Zmarł Stanisław Ksyta

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zmarł Stanisław KsytaZ przykrością informujemy, że w wieku 71 lat zmarł Stanisław Ksyta z Woli Załężnej, wybitny muzykant znany z kapeli ludowej "Opocznianka".
Stanisław Ksyta był jednym z ostatnich wiejskich muzykantów Opoczyńskiego. Współtworzył kapelę "Opocznianka" z akordeonistą Julianem Jarzębiem z Różannej.

Stanisław KsytaNazwę "Opocznianka" przejęli od nieistniejącego już zespołu pieśni i tańca, która od początku skupiała znakomitych muzyków regionu opoczyńskiego. Repertuar kapeli był bogaty i zróżnicowany. Do najstarszych, obficie reprezentowanych melodii tanecznych należały oberki ciągłe, wyciągane i przeciągane. Muzykanci prezentowali repertuar tradycyjny wykonywany w dawnym, surowym i ekspresyjnym stylu. Brali udział w licznych przeglądach i festiwalach folklorystycznych, zdobywając główne nagrody. Ostatni występ kapeli
odbył się 23 sierpnia przy Muzeum Regionalnym w Opocznie podczas Festiwalu Opoczno Folk Attack.

Skrzypek Stanisław Ksyta swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na skrzypcach skonstruowanych z pomocą ojca. Jego śmierć to ogromna strata dla kultury ludowej Opoczyńskiego. Pogrzeb odbył się 29 września o godzinie 13.30 w Kolegiacie św. Bartłomieja.

 

ZWIŃ

Proponowane artykuły: