Opocznianie na Mistrzostwach Świata w Walii

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Bardzo udany występ zaliczyli polscy biegacze górscy podczas Mistrzostw Świata w Biegach Górskich w stylu anglosaskim, które odbyły się 19 września 2015 roku w Walii.

W Mistrzostwach wystartowało 293 zawodników z 32 krajów. Polska reprezentacja liczyła piętnastu biegaczy, wśród których było troje opocznian: Łucja Wiktorowicz (juniorka), Mateusz Celak (junior) oraz Szymon Wiktorowicz (junior). Polską kadrę wspierało dwóch trenerów, w tym Jacek Wojtarek, fizjolog oraz dyrektor kadry.

Rywalizacja rozpoczęła się tradycyjnie od biegu juniorek, które miały do pokonania 4,7 km z przewyższeniem + -250 m. Najlepszą okazała się debiutująca Amerykanka Allie Ostarnder. Najlepszą z Polek była Magdalena Dias z Gdyni, która linię mety przekroczyła jako 7 zawodniczka. Na 15 miejscu, z czasem 21 min 30 sek zameldowała się jedna z najmłodszych zawodniczek, opocznianka Łucja Wiktorowicz. Zawodniczka Opoczno Sport Team po pierwszym okrążeniu zajmowała 11 pozycję, lecz na ostatnich metrach zabrakło już sił. Mimo wszystko Łucja odnotowała najlepszy rezultat wśród biegaczek z rocznika 1999 (najmłodszego na Mistrzostwach). Jej rówieśniczka, Julia Dias ukończyła zawody na 33 pozycji.

Juniorzy mieli do pokonania dystans 8,9 km o przewyższeniu +/- 500 m. Tutaj najlepszym był Turek Mustafa Göksela. Wśród biało czerwonych najlepszym był Mateusz Celak z Opoczno Sport Team, który ukończył rywalizację na 11 miejscu. Jako 22 linię mety przekroczył Adrian Wojtacha. Kolega klubowy Mateusza, Szymon Wiktorowicz w połowie dystansu był 33, lecz dwóch ostatnich pętlach przesunął się o 10 pozycji, aby ukończyć bieg na 23 miejscu. Adrian Wojtacha finiszował na 38, zaś Krzysztof Jilek na 39 miejscu.

Seniorki do pokonania tę samą trasę co juniorzy. W tym biegu zwyciężyła ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorek Stella Chesang z Ugandy. Najlepszą Polką była Dominika Wiśniewska-Ulfik, która wywalczyła 22 miejsce. Kolejna nasza zawodniczka, Dorota Silarska linię mety przekroczyła na 44 pozycji, Danuta Woszczek natomiast ukończyła bieg na 47 pozycji.

Panowie do pokonania mieli aż 3 pętle, co dawło dystans 13 km o przewyższeniu +/- 750m. Miłą niespodziankę sprawił nam nasz zawodnik Bartłomiej Przedwojewski, który po świetnym biegu zajął 23 miejsce. Kolejny Polak – Kamil Jastrzębski uplasował się na 32 pozycji. Tadeusz Zblewski zawody ukończył jako 56, Piotr Czapla 83, a Dariusz Marek jako 91 zawodnik.