Opocznianie i ORP „Orzeł”

Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Opoczyńska strażnica podczas zbiórki na Fundusz Obrony Morskiej / fot. Muzeum Regionalne w OpocznieSpołeczeństwo Opoczna od zawsze starało się wspierać ważne inicjatywy. Szczególnie w latach 30. XX wieku istniało ogromne zapotrzebowanie na środki finansowe mające na celu poprawę bezpieczeństwa Ojczyzny.

Rada Ministrów 20 stycznia 1933 roku przyjęła uchwałę dotyczącą powstania Funduszu Obrony Morskiej. Był to specjalny fundusz przeznaczony na rozbudowę Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej. 

Fundusz Obrony Morskiej z przewodniczącym zarządu gen. Kazimierzem Sosnkowskim pozyskiwał środki poprzez działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej. Zbiórki pieniędzy rozpoczęły się w 1934 roku i już po kilkunastu miesiącach zgromadzono kwotę na rozpoczęcie budowy okrętu podwodnego. Sukces funduszu skłonił władze państwowe do utworzenia w 1936 roku Funduszu Obrony Narodowej. Obydwu inicjatywom, które były ofiarnie wspierane przez Opocznian, położył kres wybuch II wojny światowej.

Dzięki hojności społeczeństwa powstał legendarny ORP „Orzeł”, który ze stoczni w Holandii przybył do portu w Gdyni 10 lutego 1939 roku. Po rozpoczęciu wojny okręt został internowany w Talinie, skąd brawurowo uciekł i przedostał się do Wielkiej Brytanii. Na przełomie maja i czerwca 1940 roku zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym.

Andrzej Śliwka

Na podstawie:
http://www.fon.com.pl/historia-fon/
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3952075/orzel.html

ZWIŃ

Proponowane artykuły: