Menu
RSS
Wojewoda znów ma zastrzeżenia

Wojewoda znów ma zastrzeżenia

  • Mateusz

Wojewoda znów ma zastrzeżeniaWojewoda Łódzki wszczął postępowanie nadzorcze dotyczące uchwały Rady Miejskiej w Opocznie w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych miasta i gminy Opoczno oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami.

30 czerwca 2017 roku, podczas XXXIII sesji Rady Miejskiej w Opocznie radni przyjęli uchwałę dotycząca przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych miasta i gminy Opoczno oraz przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. W uchwale chodzi o wciągnięcie części sołectwa Januszewice, obejmującego zakupione niedawno grunty do granic administracyjnych miasta Opoczna.

Zastrzeżenia organu nadzoru dotyczą regulacji zawartej w § 2 pkt 7 uchwały, w myśl którego uprawnionymi do udziału w konsultacjach są osoby stale zamieszkałe na terenie miasta Opoczna i obrębu wiejskiego Januszewice, które w dniu konsultacji mają ukończone 18 lat.
Zdaniem Wojewody, w myśl art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym, Rada Miejska w Opocznie nie miała kompetencji do ustalania kategorii podmiotów uprawnionych do udziału w konsultacjach, gdyż określa to ustawa, czyli nadrzędny akt prawny, według którego uprawnionymi do konsultacji są mieszkańcy gminy bez jakichkolwiek ograniczeń.

Wątpliwości Wojewody Łódzkiego budzi również zapis załącznika nr 2 do uchwały, w którym zawarto zapis, że podpis stanowi zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów przeprowadzanej konsultacji.

Zapis ten, zdaniem Wojewody Łódzkiego, jest zbędny, gdyż obowiązek ochrony danych osobowych przez organy samorządu terytorialnego wynika wprost z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 922 ze zm.).

W załączniku tym zawarto również zapis dotyczący numeru ewidencyjnego - PESEL, jako elementu koniecznego zawartego we wzorze formularza konsultacyjnego.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 lipca 2016 r. (Sygn. akt: III SA/Łd 364/16) przepisy dotyczące obowiązku podania numeru PESEL mieszkańca lub wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych stanowią przekroczenie upoważnienia przyznanego radzie gminy przepisem art. 5a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.

21 lipca służby prawne Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego wezwały Radę Miejską w Opocznie o wszczęciu postępowania nadzorczego oraz zażądały wyjaśnień w sprawie.

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+18 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniaOpocznianka 2017-08-07 13:36
A ja uważam, że najlepszą pracę mają panie ze Starostwa, w każdej chwili mogą wyjść z pracy, zrobić zakupy, pochodzić po mieście, takim to dobrze!!!, panie starosto!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+20 # nie wszystkiejontek 2017-08-14 23:08
Żeby tak robić to trzeba być "kimś swoim". Inne pracownice natychmiast są denuncjowane do "kierownictwa", bo donosicielstwo jest dosyć popularną formą wyrażania "sympatii" w tym urzędzie :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+36 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniaxxx 2017-07-27 15:31
Opocznianin, masz rację, wczoraj przyjrzałem się, co wyprawiają z drzewami na Biernackiego. Istny dramat, brak słów!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+41 # Bo gdy Titanic tonąłObserwator 2017-07-27 14:20
Bo gdy Titanic tonął to też orkiestra grała. Orkiestra Rady Miejskiej pod batutą burmistrza (sic!) Rafała Kądzielo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+50 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniaopocznianin 2017-07-27 09:12
Opoczno dostało 782 tys zł na wymianę pieców weglowych, Tomaszów prawie 5mln Radomsko 2,5 mln Czy wypada komentowac kompetencje urzedników i burmistrza który wycina zdrowe drzewa remontuje jedną z najlepszych ulic w mieście gdzie wiele ulic np. Kolejowa nie ma nawet asfaltu?.
Zawsze ogladając zdjęcia czy czytając relacje z jakiś obchodów w naszym mieście zastanawiam dla kogo one są organizowane? Dlaczego na święcie policji jest obecna dyrektorka pływalni, dyrektor muzeum, biblioteki zusu itd.20stu księzy. Trudno o kompetetnych urzędników skoro Opoczno to miasto emerytów i dzieciaków które wzorują sie stylem bycia i ubiorem na gwiazdki z programów typu Warsaw Shore plus kilkunastu nowobogackich mających się za nie wiadomo kogo Poseł przedstawia opoczno jako miasto bez bezrobocia miodem i mlekiem płynące, a pani przewodnicząca powiatu kreuje sie na dobrego policjanta na portalach społecznościowy ch zamiast wziać się do roboty
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-8 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniaMichal 2017-07-27 08:46
To mamy mały teścik dla demonstrantów z Biernackiego. Bronicie np SN który podważa prerogatywę Prezydenta RP, to pomaszerujcie pod UM i demonstrujcie obronę i poparcie dla UM bo to jest dokładnie taka sama konstrukcja problemu. Trzeba być konsekwentnym do końca :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+19 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniaT1 2017-07-27 12:37
Na pewno pospiech w uchwalaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS wynikał głównie z powodu rozpisania na 9 sierpnia rozprawy przed SN w sprawie ułaskawienia Kamińskiego i jego kompana. No i się nie udało. Dziwne jest natomiast to że politycy partii rządzącej rzeczywiście wątpią w zgodność z prawem tego ułaskawienia i zapobiegawczo chcieli miec pewność że ich sędziowie tak by orzekli. Podważają tym samym zaufanie do niezawisłości obecnego składu Sądu Najwyższego ale i do niezawisłości Sądu powołanego przez siebie.Podobnie ma się sprawa rozpatrywania przez Sąd Najwyższy zgodności z prawem wyboru Julii Przyłębskiej na przewodnicząceg o TK. Musimy cierpliwie czekać i przyjąć do wiadomości wyroki Sądu Najwyższego jakie by one nie były.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+18 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniaxxx 2017-07-26 21:00
W urzędzie nie ma i nie było ludzi kompetentnych. Za poprzedniej ekipy zatrudniano ,,pociotków" Jana W. i spółki bez żadnych kwalifikacji, którzy narazili gminę na milionowe kary, a dziś zatrudnia się Misiewiczów z PiS-u. Młodzi ludzie z naszego miasta w znakomitej większości to ludzie po studiach, którzy byliby znakomitymi fachowcami w UM. Jednak bez znajomości nie mają szans na zatrudnienie. Jak tak dalej pójdzie to w tym naprawdę wartościowym i fajnym mieście nigdy nie będzie dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+16 # Odpowiedźopocznianin29 2017-07-27 09:56
Cytuję xxx:
W urzędzie nie ma i nie było ludzi kompetentnych. Za poprzedniej ekipy zatrudniano ,,pociotków" Jana W. i spółki bez żadnych kwalifikacji, którzy narazili gminę na milionowe kary, a dziś zatrudnia się Misiewiczów z PiS-u. Młodzi ludzie z naszego miasta w znakomitej większości to ludzie po studiach, którzy byliby znakomitymi fachowcami w UM. Jednak bez znajomości nie mają szans na zatrudnienie. Jak tak dalej pójdzie to w tym naprawdę wartościowym i fajnym mieście nigdy nie będzie dobrze.

Może nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+28 # w każdym urzedziekmn 2017-07-26 23:19
tak jest w każdym urzędzie. jak patrzę na sposób pracy 70% urzedników gminy, starostwa i instytucji państwowych w Opocznie, to włosy dęba stają. niedouki, które pokończyły prywatne licencjaty i magisterki, niepotrafiący mówić, pisać i czytać po polsku. a najlepsi sa ci, którzy mieli załatwiony etat po urzedach, gdy sami byli jeszcze uczniami szkół średnich...ci nie potrafią nawet obsługiwać komputera, o mówieniu poprawnym nie ma mowy...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+31 # RE: w każdym urzedzieOla 2017-07-27 10:51
Dla mnie takim ewenementem jest p.Mariola z promocji miasta. Ona sprawdziłaby się w muzeum albo w jakimś kole gospodyń, gdzie piekłaby ciasta. Ale nie w pracy urzędnika. 0 pojęcia ale za to jakie ego...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+29 # WOJEWODA ZNOW....TUTEJSZY 2017-07-26 18:48
Przeciez to jasne .ze w UMIG brakuje ludzi kompetentych ,poniewaz burmistrzunio KOMPETENTNYCH CO JAKIS CZAS ZWALNIA . CZYLI D O B R A ZMIANA
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+15 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniamaria 2017-07-26 16:43
mam wrażenie, że w urzędzie brakuje ludzi kompetentnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+7 # RE: Wojewoda znów ma zastrzeżeniabrew 2017-07-26 19:50
a ja jestem o tym przekonany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: