 r. i wywiezionych przez Niemców do obozu zagłady w Treblince. W 70. Rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń - społeczeństwo miasta i gminy Opoczno.

Przeprowadzona w 1942 r. przez okupanta niemieckiego eksterminacja praktycznie zlikwidowała żydowską część społeczeństwa ziemi opoczyńskiej, która przed wojną stanowiła ponad 50 proc. ogółu mieszkańców Opoczna.

ZWIŃ

Proponowane artykuły: