Stanisław Jędryka gościem Nocy Muzeów w Opocznie

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stanisław Jędryka gościem Nocy Muzeów w OpocznieStanisław Jędryka, polski reżyser i scenarzysta gościł w Muzeum Regionalnym w Opocznie podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Wizyta reżysera związana była z 45-tą rocznicą powstania klubu filmowego „RYTAS” oraz premierą filmu „Jestem synem dwóch matek”.

Stanisław Jędryka gościem Nocy Muzeów w OpocznieJestem synem dwóch matek – film Andrzeja Paradowskiego to retrospektywny wywiad ze Stanisławem Jędryką, podczas którego bohater opowiada o swej młodości, rozterkach i dylematach. Głównym tematem rozmowy są wspomnienia związane z pochodzącą z Żarnowa, mieszkającą i pochowaną w Opocznie, Heleną Jędryką.

Po projekcji reżyser rozszerzył wątek poruszony w filmie, nawiązując jednocześnie do swojej książki „Miłości mojego życia” będącej „spłatą długu wobec dwóch matek, Heleny i Karoliny”.

"Bracia" - Stanisław Jędryka i Jan SiempińskiTa książka powstała z potrzeby opowiedzenia o tym, co przez lata nie dawało mi spokoju i co skrzętnie skrywałem przed ludźmi i światem. Jest też ona podziękowaniem dla tych wszystkich ludzi, którzy odegrali ważną rolę w moim życiu. Jest jednocześnie zapisem zdarzeń, miejsc i czasów, w których się rozgrywały”.

Zebrani na sali widzowie mieli także okazję porozmawiać z reżyserem. Zadawali pytania, na które gość bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadał.

Stanisław Jędryka ur. 27 lipca 1933 w Sosnowcu – polski reżyser i scenarzysta filmowy, głównie twórca filmów i seriali dla młodzieży.

W 1956 roku ukończył wydział reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Stanisław Jędryka ma na koncie 37 filmów i seriali, głównie dla dzieci i młodzieży.
Pierwsze jego głośne filmy to: serial telewizyjny „Do przerwy 0:1” oraz jego kinowa wersja „Paragon gola!”. Kolejne przygodowe seriale telewizyjne: „Wakacje z duchami” oraz nakręcony w 1971 roku „Podróż za jeden uśmiech” przeszły do klasyki filmu polskiego, a jego film fabularny „Koniec wakacji” z 1974 otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym: Nagrodę Jury Dziecięcego IX MFF Dziecięcych Moskwa 1975 oraz Nagrodę XI MFF Dziecięcych Teheran 1976.

ZWIŃ

Proponowane artykuły: