Odbudowujmy więzi społeczne

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Odbudujmy więzi społeczneObserwując otaczający nas świat oraz zbliżające się wielkimi krokami wybory postanowiłem nakreślić kilka słów, które mam nadzieję, nakłonią Was do działania. A zmotywował mnie program, który wczoraj obejrzałem. W nim to, ust mieszkańca małej, podwarszawskiej miejscowości padło stwierdzenie, że więzi społeczne są tam bardzo silne, każdy każdego zna, a wszyscy nawzajem się wspierają.

O Opocznie, które nie jest dużym miastem, niestety powiedzieć tego nie można. Mimo, że codziennie widzimy znajome twarze i mówimy sobie „dzień dobry”, często nie znamy nawet sąsiada zza ściany. W większości są to znajomi z widzenia, o których niewiele wiemy, prawie wcale nie rozmawiamy. Jesteśmy sobie obcy.

Całkowicie inaczej sprawa wygląda na wsiach, gdzie życie społeczne i więzi międzyludzkie są dużo silniejsze. W społeczności liczącej od kilkudziesięciu do kilkuset osób dużo łatwiej nawiązać znajomości, a co za tym idzie, człowiek staje się trybikiem w prężnie działającej maszynie.
Ludzie jednoczą się, potrafią wspólnie zadbać o własne interesy, pomagają sobie wzajemnie, stają się niemal jedną wielką rodziną. A jeśli coś nie idzie po ich myśli potrafią tupnąć i upomnieć się o swoje. Bycie wspólnotą daje wiele możliwości, bo przecież duży może więcej.

Brak więzi międzyludzkich w Opocznie to brak jedności, solidarności i wspólnej odpowiedzialności za nasze miasto. Opoczno ma swoje dzielnice, osiedla, wspólnoty mieszkaniowe. Każde z nich jest pewnego rodzaju nieformalną społecznością. I tutaj należałoby się zastanowić, czy czasem nie nadszedł czas, aby te wspólnoty sformalizować, zarejestrować i utworzyć rady osiedlowe?

Czy mieszkańcy poszczególnych dzielnic czy osiedli nie zasługują na swojego przedstawiciela na sesji, który zawalczy o remont chodnika, ulicy czy podłączenie osiedla do sieci gazociągowej? Czy mieszkańcy Opoczna nie zasługują na świetlicę osiedlową, w której młodzież miałaby bezpłatny dostęp do różnego rodzaju rozrywek w postaci stołu bilardowego, stołu do ping-ponga, komputera z dostępem do internetu czy choćby do miejsca spotkań i zebrań, jak ma to miejsce w każdej niemal otaczającej nas wsi?

Spotkania w takiej świetlicy pogłębiają więzi społeczne, pobudzają do dyskusji, a ludzie stają sobie bliżsi. Na takich spotkaniach rodzą się ciekawe pomysły, wspólnie można rozwiązać różne problemy.

Każde sołectwo ma swoją radę sołecką i przedstawiciela w postaci sołtysa, który zobowiązany jest do uczestniczenia w sesjach. Dzielnica bądź osiedle również może stać się jednostką pomocniczą Gminy. Wystarczy powołać Radę Osiedlową lub Radę Dzielnicy i złożyć odpowiedni wniosek na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej. Podczas sesji radni zadecydują, czy daną radę ustanowić jednostką pomocniczą, czy nie. Jednoczmy się i powołujmy rady osiedlowe. Duży może więcej.

Brak jedności przekłada się również na politykę lokalną. Społeczność wiejska stanie murem za kandydatem, który przyczynił się do wyremontowania drogi, zbudowania chodnika czy świetlicy.
A mieszkańcy miasta? Tuż przed wyborami wyremontuje się kilka ulic, położy kostkę na jakimś chodniku, obieca się cokolwiek i ma to nam wystarczyć. Przykładem niech będzie „osiedle kolejowe”, którego remont rozłożono na dwa etapy. Pierwszy, podczas którego wyremontowano ulicę i położono piękną kostkę, odbył się niemal dokładnie cztery lata temu. Teraz, przed kolejnymi wyborami, postanowiono remont dokończyć remontując ulice i chodniki pomiędzy blokami. Przykład może przyziemny, ale jakże wymowny.

Kandydaci, w związku z silną alienacją i obojętnością mieszkańców miasta, którzy w pojedynkę nie będą w stanie zawalczyć o miasto, nie widzą w nas swojego elektoratu. Nie walczymy o swoje, nie domagamy się niczego, więc dla nas nic się nie robi. W zamian my nie idziemy na wybory, bo i po co, skoro o nas się nie dba. Ktoś wybiera za nas i tak koło się zamyka.

ZWIŃ

Proponowane artykuły: