Bezpieczeństwo dzieci podczas zimowego wypoczynku

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ferie to wyczekiwany okres umożliwiający zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży, pamiętajmy jednak że okres ten niesie ze sobą również zwiększone zagrożenia związane bezpośrednio z zabawami na świeżym powietrzu jak również częstym przebywaniem dzieci w domu, bez opieki dorosłych. 

Bezpieczeństwo dzieci podczas zimowego wypoczynkuPamiętaj !

Lodowiska

Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.
Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą.

Zima to pora roku kiedy bardzo łatwo o przemoczenie ubrania i wychłodzenie organizmu, należy wtedy jak najszybciej zdjąć mokre rzeczy, osuszyć ciało i szybko założyć suche ubranie, wskazanym jest napić się gorącej herbaty w celu rozgrzania organizmu.

Łatwopalne substancje

Oparzenia

Mieszkanie

Jeżeli zauważysz ogień w swoim domu lub na zimowisku natychmiast powiadom o tym fakcie znajdujące się w nim osoby dorosłe. Gdy ich nie ma, nie podejmuj sam próby ugaszenia pożaru, bo możesz ulec poparzeniu lub w zależności od przyczyny jego powstania porażeniu prądem elektrycznym.

O ile to możliwe, zadzwoń pod numer alarmowy straży pożarnej 998, podaj dokładny adres zamieszkania, imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz. natychmiast powiadom o tym fakcie znajdujące się w nim osoby dorosłe.
Następnie, jak najszybciej wyjdź z mieszkania i powiadom o pożarze sąsiadów.
Jeżeli natomiast pożar zaskoczy cię, i jego rozmiar będzie duży, bezzwłocznie skieruj się do wyjścia. Uczyń to przesuwając się do drzwi na czworakach. Uchroni cię to od szkodliwego dymu i wysokiej temperatury, które skupiają się w górnych partiach pomieszczenia. Do twarzy przyłóż zmoczony wodą ręcznik.

W żadnym wypadku nie chowaj się w szafach, zakamarkach, za firanami lub zasłonami.
Nie uchroni cię to od ognia, a ratownikom utrudni odnalezienie ciebie. Nie otwieraj okien! Powietrze z zewnątrz spowoduje, że wzrośnie intensywność pożaru.

Gdy poczujesz gaz:

Nigdy nie podchodź do nieznanych ci psów, przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie przywiązanych do łańcucha, bądź znajdujących się na ogrodzonym terenie.

Musisz mieć się na baczności, gdy pies na ciebie szczeka, warczy i pokazuje zęby, ma uszy płasko położone po sobie, sztywne nogi, uniesiony ogon i zjeżoną sierść.
Nie krzycz w jego kierunku, lecz stanowczym tonem powiedz „NIE" i zachowuj się tak, jakbyś się go nie bał.
Nie wpatruj się w oczy psa, nie odwracaj się do niego tyłem i nie uciekaj. Nie wsuwaj rąk przez ogrodzenie, za którym jest pies, aby je powąchał.

W przypadku ugryzienia natychmiast powiadom o tym dorosłych.

Pamiętaj!
Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku lub pożaru jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą lub jeśli posiadasz dostęp do telefonu zdzwoń na nr 998 lub 112.

Przekazując informację spokojnie i jak najdokładniej opisz to co i gdzie się wydarzyło.

mł. bryg. Mariusz Jędrasik
Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.

 

ZWIŃ

Proponowane artykuły: