Mobilna wystawa z Muzeum POLIN już niebawem w Opocznie

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W wyniku konkursu ogłoszonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie na koordynację działań lokalnych w projekcie "Muzeum na kółkach", Opoczno zostało zakwalifikowane do udziału w ogólnopolskim programie.


"Muzeum na kółkach" to mobilna wystawa, która w telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów za pomocą filmów, kalendarium, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. Wystawa odwiedza miasta liczące do pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców, w których przed wojną Żydzi stanowili istotną część społeczności lokalnej. Do tej pory gościła już w 47 miastach w całej Polsce, pokonała ponad 8 tysięcy km, a obejrzało ją ponad 55 tysięcy odwiedzających.

Podczas trwania wystawy można będzie zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in. synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami, którymi posługiwali się polscy Żydzi. Wystawa mobilna „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych dla odbiorców w każdym wieku. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez edukatorów i animatorów są bezpłatne.

Burmistrz Opoczna, Rafał Kądziela, objął imprezę honorowym patronatem. Koordynatorzy lokalni projektu - Karina Larecka (I LO w Opocznie), Tomasz Łuczkowski (Urząd Miejski w Opocznie) oraz Adam Grabowski (Muzeum Regionalne w Opocznie) zapraszają do udziału w bogatym programie już w październiku. Zainteresowanych muzyką zapraszamy na koncert oraz naukę tańca, dla sympatyków teatru proponujemy czytanie performatywne oraz humor żydowski, dla aktywnych - spacer ścieżką pamięci, dla smakoszy - potrawy kuchni żydowskiej.

Wystawa jest częścią projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, finansowanego z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Zapraszamy do śledzenia fanpejdża Opoczno miasto dwóch kultur, stworzonego przez uczniów I LO realizujących projekt Szkoła Dialogu, na którym będą pojawiać się informacje dotyczące działań "Muzeum na kółkach".

Misja Muzeum POLIN to nie tylko przywracanie i ochrona pamięci historii Żydów polskich, ale również przyczynianie się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród społeczeństw Europy i świata.

ZWIŃ

Proponowane artykuły: