Milionowe zadłużenie ZSS nr 1 wobec ZUS

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Milionowe zadłużenie ZSS nr 1 wobec ZUSW latach 2001-2009 w Zespole Szkół Samorządowych w Opocznie nie były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne od dodatku stażowego. Zespół Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie zalega wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad milion złotych tytułem niezapłaconych składek od wynagrodzenia dodatkowego. Z uwagi na okres, którego sprawa dotyczy, część zadłużenia uległo przedawnieniu.

Dług wynika prawdopodobnie z nieprawidłowej interpretacji przepisów Art. 36, art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Podczas 42 sesji Rady Miejskiej z ust radnego Rafała Kądzieli padło pytanie o kwotę zadłużenia Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_1.mp3{/play}

W trakcie debaty, dyrektor Sobolewski kilkakrotnie powtarzał, że nie zna kwoty zadłużenia i żeby móc ją określić, musiałby złożyć deklarację korygującą, co byłoby przyznaniem racji ZUS'owi i skutkowałoby koniecznością spłaty zadłużenia.

{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_2.mp3{/play}

{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_3.mp3{/play}

Na pytanie radnego Andrzeja Kacprzaka, jak doszło do zadłużenia i na jakiej podstawie dyrektor zdecydował, że nie będzie płacił składek, Zbigniew Sobolewski odpowiedział, że decyzję o tym, iż składki od dodatku stażowego nie będą odprowadzane, podjął wspólnie z nauczycielami podczas jednego z posiedzeń Rady Pedagogicznej.

{play}images/audio/42_sesja/42_sesja_4.mp3{/play}

Po niemal godzinnej dyskusji, Burmistrz Jan Wieruszewski, skierował bezpośrednie pytanie do dyrektora placówki, czy ten dostał od ZUS'u decyzję i czy decyzja zawierała kwotę zadłużenia. Zapytał również, jaka to kwota. Okazało się wówczas, że dyrektor szkoły, Zbigniew Sobolewski, zna wysokość zadłużenia. Jak wynika z jego wypowiedzi, w maju 2014 roku zadłużenie placówki wobec ZUS wynosiło 1 200 000 zł wraz z odsetkami ustawowymi.

Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych odwołała się od decyzji organu ubezpieczeniowego do Sądu Pracy w Piotrkowie Trybunalskim.
Jeśli jednak sąd uzna, że przepisy zostały zinterpretowane nieprawidłowo, zaległości wobec ZUS będą musiały zostać uregulowane. Pytanie tylko, kto będzie musiał te pieniądze wyłożyć...

 

ZWIŃ

Proponowane artykuły: