Dwie opocznianki straciły duże sumy pieniędzy

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Policja Opoczno   oszustwo   fałszywi brokerzy  

Jedna z kobiet chciała zainwestować na giełdzie walutowej, kolejna została oszukana przy sprzedaży w popularnej aplikacji sprzedażowej.

Jedno kliknięcie w fałszywą stronę, wizja szybkiego zarobku przez zainwestowanie na giełdzie walutowej kosztowało mieszkankę powiatu opoczyńskiego utratę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostrzegamy przede wszystkim przed firmami oferującymi inwestycje giełdowe. Działalność brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce.

Kobieta, przeglądając Internet natrafiła na stronę z ofertą zainwestowania pieniędzy na giełdzie. Z zamieszczonych tam informacji, wynikało, że szczegóły oferty będzie można uzyskać po wypełnieniu formularza kontaktowego. Jeszcze tego samego dnia do opocznianki zadzwoniła kobieta, która podała się za konsultanta finansowego specjalizującego się w inwestowaniu na giełdzie walutowej. Zaoferowała pomoc w „przeprowadzeniu” opocznianki przez inwestycję.

38-latka klikając w link na fałszywej stronie inwestycyjnej, przechodziła przez kolejne pojawiające się na ekranie monitora komputera strony i odnośniki.

Jeden z nich przekierował ją na stronę banku. Niestety, kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe, wypełniając wszystkie dane włącznie z numerem PESEL, numerem dowodu osobistego, danymi z karty bankowej.

W konsekwencji okazało się, że na konto opocznianki została zaciągnięta pożyczka na kilkanaście tys. złotych oraz zostały wypłacone zgromadzone na koncie bankowym pieniądze. Łącznie kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Oszukana kobieta nie jest jedyną osobą w naszym regionie, która straciła swoje pieniądze.

26 kwietnia 2022 roku, opoczyńska policja otrzymała także zgłoszenie o oszustwie przy sprzedaży ubrań poprzez popularną aplikację. W tym przypadku mieszkanka Opoczna z konta bankowego straciła kilkanaście tysięcy złotych. 37-latka wystawiła do sprzedaży buty. Otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem jej rzeczy. „Kupujący” poprosił aby 37-latka przesłała swój adres mailowy, na który otrzymała wiadomość z informacją o ”przyjęciu płatności”.

Kobieta kliknęła w ikonę, po czym została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę bankową. Niestety i w tym przypadku, kobieta zalogowała się na swoje konto bankowe. Uwagę 37-latki wzbudził dość długi czas oczekiwania na logowanie do banku, co w konsekwencji doprowadziło do zablokowania jej konta. Opocznianka zadzwoniła na infolinię banku gdzie po odblokowaniu konta okazało się, że z jej rachunku bankowego zostało wypłaconych kilkanaście tys złotych.

Apelujemy, aby finalizować sprzedaż na portalach aukcyjnych tylko poprzez dedykowane na danej stronie formy płatności. Prosimy nie klikać w otrzymywane linki, nie uzupełniać danych logowania do banku. Kupującemu nie są potrzebne te dane. Jeśli ktoś prosi nas o przekazanie takich informacji, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem!

Niemal każdego dnia opoczyńska policja otrzymuje tego rodzaju zgłoszenia. Przestępcy podszywają się pod znajomych na popularnym serwisie społecznościowym, prosząc o przesłanie przy użyciu BLIK pieniędzy potrzebnych na „nagłą sytuację życiową”, udają kupujących na aukcjach sprzedażowych czy podszywają się pod analityków finansowych. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem to często osoby w średnim wieku, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych, a mimo to oszustom udaje się je okradać.

Ostrzegamy przede wszystkim przed nieznanymi firmami oferującymi handel walutami, kryptowalutami.

Działalność maklerska, brokerska w tym zakresie powinna zbyć zarejestrowana w Polsce w ewidencji działalności gospodarczej i poprzedzona uzyskaniem zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego.

Zanim zaczniemy inwestować warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują „pośrednictwo” w takich inwestycjach.
Należy pamiętać, że inwestując można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić! Szczególnie kiedy swoje oszczędności powierzamy zupełnie obcej osobie i to tylko na podstawie niesprawdzonej strony internetowej.

Działaj rozsądnie. Nie ulegaj złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku oferowanym przez przestępców!

Jeśli natrafisz na artykuł lub skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

W takich sytuacjach zalecamy:

 

Jeżeli podejrzewasz, że padłeś/padłaś ofiarą oszustwa zawsze masz prawo skontaktować się ze swoim bankiem, oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

Więcej informacji o przestępstwach z użyciem internetowych serwisów do inwestowania w kryptowaluty znajdziesz w załączonym linku:
https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/kampanie_informacyjne/inwestuj_swiadomie

 

ZWIŃ

Proponowane artykuły: