Wykład nt. manifestu PKWN oraz otwarcie wystawy „Niech się święci.. Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej”

Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wykład nt. manifestu PKWN oraz otwarcie wystawy „Niech się święci.. Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej”Staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 20 listopada 2014 r. (czwartek) o godz. 12.00 zapraszamy do wysłuchania wykładu pt. Manifest PKWN i pierwsze lata w PRL, którego prelegentem będzie Paweł Kowalski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

Po wysłuchaniu wykładu nastąpi otwarcie wystawy „»Niech się święci...« Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej” do obejrzenia której serdecznie zapraszamy. Wystawa będzie prezentowana do 19 grudnia 2014 r.

Miejscem spotkania jest Muzeum Regionalne w Opocznie, Plac Zamkowy 1.

Wystawa poświęcona jest „kalendarzowi liturgicznemu” Polski Ludowej. Autorzy przypominają najważniejsze święta partyjne i państwowe obchodzone w latach rządów komunistycznych. 1 maja ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych trybun honorowych przez „ludową” władzę. Przez 45 lat ta data miała być jedną z najważniejszych w świątecznym kalendarzu rządzonej przez komunistów Polski, a wielogodzinne pochody jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli i rytuałów PRL. Komuniści zabrali się bardzo szybko do modyfikowania kalendarza świąt państwowych, przejętego w spadku po przedwojennej Polsce. Pośpiech wynikał z gwałtownej potrzeby legitymizowania odrzucanej przez większość społeczeństwa władzy, narzuconej przez ZSRS. W nowym kalendarzu obrzędowym znalazły się święta obce polskiej tradycji, a tym, które pozostały nadano zupełnie inną wymowę.

Zgromadzone na obchodach rzesze obywateli miały być dowodem poparcia dla rządzących, akceptacji systemu politycznego i stanowić deklarację lojalności. Organizowane z rozmachem manifestacje, pochody i defilady miały pokazać siłę państwa, zdolnego do mobilizacji mas, były także okazją do indoktrynowania społeczeństwa.

Autorzy wystawy: Paweł Kowalski, Artur Ossowski, Grzegorz Nawrot, Magdalena Zapolska-Downar, Milena Romanowska (projekt plastyczny).

ZWIŃ

Proponowane artykuły: