Menu
RSS
Wyróżnienie dla Miejskiego Domu Kultury w Opocznie

Wyróżnienie dla Miejskiego Domu Kultury w Opocznie

  • Miejski Dom Kultury w Opocznie

Wyróżnienie dla Miejskiego Domu Kultury w Opocznie

Podczas gali, która odbyła się 7 grudnia w Warszawie, Miejski Dom Kultury w Opocznie otrzymał wyróżnienie za zorganizowanie koncertu „Niebanalnie o Niepodległej”, wydarzenia promującego dziedzictwo kulturowe w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

W imieniu Miejskiego Domu Kultury w Opocznie nagrodę z rąk organizatorów odebrał Andrzej Śliwka, p.o. dyrektor. Wyróżnienie przyznane zostało za zorganizowanie koncertu „Niebanalnie o Niepodległej” w wykonaniu Orkiestry Miejskiej, Studia Piosenki Ton oraz Grupy Teatralnej Sermo, działających w Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Artyści w sposób niebanalny przenieśli licznie zgromadzoną publiczność w okres odzyskania przez Polskę Niepodległości, świętując tym samym 100-lecie tego wydarzenia. Poprzez znane pieśni, współczesne utwory rozrywkowe oraz wiersze podopieczni MDK wyrazili swoje patriotyczne uczucia.

W ponad godzinnym programie, specjalnie przygotowanym na tę okazję, wystąpiło przeszło 50 artystów. Udało im się stworzyć fantastyczny program instrumentalno-wokalno-słowny. Było wzruszająco, emocjonalnie i dostojnie. Wizualizacja na ekranie kinowym, biało-czerwone światła, galowe stroje były idealnym dopełnieniem koncertu. W wydarzeniu śpiewali i recytowali także instruktorzy MDK: Izabela Czapla - trener wokalny Tonu oraz Agata Andrzejewska - instruktor teatralny Grupy Sermo. Orkiestrę Miejską poprowadził Henryk Niemirski.

Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Rok rocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią – w tym roku nawiązaliśmy do okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by włączyć się we wspólne świętowanie tego jubileuszu. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wieczór uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Szczegóły na stronie https://edd.nid.pl/

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w ramach realizacji rządowego programu wieloletniego pod nazwą „Niepodległa” na lata 2017-2021 koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tegoroczną edycję EDD objął patronatem Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Krótka relacja filmowa z uroczystości wręczenia wyróżnienia:

Relacja z koncertu „Niebanalnie o Niepodległej”:

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz, zapoznaj się z Regulaminem korzystania z Portalu.

Komentarze są moderowane. Komentarz pojawi się po zaakceptowaniu go przez moderatora.
Nie będą publikowane komentarze zawierające treści sprzeczne z obowiązującym prawem, treści naruszające prawa osób trzecich, stanowiące materiały informacyjne, reklamowe lub promocyjne oraz zawierające odnośniki do innych stron. Nie będą również akceptowane wypowiedzi zawierające wulgaryzmy, również w formie skrótu, bądź wykropkowane.

Nie będą publikowane komentarze pisane w całości lub fragmentami wyłącznie dużymi literami. Używanie Caps Locka uznawane jest za krzyk.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za opinie wyrażane przez czytelników w komentarzach.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

+1 # KoncertIza Czapla 2019-01-14 20:43
Kochani, nie jestem pomysłodawczyni ą wydarzenia, odpowiadała za wybór utworów do Koncertu oraz przygotowanie woklane moich podopiecznych. Podobnie jak moi koledzy i koleżanki instruktorzy cieszymy się, że nasz koncert został doceniony. Robimy to co do nas należy, nie dla nagród i poklasku. Serdecznie pozdrawiam,
Iza Czapla
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # RE: Wyróżnienie dla Miejskiego Domu Kultury w OpocznieAlina 2018-12-21 20:06
Śmieszy mnie Andrzejek Ś. Cały koncert wymyśliła, wyreżyserowała i przygotowała Iza Czapla, instruktorka śpiewu, a ten karierowicz Śliwka pcha się po odbiór nagród i nawet pomysłodawczyni ze sobą nie zabrał. Obciach. Ale jak widać na fotce: małomiasteczkow a twarz...
Panie Śliwka, wstyd.... wstyd
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Reklama

Przeczytaj również: