Menu
RSS
Nie odbierajmy wyborcy prawa do głosowania

Nie odbierajmy wyborcy prawa do głosowania

  • Urząd Marszałkowski w Łodzi

Nie odbierajmy wyborcy prawa do głosowania

W tym tygodniu ponad 30 samorządowców spotkało się z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego. Powód? Proponowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej. Kolejne odbędzie na początku lutego.

Możliwości kandydowania na wójta, burmistrza czy prezydenta tylko przez dwie kadencje, działanie prawa wstecz, czy upartyjnienie wyborów samorządowych – to były główne zarzuty, jakim sprzeciwiają się samorządowcy z regionu łódzkiego. Padały bardzo mocne słowa pod adresem rządu PiS.

- To próba odebrania prawa wyborczego mieszkańcom i próba zbudowania getta, do którego PiS usiłuje wrzucić opozycję, media i samorządy. Nie pozwolimy na to – mówił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Wtórowali mu samorządowcy i ci z wieloletnim stażem, i ci, którzy rządzą w samorządach po raz pierwszy.

Jacek Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, rządzący Aleksandrowem Łódzkim czwartą kadencję, mówił o „metodologiczne niszczenie elit przez władzę totalitarną”.

Wójtowie obalali także teorie o „sitwach” w jednostkach samorządu terytorialnego.

- Gadanie o sitwach to bzdury, bo mój poprzednik rządził gminą 24 lata i jakoś go pokonałem – przekonywał Paweł Olejniczak, wójt gminy Gomunice.

- Jestem wójtem pierwszą kadencję i to mieszkańcy muszą zrozumieć, jaką wartością jest samodzielność samorządów. Zróbmy akcję „murem za samorządem” – mówił Piotr Szcześniak, wójt gminy Nowosolna.

Pojawiło się kilka pomysłów, jak się tym zamiarom przeciwstawić: eksponować dobre przykłady włodarzy z długim stażem, jak choćby Aleksandrów Łódzki, Kutno czy Stryków. Samorządy powinny starać się o wsparcie ze strony radnych, stowarzyszeń, czy organizacji pozarządowych. Zawiązywanie koalicji na szczeblu lokalnym tak, aby sąsiedzi wspierali swoje inicjatywy.

 

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+29 # RE: Nie odbierajmy wyborcy prawa do głosowaniaola 2017-01-31 07:03
i to jest właściwe dwie kadencje i następny W obecnej sytuacji robią się klany nie do przebicia Boże jak wy boicie się o swoje dożywotne koryta dla rodzin i znajomych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+32 # RE: Nie odbierajmy wyborcy prawa do głosowaniaola 2017-01-31 07:11
Panowie Wójtowie Burmistrzowie Prezydenci może zapytajcie mieszkańców czy tego sobie życzą czyli dwóch kadencji bo co wy sobie życzycie to my wiemy ale czy my chcemy tego samego to was to nie interesuje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+19 # KlanJAN 2017-01-31 11:53
Co wy chcecie rządzić tak długo jak chcecie.Ten co rzadzi ponad 20 lat to za chwile będzie chciał kupić całą gmine i zrobić prywatny folwark.Już jeden w lodzkim byl taki co pwykupywal ziemie od panstwa bo mial znajomosci w Agencji oraz kupował od biednych mieszkancow za pare groszy i obiecywal im renty albo dawal zapomogi.
dosc tego bogacenia 2 kadencje i do domu
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+22 # Bardzo dobry pomysłTadeusz Nowak 2017-01-31 18:20
Bardzo dobry pomysł z tą dwukadencyjnośc ią nie będzie już panowania wójtów, burmistrzów, prezydentów miast przez 20 lat, oraz ukróci się "zawodowym" radnym, którzy myślą, że będą dożywotnio starować w wyborach, nic nowego nie wnosząc. Potrzebna jest "świeża krew". Potrzebni są ludzie młodzi!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-14 # zły pomysłwiktor 2017-02-01 22:11
czyli jak wójt burmistrz prezydent zdobył 60-80 %głosów to nic nie znaczy. źle rządził i dlatego zdobył 65 % głosów wpierwszej turze. tak
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: