Rusza kolejna edycja „Lekcji z ZUS” i „Projektu z ZUS”

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Oddziały ZUS w województwie łódzkim zapraszają gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne do udziału w obu projektach.

W ubiegłym roku szkolnym (2016/2017) w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” - wieńczącej projekt „Lekcji z ZUS” uczestniczyło ponad 900 szkół i 46.700 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym na terenie woj. łódzkiego ok. 50 szkół i 2.200 uczniów. Najlepszymi w regionie okazały się przedstawicielki II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Uczennice: Aleksandra Tulin, Blanka Kolanko i Julia Kwarciana, reprezentowały województwo łódzkie w Warszawie, na etapie centralnym, zajmując IV miejsce w rywalizacji.

Lekcje z ZUS to program edukacyjny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki niemu uczniowie mogą poznać zagadnienia związane z ubezpieczeniami społecznymi, które są niezbędne do podjęcia wielu ważnych decyzji dotyczących m.in. życia zawodowego. W ramach 4 lekcji uczniowie dowiedzą się po co się ubezpieczamy, jakie świadczenia można otrzymać jeśli jesteśmy ubezpieczeni, od czego zależy wysokość emerytury oraz jak prowadzić firmę i opłacać składki.

Specjalnie na potrzeby Lekcji z ZUS, we współpracy z doświadczonym metodykiem, ZUS opracował materiały dydaktyczne. Są wśród nich np. scenariusze lekcji zgodnie z którymi nauczyciele będą mogli prowadzić lekcje, zeszyty dla uczniów i nauczycieli oraz atrakcyjne multimedia do wykorzystania w klasie. ZUS zaprasza także nauczycieli na bezpłatne szkolenia. W każdym oddziale ZUS znajduje się koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji, który pomoże przeprowadzić lekcje o ubezpieczeniach społecznych. Ukoronowaniem Lekcji z ZUS jest zgłoszenie uczniów do udziału w olimpiadzie pn. Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych. Na laureatów czekają indeksy i dodatkowe punkty w rekrutacjach na wybrane uczelnie oraz nagrody w postaci laptopów, tabletów i innych. Zgłoszenia dokonują nauczyciele, którzy przeprowadzili lekcje.

Projekt z ZUS kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Po przeprowadzeniu przez nauczyciela jednej lekcji na temat ubezpieczeń społecznych, uczniowie mogą wykonać projekt edukacyjny, który wyjaśni, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Projekt może mieć formę filmu, plakatu, komiksu lub prezentacji multimedialnej. Najlepsze prace ZUS opublikuje na stronie www.zus.pl/edukacja. Na tej stronie można znaleźć więcej informacji o projektach oraz olimpiadzie. Tu także można znaleźć dane kontaktowe do koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji.

W sprawie udziału w projektach można kontaktować się z następującymi osobami:

ZWIŃ

Proponowane artykuły: